Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Suvalkiečiai ūkininkai žemę dirba vakarietiška technika

„Suvalkiečiai ūkininkai vis dažniau atsisako senų rusiškų traktorių bei kombainų ir renkasi naują, modernią techniką“, – teigia Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vyriausiasis specialistas Michailas Počepovičius.

Šiais metais – daugiau darbo

Turbūt niekas kitas Vilkaviškio rajone taip gerai nežino situacijos, susijusios su žemės ūkio technika, kaip M.Počepovičius. Šis specialistas ne vienus metus atlieka traktorių, savaeigių ir žemės ūkio mašinų bei jų priekabų technines apžiūras. Šiais metais jau tradiciniu tapusį procesą jis pradėjo balandžio 8 d., o baigs – gegužės 20 d. Iš viso patikras numatyta atlikti 52 vietose. Pasibaigus iš anksto suderintoms apžiūroms, jos bus atliekamos stambesnių ūkininkų pasirinktose vietose.

Michailas Počepovičius

„Vilkaviškio rajone yra nemažai stambiųjų ūkininkų, kurie turi po 10 ar 20 žemės ūkio technikos priemonių. Turėdami labai daug darbo tokie žemdirbiai nespėja tinkamai laiku paruošti visų savo mašinų, todėl, vos baigę iš anksto suderintas apžiūras, įprastai iki pat javapjūtės vykstame į ūkininkų pasirinktas vietas ir jau ten tas apžiūras vykdome“, – tikino M.Počepovičius.

Specialistas teigė, kad paprastai per sezoną vykdydamas technines apžiūras Vilkaviškio rajono keliais jis nuvažiuoja apie 7 tūkst. kilometrų, kasmet patikrina nuo 2,5 iki 6 tūkst. technikos vienetų. Tai priklauso nuo metų. M.Počepovičiaus teigimu, visada neporiniais metais techninių apžiūrų mastas būna didesnis, tad šiais metais darbo bus kaip niekada daug.

Specialistas sakė pastebėjęs, kad kasmet žemės ūkio technikos vienetų Vilkaviškio rajone padaugėja maždaug puse tūkstančio. Šiuo metu jų įregistruota per 11 tūkst. Tiesa, vis labiau pastebima tendencija, kad beveik neregistruojama technikos iš Nepriklausomų Valstybių Sandraugos šalių. Pavyzdžiui, vien baltarusiškų „Belorus“ markės traktorių per pastaruosius 4–5 metus įregistruoti vos keli.

„Technika nuolat modernėja. Pasinaudodami Europos Sąjungos parama, ūkininkai naujas žemės ūkio priemones ypač pirko iki 2014 metų. Prieš 5 ar 10 metų maždaug 70 proc. į šalį įvežamų traktorių būdavo „Belorus“ markės, kiti – iš ES šalių, o šiandien beveik visa naujai registruojama technika – vakarietiška“, – pasakojo pašnekovas.

Traktorių nudažė vėliavos spalvomis

M.Počepovičiaus teigimu, Vilkaviškio rajone vyrauja „John Deere“ markės technika. Ją žemdirbiai renkasi vien dėl to, kad Lietuvoje yra gerai išplėtota šios įmonės technikos priežiūros sritis.

„Jeigu sugenda naujas traktorius, pats ūkininkas retai jį gali susitaisyti. Tenka kviesti įmonės meistrus. Kai kurios firmos Lietuvoje nors ir pardavinėja traktorius, tačiau su šių priežiūra vis dar kyla problemų. Meistrų tenka laukti ne vieną dieną. O jei traktorius sugedo laukuose? Jį būtina apsaugoti, be to, ir suplanuoti darbai stovi vietoje. Dėl to ūkininkai dažniau renkasi tas įmones, iš kurių greitai sulaukia pagalbos“, – paaiškino specialistas.

Pasak jo, žemdirbiai vienodai perka tiek naujus, tiek naudotus traktorius. Prieš kelerius metus gana populiarūs dar buvo seni, ne itin galingi baltarusiški T-25 modeliai. Jų dažniausiai Vilkaviškio rajono gyventojai įsigydavo Lenkijoje, kur nors prie Ukrainos sienos, nes ten jie būdavo pigesni. Tokiais traktoriais žmonės dažniausiai dirba soduose. Tiesa, šiandien šių technikos priemonių jau beveik neregistruojama.

Kalbėdamas apie T-25 modelius, M.Počepovičius prisiminė ir kelerių metų senumo istoriją, susijusią su „lietuvišku T-25“ traktoriumi. Bent jau taip savo paties pagamintą transporto priemonę vadino vienas vilkaviškietis. Jis kreipėsi į M.Počepovičių klausdamas, ar galima šį traktorių nudažyti Lietuvos trispalvės spalvomis. Tuomet gavęs tokį leidimą vyriškis labai apsidžiaugė.

Asmeninio archyvo nuotr.

Seniausi Vilkaviškio rajone yra 50–60 metų traktoriai. Pasak M.Počepovičiaus, kai kurių iš jų jau net neįmanoma nustatyti pagaminimo datos. Vis dėlto tokių žemės ūkio technikos priemonių – vienetai.

Pašnekovas tvirtino, kad dalis žemės ūkio technikos kasmet lieka neapžiūrėta. Gali būti, kad kai kurie savininkai neturi noro tvarkyti savo transporto priemonių. Be to, galima daryti ir prielaidą, kad su likusiais neregistruotais traktoriais dirbama tik savo kieme, gretimuose laukuose, fermose ir neišvažiuojama į kelius.

„Griežtėjant sąlygoms ir baudoms, vis mažiau žmonių linksta taip rizikuoti. Prieš porą metų pas mane buvo atėjęs vienas ūkininkas, kurio traktorius net 12 metų nebuvo perėjęs techninės apžiūros. Žmogus išsigando, kad jo neištiktų toks pat likimas kaip ir kaimyno, kuris įkliuvo dėl tos pačios priežasties“, – kelerių metų senumo įvykį su šypsena prisiminė M.Počepovičius.

Gėda prieš kitus

Pasak technines apžiūras atliekančio M.Počepovičiaus, dažniausiai ūkininkai į patikras pristato tvarkingas, gerai paruoštas, nuplautas transporto priemones. Kasmet tik vos keliems žemdirbiams apžiūros pažymėjimas nebūna išduodamas iš pirmo karto.

„Negavusiems techninės apžiūros talono žemdirbiams būna gėda prieš kitus, todėl jausdami, kad jų transporto priemonės nėra tvarkingos, jie dažniausiai lieka namuose ir jas remontuoja, o į patikras keliauja vėliau“, – sakė Žemės ūkio skyriaus vyriausiasis specialistas.

Techniškai tvarkinga pripažįstama ta mašina, kurios techninė būklė, komplektiškumas, sistemų, junginių veikimas atitinka Techninius reikalavimus eksploatuojamiems traktoriams, savaeigėms ir žemės ūkio mašinoms bei jų priekaboms, Kelių eismo taisyklių, įmonių gamintojų instrukcijų ir sertifikatų reikalavimus. Visos mašinos tikrinamos jas užvedus ir išbandžius. Tikrinamas variklio, transmisijos, vairo mechanizmo, stabdžių, hidraulinės, apšvietimo ir signalizacijos sistemų darbas.

Ne vienus metus Vilkaviškio rajone žemės ūkio technikos apžiūras vykdantis M. Pošepovičius (dešinėje) pastebėjo, kad kasmet žemės ūkio technikos vienetų čia padaugėja maždaug puse tūkstančio. Asmeninio archyvo nuotr.

Ypač didelis dėmesys techninės apžiūros metu skiriamas ratiniams traktoriams su priekabomis, kurie naudojami transporto darbams, savos gamybos priekaboms, darbo apsaugai ir aplinkosaugai.

Visos kelių eisme dalyvaujančios savaeigės mašinos ir traktoriai turi būti aprūpinti gesintuvais, standartinėmis pirmosios pagalbos vaistinėlėmis, avarinio sustojimo ženklais, šviesą atspindinčiomis liemenėmis.

„Pastebiu tendenciją, kad daugumai stambesnių ūkininkų neužtenka vien gauti techninės apžiūros taloną. Jie prašo itin nuodugniai patikrinti jų transporto priemones, nori įsitikinti, kad jos tikrai yra tvarkingos. Būna tokių atvejų, kai pas stambų ūkininką dirbantis asmuo užtikrina, kad viskas gerai su tais traktoriais, o per patikrą paaiškėja, kad tai netiesa“, – teigė M.Počepovičius.

Pasak jo, pagrindinės klaidos, kurias daro į techninę apžiūrą savo priemones atvarantys žemdirbiai, dažniausiai būna tos pačios ir kartojasi kiekvienais metais. Anot jo, ūkininkai labai dažnai nepastebi, kad yra nulūžę priekabų atšvaitai, o traktorių savininkai neretai juos pristato su neprižiūrėtais, neišvalytais degalų ar tepalo filtrais.

Žemės ūkio skyriaus specialistas pasakojo, kad atliekant techninę apžiūrą akys neretai užkliūva už senų, netvarkingų ir surūdijusių traktorių ar priekabų valstybinių numerių. Nauji numeriai gaminami iš nerūdijančios medžiagos, todėl jie gerai išsilaiko. Tuo metu seniau valstybiniai numeriai buvo gaminami iš metalo, todėl rūdys juos palyginti greitai paveikia. Ypač nukenčia numeriai tų transporto priemonių, kurios turi sąveiką su žemės ūkyje naudojamomis trąšomis bei chemikalais.

„Valstybinis numeris privalo būti tvarkingas. Galbūt ir nebus kliūčių dėl surūdijusio numerio pereiti techninę apžiūrą, bet kelyje sustabdę policijos pareigūnai už tai gali skirti baudą. Nauji numeriai kainuoja vos 14,3 euro, tad juos įpirkti tikrai gali kiekvienas ūkininkas“, – sakė Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vyriausiasis specialistas.

 

Valentinas Jakimavičius

 

Rekomenduojami video