Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Tvartiniu laikotarpiu būtina pasirūpinti gyvuliais

Ganiavos periodas pasibaigus, pieno ūkių šeimininkai turi tinkamai pasiruošti šaltajam sezonui – ištirti pašarus, sutvarkyti tvartus bei juose esančią įrangą. Gyvulininkystės specialistų teigimu, didžiausias dėmesys šiuo laikotarpiu turi būti skiriamas pašarams.

Visavertis racionas

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) gyvulininkystės konsultantas Vytas Gudaitis pabrėžė, kad šiuo laikotarpiu pieno ūkio šeimininkai ypatingą dėmesį turi skirti pašarų kokybei, nes pieno gamybos efektyvumas priklauso nuo to, kaip galvijai šeriami. Tik gavus su pašaru būtinų medžiagų biologiniams poreikiams tenkinti, išryškėja galvijų potencialios produktyvumo savybės. „Galvijų racionas turi būti visavertis ir subalansuotas. Todėl pieno ūkių šeimininkai turėtų atlikti pašarų kokybės tyrimus ir išsiaiškinti, kokius pašarus jie naudoja ir ko gyvuliams trūksta“, – sakė V.Gudaitis.

Minėtus tyrimus atlieka ne tik LŽŪKT, bet ir kitos institucijos bei firmos. LŽŪKT gyvulininkystės specialistai šiuos tyrimus atlieka itin greitai – per kelias minutes, laboratorijose jie užtrunka šiek tiek ilgiau – atsakymo reikia palaukti beveik savaitę.

Pasak V.Gudaičio, jei kombinuotuosiuose pašaruose trūks tam tikrų priedų, nebus patenkinti gyvulių mitybos poreikiai ir tai atsilieps jų produktyvumui. Pvz., jei pašaruose trūks baltyminių medžiagų, sutriks gyvulių medžiagų apykaita, sumažės jų produktyvumas, pablogės pašaro maisto medžiagų pasisavinimas.

Mikotoksinų grėsmė

Šiais metais dėl drėgmės pertekliaus pašaruose gali plisti pelėsis. Anot V.Gudaičio, tiriant pašarus juose rasta daugiau pelenų ir žemės, o tai – gera terpė grybeliams ir bakterijoms. Ypač pavojingi pelėsiniai grybeliai, gaminantys nuodingus cheminius junginius – mikotoksinus. Pašaruose esantys mikotoksinai sukelia įvairias gyvulių ligas. Dėl jų gali išsivystyti tiek ūmios, tiek lėtinės intoksikacijos, kurios gali pažeisti vidaus organus (centrinę nervų sistemą, širdies ir kraujagyslių sistemas, reprodukcijos, kvėpavimo sistemas ir virškinamąjį traktą). „Mikotoksinai kenkia ne tik bendram gyvulio imunitetui. Dėl jų piene gali padaugėti somatinių ląstelių, iškilti abortų grėsmė, nagų problemų. Toksinės medžiagos, patekusios į pieną, gali pakenkti ir žmonių sveikatai“, – pridūrė specialistas.

J. Žurauskienės nuotr.

LŽŪKT gyvulininkystės konsultantas pieno ūkio savininkams patarė laboratorijose ištirti pašarus. Nustačius juose mikotoksinų, reikėtų naudoti jų surišiklius – mikotoksinų inaktyvatorius. Jie sumažina mikotoksinų absorbciją iš virškinamojo trakto arba skaldo mikotoksinus į mažiau kenksmingas medžiagas. „Neištyrus pašarų, „aklai“ dėti į juos mikotoksinų surišiklių nerekomenduoju“, – pridūrė V.Gudaitis.

Mikotoksinus pašaruose tiria Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Žemdirbystės instituto cheminių tyrimų laboratorija. Tyrimai atliekami per nepilną savaitę.

Būtini darbai

LŽŪKT gyvulininkystės konsultantas aiškino, kad, uždarius gyvulius į tvartus, augintojai turėtų pasirūpinti, kad patalpos būtų gerai vėdinamos. Tvarte turėtų cirkuliuoti šviežias ir gaivus oras. „Esant didelei gyvulių koncentracijai vienoje vietoje, būtina vėdinti tvartus, kad juose nesusidarytų drėgmė ir iš mėšlo išsiskiriančių dujų koncentracija nepakenktų gyvulių sveikatai“, – priminė V.Gudaitis ir perspėjo, kad patalpose reikėtų vengti skersvėjų.

- Šiais metais drėgmės perteklius skatina pelėsių plitimą pašaruose.

Pasak specialisto, sutrumpėjus dienoms, reikėtų nepamiršti ir kito svarbaus veiksnio – tinkamo tvartų apšvietimo. Tyrimais įrodyta, kad, parinkus apšvietimo tipą pagal tvarto dydį ir išdėstymą, karvės duoda daugiau pieno. Tai yra labai svarbu šiuo laikotarpiu, kai natūralus apšvietimo lygis yra menkas. Kad natūraliai apšviečiamose patalpose būtų šviesiau, pirmiausia reikia išvalyti langus. „Pastebėta, kad, sureguliavus šviesos srauto intensyvumą, stipriau išryškėja karvių ruja“, – sakė V.Gudaitis.

Ypatingą dėmesį šiuo laikotarpiu reikėtų skirti veršelių sveikatingumui palaikyti, nes padidėja rizika jiems susirgti virusinėmis kvėpavimo ligomis. 

Rekomenduojami video