Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ūkininkams įgriso pieną superkantys tarpininkai

Pigiai iš ūkininkų pieną superkančios ir brangiai jį perdirbėjams parduodančios įmonės turėtų būti kontroliuojamos griežčiau. Siekiant užkirsti kelią piktnaudžiavimui ir nesąžiningoms pieno supirkimo kainoms, visi pieno supirkimo punktai privalo turėti reikiamą žaliavos surinkimo, šaldymo ir transportavimo įrangą. Tokius reikalavimus ūkininkai ketina pateikti gruodžio 20 dieną Pieno tarybai, kurią sudaro pieno gamintojų, perdirbėjų, valstybės ir mokslo institucijų bei įstaigų atstovai.

Pasak Lietuvos pieno gamintojų asociacijos pirmininko Jono Vilionio, Pieno taryboje žemdirbiai ketina kelti klausimą dėl pieno supirkimo tvarkos, kuri diskriminuoja mažuosius pieno ūkininkus.

J.Vilionio teigimu, Lietuvoje vyrauja vadinami netikrieji kooperatyvai, kurių tikslas - ne žemės ūkio produkcijos gamyba, o perpardavimas. Vos 5-6 kooperatyvus galima pavadinti tikraisiais - jie ne tik superka pieną, bet ir jį perdirba, gamina produktus arba vienija daug pieno gamintojų, su kuriais dalinamasi pelnu, tvirtina ūkininkų atstovas.

J. Vilionis aiškina, kad šiuo metu tarp pieną superkančių įmonių, kurių iš viso yra 57, didelę dalį sudaro būtent netikri kooperatyvai, uždarosios akcinės bendrovės ir individualios įmonės, kurios veikia kaip tarpininkai - pigiai superka pieną iš smulkiųjų ūkių ir jį parduoda perdirbimo įmonėms.

„Už perparduodamo pieno kilogramą tokios supirkimo įmonės gauna, tarkim, po 26 centus, o smulkiesiems sumoka vos po 15 ar 18 centų. Aiškina, kad kitaip negali, nes pagal įstatymą visi pieną gaminantys ūkiai suskirstyti į dešimt grupių“, - sako J.Vilionis.

Ūkininkų vadinami netikri kooperatyvai pieno produktų negamina, paprastai turi vos 5 narius, tačiau įstatymui nenusižengia. Konkurencijos taryba yra atlikusi pieno rinkos tyrimą, kuris atskleidė, kad beveik trečdalis rinkoje veikiančių kooperatyvų turi penkis ir mažiau narių, iš kurių superkamas itin mažas žaliavos kiekis - vos iki 15 proc., o kai kurie apskritai neužsiima pieno gamyba.

Remiantis tyrėjų išvadomis, didžiąją žaliavos dalį kooperatyvui tiekiantys pieno gamintojai neturi nei teisės dalyvauti jo valdyme, nei pretenduoti į jo gaunamo pelno dalį.

„Šios bendrovės tik dėl lengvatų pasivadino kooperatyvais, tačiau veikia kaip įmonės - jos ne tik superka iš smulkių ūkininkų pieną mažiausiomis kainomis, tačiau susirenka kooperatyvams skirtą paramą, perka techniką kooperatyvo vardu, lyg ir kooperatyvo reikmėms, tačiau kai smulkiesiems reikia šieną suvynioti, kitus darbus nudirbti - jie tą techniką nuomoja“, - sako J.Vilionis.

Jis sakė, kad šis klausimas taip pat bus keliamas Pieno taryboje. „Kalbėsime apie tai, kad kiekvienas kooperatyvas privalo turėti techniką, šaldytuvus, pieno melžimo aparatus ir kad supirkimo kainos būtų protingos“, - sakė J. Vilionis.

Ūkininkai svarsto, kad būtina suvienodinti reikalavimus visiems pieno supirkėjams, o tie, kas nesilaikys jų - turėtų būti braukiami iš pieno supirkėjų sąrašo.

 

Rekomenduojami video