Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ugdymo įstaigose – naujų mokslo metų nuotaikos

Netrukus rugsėjo skambutis į klases sukvies mokinius ir mokytojus. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) prognozuoja, kad į mokyklas atskubės apie 29 tūkst. pirmokų, šis skaičius mažai skiriasi nuo pernykščio. Bendras mokinių skaičius taip pat bus panašus kaip pernai. Šiemet į mokyklas ateis 322,1 tūkst. moksleivių, 2018 m. jų mokėsi 323,6 tūkstančio.

Uždaromos mokyklos

Rajonuose, mažėjant mokinių skaičiui, neišvengiamai likviduojamos mokyklos. Pasak ŠMSM Komunikacijos skyriaus vedėjos Nomedos Barauskienės, rajonuose dažniausiai uždaroma po vieną mokyklą. Šį rudenį likviduojama Vilkaviškio rajono Paežerių, Jonavos rajono Panoterių Petro Vaičiūno, Šilalės rajono Pajūralio pagrindinės mokyklos, Šakių rajono Žvirgždaičių progimnazija ir kt.

Pasak Zarasų rajono švietimo ir kultūros skyriaus vedėjo Stanislovo Kaulavičiaus, šiais metais, sumažėjus ugdytinių skaičiui, nebeveiks Zarasų rajono Pauliaus Širvio progimnazijos Suvieko skyrius, nes nuo rugsėjo ugdymo įstaigą ketino lankyti trys vaikučiai. Praėjusiais metais buvo ugdomi septyni vaikai.

„Per pastarąjį dešimtmetį rajone katastrofiškai mažėjęs mokinių skaičius pastaraisiais metais stabilizavosi. Šiais metais į mokyklas ateis vos vienu procentu mažiau mokinių nei pernai. 1–12 klasėse rajono ugdymo įstaigose mokysis 1 351 mokinys“, – sakė S.Kaulavičius.

Dirba ne visu etatu

Didžiausia Zarasų rajono mokykla – „Santarvės“ pradinė. Joje bus ugdoma 312 pradinukų ir 54 priešmokyklinio amžiaus vaikai. Antroji pagal dydį – Zarasų P.Širvio progimnazija (335 mokiniai). Mažiausia – Turmanto pagrindinė mokykla su 48 mokiniais.

Vaikus mokys 160 pedagogų. S.Kaulavičiaus teigimu, praėjusiais metais, nors ir buvo pereita prie etatinio darbo užmokesčio, dauguma mokytojų dirba ne visu etatu. Visą etatą turi tik 30 proc. mokytojų. Kadangi pedagogams nuo rugsėjo darbo krūvis ir užmokestis bus skaičiuojami pagal patobulintą etatinio darbo užmokesčio modelį, papildomai mokytojų darbo užmokesčiui padidinti bus skiriami 9 procentai.

Rugsėjo 1-oji ne visiems atneša džiugią nuotaiką: kasmet beveik kiekviename šalies rajone vidutiniškai uždaroma po vieną mokyklą. R. Šuikos nuotr.

Trūksta mokytojų

ŠMSM duomenimis, kai kurių rajonų savivaldybių mokyklose trūksta lietuvių, anglų kalbų, matematikos, fizikos, informatikos, gamtos mokslų mokytojų, nes jiems nesusidaro tinkamas darbo krūvis. Miestuose stinga ikimokyklinio ir pradinio ugdymo pedagogų. Daugiausia jų trūksta didmiesčiuose, ypač Vilniuje ir Klaipėdoje. Kaune stebimas mokytojų pasiūlos ir paklausos balansas.

Apie trečdalis Lietuvos savivaldybių, norėdamos pritraukti jaunų mokytojų, taiko įvairius skatinimo būdus: aprūpina juos būstu, padengia važinėjimo į darbą išlaidas, moka stipendijas bei finansuoja studijas, sudaro lengvatines sąlygas jų vaikams darželiuose, pagerbia teikiamomis metų mokytojo nominacijomis ir kt.

Šiais metais ŠMSM atidarys naują mokyklos priestatą Vilniaus rajone, Ažulaukėje, išplės mokyklą Buivydiškėse. „Ministerija planuoja padidinti ikimokyklinio, priešmokyklinio ugdymo vietų, klasių skaičių netoli sostinės įsikūrusiose gyvenvietėse. Taip pat numatoma perduoti Vilniaus miesto savivaldybei nenaudojamą profesinės mokyklos pastatą Naujojoje Vilnioje, kad būtų įkurtas savivaldybės darželis. Pačios savivaldybės taip pat planuoja atidaryti ar pradėti naujų mokyklų statybas“, – pabrėžė N.Barauskienė.

Pasigendama ir vadovų

Pastaraisiais metais mūsų šalies ugdymo įstaigose trūksta ne tik mokytojų, bet ir vadovų. Kai kuriuose rajonuose direktoriai vadovauja net kelioms mokykloms. Vienas iš jų – šiaulietis Vaidas Bacys, Šiaulių rajono Aukštelkės mokyklos- daugiafunkcio centro ir Bubių mokyklos direktorius. Jis šiuo metu laikinai eina ir Kurtuvėnų mokyklos-daugiafunkcio centro direktoriaus pareigas. V.Bacys sakė, kad mokinių ugdymo įstaigose daugėja, klasės sukomplektuotos, pedagogų pakanka. Trijose įstaigose bus ugdoma per 400 vaikų.

Dviem mokymo įstaigoms – Šiaulių rajono Kužių gimnazijai ir Drąsučių mokyklai – vadovaujanti Auksė Rasilavičienė teigė, kad gimnazijoje mokslo metus pradės apie 200 gimnazistų, o mokykloje – 124 moksleiviai. „Mokyklose vyksta mokytojų kaita, nes nemažai pedagogų išeina į užtarnautą poilsį. Po dešimtmečio ne tik mūsų mokymo įstaigose, bet ir visoje Lietuvoje mokytojų trūks, nes vidutinis dabartinių pedagogų amžius – 50 metų ir daugiau. Tuomet iškils didžiulis pedagogų poreikis, koks dabar yra vadovų, nes atlygis už kvalifikuotą darbą – neadekvatus“, – teigė A.Rasilavičienė.

Ateities planai

Žvelgdama į ateitį jau dabar naujus ir jaunus specialistus į Ukmergę siekia pritraukti šio rajono savivaldybė. „Ukmergėje vykdoma programa „Keičiu profesiją“. Siūloma turintiems atitinkamą išsilavinimą asmenims persikvalifikuoti ir tapti mokytojais. Ieškome ir kalbiname iš Ukmergės išvykusius miestelėnus grįžti gyventi į gimtąjį miestą. Jauniems mokytojams siūlome savivaldybės butus“, – sakė Ukmergės rajono savivaldybės meras Rolandas Janickas.

Tai, kad Ukmergės rajono savivaldybė viena pirmųjų šalyje ėmėsi didinti mokytojo profesijos prestižą – kuria pedagogams geresnes darbo sąlygas ir skatina švietimo pažangą, patvirtino ir Ukmergės švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Vaidotas Kalinas. Jis viliasi, kad Ukmergės švietimo įstaigos ateityje taps itin patrauklios ne tik pedagogams, bet ir vaikams.

„Šiais metais rajone nebuvo uždaryta nė viena mokymo įstaiga. Džiaugiamės, kad po kelių dešimtmečių rajone padidėjo ugdytinių skaičius. Naujais mokslo metais į mokyklas ateis 15 mokinių ir 60 ikimokyklinio amžiaus vaikų daugiau, nei buvo pernai. 2019–2020 mokslo metus pasitiks 1 148 ikimokyklinukai, 283 priešmokyklinukai, 292 pirmokai, 220 dvyliktokų. Iš viso – 3 519 mokinių, kuriuos mokys 630 pedagogų“, – sakė V.Kalinas.

Į Ukmergės mokytojų pikniką atvykęs kunigas A. Toliatas (centre) paragino pedagogus matyti gražius dalykus(iš kairės – Ukmergės rajono meras R.Janickas, dešinėje - Ukmergės švietimo ir sporto skyriaus vedėjas V. Kalinas).

Moka mokytis

Ukmergė naujus mokslo metus pradeda su vizija – „Ukmergė moka mokytis“. Dvejus metus čia bus stiprinama mokinių mokėjimo mokytis kompetencija, bus vykdomi ir kiti projektai.

Antrus metus Ukmergės rajono pedagogai prieš rugsėjį renkasi į pikniką, kurį organizuoja Ukmergės švietimo ir sporto skyriaus. Jame pedagogai diskutuoja, bendrauja, atlieka kūrybines užduotis bei sulaukia įvairių staigmenų. Praėjusiais metais piknike dalyvavo kunigas Ričardas Doveika, šiemet buvo atvykęs kunigas Algirdas Toliatas. Dvasininkas Dievo žodžiu beldėsi į slapčiausias susirinkusiųjų sielos kerteles, skatino dalytis gerumu, padėjo susivokti nūdienos peripetijose. „Kiekvieną dieną raskite už ką padėkoti, įjunkite dėkingumo programą, matykite gražius dalykus, kuriuos užgožia liūdesys ir pesimizmas. Linkiu degančių akių, džiaugsmo ir pasitenkinimo “, –  palinkėjo kunigas A.Toliatas.

Turi kuo pasidžiaugti

Rugsėjį džiugiomis nuotaikomis pasitinka seniausios Ukmergės lietuviškos gimnazijos – Antano Smetonos gimnazijos, praėjusiais metais atšventusios šimtmetį, kolektyvas. Ugdymo įstaigos direktorius Adolfas Girdžiūna sakė turįs kuo pasidžiaugti, nes šios gimnazijos abiturientai ketvirtus metus rajone lyderiauja pagal pagrindinės sesijos valstybinių brandos egzaminų rezultatus. Nors šiais metais tik septyni gimnazistai per juos buvo įvertinti aukščiausiu balu, tačiau kitų gimnazistų egzaminų balų vidurkiai – aukštesni nei praėjusiais metais. Pernai septyniolikai abiturientų atiteko 21 šimto balų įvertinimas.

„Pradėti rugsėjį su dideliu bagažu nuveiktų darbų ir pasiektais puikiais rezultatais – smagu. Džiaugiamės, kad šiais metais pavyko suformuoti mažesnes klases: anksčiau klasėje būdavo po 30, dabar – po 23 mokinius. Taigi mokiniams bus lengviau mokytis, o mokytojams – dirbti“, – teigė A.Girdžiūna.

Gimnazija kasmet didėja ne mokinių skaičiumi, bet klasių komplektais. Rugsėjį į klases sugužės 375 gimnazistai. A.Girdžiūna pasidžiaugė, kad šiais metais mokykloje bus vykdomi tarptautiniai projektai su vengrais, slovėnais, rumunais, italais ir indais. Planuojamos ir kitos netradicinės, įdomios veiklos. „Esame labai moderni mokykla pagal naudojamas mokymo priemones ugdymo procesui gerinti“, – pabrėžė direktorius. Šios gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja metodininkė Zita Markauskienė sakė, kad mokykla gražėja, mokinių pakanka, situacija, palyginti su praėjusiais metais, yra geresnė, puikus kolegų ir vaikų bendravimas. Kiekviename kabinete yra multimedijų, kompiuterių, spausdintuvų, kai kuriuose – interaktyvūs ekranai, kalbų laboratorijos, robotikos rinkiniai ir kt.

Mokykla smarkiai keičiasi

Jolanta Urbanovič, švietimo, mokslo ir sporto viceministrė

Manome, kad pedagogai rugsėjį pasitinka pailsėję, pasiilgę mokinių, ir iš anksto apsvarstę, ką šiemet darys kitaip, pasiryžę tai išpildyti. Nuo rugsėjo pirmosios pradedamas antras etatinio modelio įgyvendinimo etapas. Nuolat palaikome dialogą su profesinėmis sąjungomis, visą vasarą dirbo etatinio modelio konsultantai, jie konsultuos ir toliau, jeigu bus klausimų.

Per pastaruosius metus mokykla, neatsilikdama nuo kitų visuomenės gyvenimo sričių, gana smarkiai keičiasi. Paskutinėmis rugpjūčio dienomis švietimo bendruomenei pristatomas Bendrojo ugdymo programų gairių projektas, kuris bus pagrindas atnaujinant visą ugdymo turinį – bendrojo ugdymo programas, mokinių pažangos vertinimą, fizinę mokyklos aplinką ir kita. 180 mokyklų nuo rudens gaus vadinamąjį kokybės krepšelį ir ekspertinę konsultantų pagalbą, kad gerėtų mokinių pasiekimai, būtų sumažintas atotrūkis tarp mokyklų, pasiekiančių gerų rezultatų, ir tų, kurioms sekasi ne taip gerai. Iki 2022 m. iš viso „kokybės krepšeliui“ numatyta per 20 mln. Eur ES fondų lėšų.

Nepaliekame ir nepaliksime mokyklų vienų. Mokytojai, mokyklų vadovai nuolat įtraukiami į įvairias darbo grupes, susijusias su įvairiomis švietimo temomis, nuolat vyksta diskusijos, ypač dėl bendrųjų ugdymo programų atnaujinimo, teikiama informacija, atsižvelgiama į švietimo bendruomenės siūlymus. Juk mūsų visų rūpinimasis vaikais, mokiniais, jų kokybišku išsilavinimu yra bendras.

Linki susiklausymo ir kantrybės

Laima Zdanavičienė, Akmenės gimnazijos chemijos vyr. mokytoja

Rugsėjį, kaip ir visada, pasitinkame su geromis nuotaikomis. Visur visko yra, tačiau labai svarbu, kad esame sveiki. Juk gyvenimas greitai bėga ir pateikia naujovių, todėl mums tenka arba prisitaikyti, arba jas išspręsti. Pedagoginį darbą dirbu 33 metus, šiais metais dirbsiu ne visu etatu. Objektyviai žvelgiu realybei į akis ir ateityje, dar labiau sumenkus darbo krūviui, ketinu užsiimti kita veikla, susijusia su švietimu. Kolegoms rugsėjo išvakarėse linkiu susiklausymo ir kantrybės.

Rekomenduojami video