Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Tinkami kaimynai pagausina derlių

Prižiūrėdami nuosavą daržą stengiamės įdėti visą širdį, tačiau ne visada galime pasigirti derliumi. Norint sulaukti kuo gausesnio derliaus, darže svarbu paisyti ne tik sėjomainos, bet ir išmintingai parinkti augalams kaimynus.

Padeda viena kitai

Paprastai nedideliuose žemės sklypuose augintojai stengiasi prisiauginti kuo gausiau daržovių. Tačiau reikia prisiminti, kad geras derlius priklauso ne tik nuo dirvos sudėties, naudojamų trąšų, daržovių veislės ar tinkamos jų priežiūros, bet ir nuo to, kokia parenkama daržovių kaimynystė. Pasirodo, daržovės skirtingai sugeria ir skleidžia įvairius spindulius, be to, gali viena kitai padėti apsisaugoti nuo kenkėjų.Moksliniais tyrimais įrodyta, kad, tinkamai parinkus daržovėms kaimynus, iš to paties ploto galima tikėtis kur kas gausesnio daržo gėrybių derliaus.

Bene populiariausia Lietuvoje daržovė – bulvės. Specialistai pataria tarp bulvių vagų pasėti pupų. Jos, kaip pastebėta dar nuo senų laikų, atbaido pavojingiausius bulvių priešus – kolorado vabalus. Gal pupos ir nebus šimtaprocentinė apsauga, bet vargo dėl bjauriųjų bulvių kenkėjų turėsite tikrai mažiau.

Gelbsti ir krapai

Agurkai gerai auga ir dera šalia pomidorų, kopūstų, ridikų. Ridikai nuo agurkų atbaido lapgraužius ir voratinklines erkutes. Jie gerai augs ir pasodinti šalia ankštinių augalų – žirnių, pupelių. Tačiau bulvės agurkų kaimynystei visai netinka. Ir prieskoninių aromatinių augalų draugijos reikėtų vengti. Agurkai „nesipjauna“ tik su krapais. Jie, pasirodo, yra puiki apsauginė priemonė ir kopūstus gelbstint nuo amarų ar vikšrų antplūdžio, nes pritraukia mažytes vapsvas, kurios labai mėgsta gardžiuotis kopūstiniais kenkėjais.

Agurklių – kitos prieskoninės daržovės – skleidžiamo aštroko kvapo nemėgsta sraigės, kurios įsismaginusios daržo derlių gali kaip reikiant nualinti. Šalia kopūstų verta sodinti įvairių rūšių salotas – jos atbaido sprages. Šie kenkėjai vengia ir salierų. Prieskoniniai augalai nuo besukančių gūžes kopūstų atbaido ir baltuosius drugelius, kurių sudėti vikšrai kopūstams yra tikra pražūtis. Tarp kopūstų pasodinti bazilikai atbaido kopūstines muses.

Morkinių musių atakų pavyks išvengti, jei tarp morkų eilučių pasodinsite svogūnų, porų ar mairūnų. Ridikėlius ir kaliaropes nuo spragių patikimai gina laiškiniai česnakai.

Pomidorams tinka kopūstai

Pomidorų nereikėtų sodinti šalia vešančių kaliaropių, baltagūžių žiedinių ar kiniškų kopūstų. O kopūstų draugija – tinka! Kopūstai mažiau nukentės nuo kopūstinių lervų, mat šios nepakenčia pomidorų kvapo.

Jei baiminatės, kad paprikų lapų nenuėstų vikšrai, netoli išdygusių balandų geriau nenaikinkite. Mat atlikus eksperimentą paaiškėjo, kad lapgraužiams labiau patinka balandų lapai negu paprikų. Tiesa, kai balandos pradės žydėti, žiedus skubiai nuskinkite, kad piktžolės neišsiplatintų visame darže.

Ridikai puikiai dera špinatų kaimynystėje, nes, pasisotinę ridikų lapais, vikšrai nesigvieši į špinatus. O ridikams vešlių lapų ir nereikia – svarbu, kad gumbeliai žemėje netrukdomi didėtų.

Salierams nepatinka bulvių ir pupų kaimynystė, krapai nelinkę draugauti su pomidorais, žirniai – su svogūnais ir česnakais, burokėliai – su bulvėmis, špinatais ir česnakais, o pastarieji – su pupelėmis, žirniais ir kopūstais.

Nepamirškite sėjomainos

Ir dar vienas svarbus patarimas pradedantiems daržininkams: prieš sėdami daržoves prisiminkite, kokios daržovės tame plote augo pernai. Toje pačioje vietoje tų pačių daržovių sėti neverta, derliui tas tikrai ne į naudą. Kitaip sakant, nepamirškite sėjomainos. Pavyzdžiui, pomidorų atsivalgysite iki soties, jei juos pasodinsite tame žemės plotelyje, kur prieš tai augo agurkai. Ir atvirkščiai.

Skirtingoms daržovėms rekomenduojami tokie priešsėliai:

Agurkams ir moliūgams – ankstyvosios kopūstinės daržovės, bulvės, pomidorai, svogūnai, šakniavaisiai.

Ankstyvosioms bulvėms – agurkai, ankstyvosios kopūstinės daržovės, ankštinės daržovės, svogūnai.

Ankštinėms daržovėms – agurkai, bulvės, kopūstinės ir šakniavaisinės daržovės, pomidorai, svogūnai.

Kopūstinėms daržovėms – agurkai, ankštinės daržovės, bulvės, pomidorai, svogūnai.

Pomidorams, ankštpipiriams, baklažanams – agurkai, ankštinės, kopūstinės ir šakniavaisinės daržovės, svogūnai.

Svogūnams – agurkai, moliūgai, bulvės, ankštinės ir šakniavaisinės daržovės.

Šakniavaisinėms daržovėms – agurkai, ankstyvosios kopūstinės daržovės, bulvės, pomidorai, svogūnai.

Žalumyninėms daržovėms (salotoms, špinatams, pipirnėms, ridikėliams ir pan.) – agurkai, moliūgai, bulvės, ankštinės ir kopūstines daržovės, svogūnai.

 

Petras Klimas

 

 

Rekomenduojami video