Puikių idėjų, kaip gražinti aplinką, gali kilti ir tuo metu, kai po kojomis girgžda sniegas, o nosį gnaibo šaltukas.
Geriau matyti, kai juodai balta
Kraštovaizdžio architektė Rasa Laurinavičienė teigė, kad žiema – idealus metas planuoti, kur bus sodinami augalai, įrengiama veja, poilsio zonos. Pasak specialistės, statiniai ir sumedėję augalai sudaro sklypo vertikales, jie suteikia struktūros, kuri matoma ištisus metus. Pavasarį šie augalai apauga lapais, išdygsta kitų, pražysta ir užmaskuoja tos struktūros trūkumus. „Jei nepatinka vaizdas, ieškome priežasčių, tačiau augalų gausa, spalvos dažnai trukdo rasti sprendimą“, – pastebėjo specialistė.
Žiemą sklypas mažiausiai užpildytas, todėl labai gerai matyti, kur yra atsiradęs tarpas, kurį reikėtų pataisyti pavasarį – pasodinti medelį ar kitą augalą. Be to, pasak R.Laurinavičienės, šiltuoju sezonu spalvos traukia akį ir sunku suprasti, kodėl kartais augalų derinys nedžiugina. „Dėstydama želdinimą kursuose mokau nusifotografuoti augalų kompoziciją ir peržiūrėti ją juodai baltą: tada spalvos neblaško ir aiškiau matome augalų, žiedynų formas, augalų išsidėstymą erdvėje. Panašiai yra ir žiemą, kai aplinka jau savaime juodai balta“, – teigė kraštovaizdžio architektė.
Verta dairytis naujovių
R.Laurinavičienė atkreipė dėmesį, kad pavasarį, kai saulė sušildys žemę, jau nebus laiko planuoti. Chaotiškų sprendimų ir nereikalingų pirkinių galima išvengti planuojant iš anksto, tad dabar verta ieškoti idėjų, pasipaišyti planelį, užsisakyti augalų iš augintojų. „Jei nuspręsite, kad norite profesionalių želdintojų pagalbos, galite kreiptis į juos dabar ir dar galite spėti pasiruošti pavasario sezonui. Dažnai kreipiamasi jau atėjus pavasariui, tačiau tada užtrunka planavimas, projekto rengimas, sklypo paruošimas, tad gali būti, kad sodinimas prasidės tik antroje vasaros pusėje ar rudenį“, – perspėjo pašnekovė. O dabar ji ragino stebėti aplinką, analizuoti turimų augalų derinius, peržiūrėti nuotraukas, ieškoti gražių pavyzdžių ir idėjų knygose, internete ir kursuose.
Užsukite į sodą
Kai kurių darbų kraštovaizdžio architektė ragino imtis jau dabar. Ji patarė apeiti vaismedžius, patikrinti, ar vėjas nenuplėšė medžių apsaugos, ar aprišalai sveiki. Kai daug sniego ir šalta, išalkę kiškiai gali pridaryti bėdos. Pėdutės sniege gali išduoti, kad po aprišalais įsimetė pelių. Jos gali nugraužti jaunų medelių kaklelį. Taip nenutiks, jei sniegas apie medelius bus suspaustas. Vadinasi, reikia nepatingėti ir gražią žiemos dieną patrepsėti apie kiekvieną vaismedį. Jei daugiau pasnigs, būtina nupurtyti sniegą nuo spygliuočių, kad svoris nenulaužtų ar neišlankstytų šakų. Kitas svarbus darbas – prinešti sniego į šiltnamį, ypač jei jame žiemoja prieskoniniai ar kiti augalai. Šaltis išdžiovina žemę, todėl jie gali žūti.