Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Sofos ūkininkų be tikrųjų ūkininkų pagalbos neišnaikins

Žemės ūkio ministerija ūkininkams jau pažadėjo, kad vadinamieji sofos ūkininkai ES ir valstybės skiriamų tiesioginių išmokų nebegaus. Tačiau manyti, kad taip nutiks vien tik ministrui pasirašius įsakymą, būtų naivu. Pasistengti turės ir patys ūkininkai. Kitaip vadinamieji sofos ūkininkai įveiks ministro įsakyme numatytus barjerus. Jeigu taip nutiks, tikrieji ūkininkai nebeturės teisės dejuoti, kad žemės turintys miestiečiai iš jų atima kruvinu prakaitu uždirbtas išmokas.

Kai sukerta rankomis

Kėdainiuose gyvenantis ir prekybos verslu užsiimantis Vincas, perskaitęs „Valstiečių laikraštyje“ išspausdintą straipsnį apie vadinamiesiems sofos ūkininkams ruošiamus spąstus, paskambinęs į redakciją su ironija paaiškino: „Išnuomoju savo paveldėtą žemę Lietuvoje gerai žinomam ūkininkui, ir tas džiaugiasi ne tik negaudamas tiesioginių išmokų, bet ir pigesnių degalų. Deklaruoju aš, o žemę dirba jis. Taip mes susitarėme. Aš tokias sąlygas pasiūliau, o jis sutiko. Todėl nei ministerija, nei kas nors kitas neturi teisės kištis į mūsų asmeninius reikalus.“

Išgirdęs tokius argumentus Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) Žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento Išmokų už plotus skyriaus vedėjas Antanas Karbauskas gūžtelėjo pečiais: „Jeigu ūkininkai patys nekovos už savo teises, padėtis nepasikeis. Primygtinai raginame ūkininkus ne tik nepasirašyti tokių sutarčių, bet ir pranešti mums apie pažeidimus.“

Baus negailestingai

Jau gerą dešimtmetį ŽŪM ieškojo, o kartais tik apsimetė ieškanti galimybių, kaip nuo tiesioginių išmokų pyrago atgrasyti žemės ūkio paskirties žemę paveldėjusius ar ją įsigijusius, tačiau jos nedirbančius asmenis. Žemės ūkio ministras Bronius Markauskas susitikime su grūdų augintojais atskleidė, kad šiais metais žemės ūkio naudmenų deklaravimo tvarka pasikeis. „Šįmet deklaruodami žemės ūkio naudmenas jų savininkai pasirašys, kad jie įsipareigoja deklaruoti tik tą plotą, kuriame asmeniškai atliks žemės ūkio darbus“, – teigė jis

B. Markauskas

Svarstoma galimybė bandančiuosius sukčiauti negailestingai bausti, pavyzdžiui, atimant galimybę gauti tiesiogines išmokas net 5 metus. Patirti nemalonumų rizikuos ir lengva ranka fiktyvias sutartis pasirašantys tikrieji ūkininkai.

Iš viso Lietuvoje yra per 90 tūkst. smulkiųjų ūkininkų. Tarp jų ir yra daugiausia vadinamųjų sofos ūkininkų, kurie, beje, gauna dar ir padidintas tiesiogines išmokas. Kiek tokių yra? Buvęs ŽŪM viceministras Saulius Cironka 2016-aisiais „Valstiečių laikraščiui“ tikino, kad sofos ūkininkų veiksnys yra perdėtas. Pasak jo, 2014 m. žalienas deklaravusiems ūkininkams teko tik apie 2,5 proc. tiesioginių išmokų sumos. Tada viceministras aiškino, kad dėl tokios menkos sumos rengti masinę patikrą kainuotų daugiau. Viceministras klydo.

Sofos ūkininkų armija

Kaip ketinama atrinkti tikrai žemės ūkiu užsiimančius žemės savininkus nuo sofos ūkininkų?

„Tikrinsime. Pavyzdžiui, nustatysime, kiek pasėlius deklaravęs asmuo yra įregistravęs žemės ūkio technikos. Jeigu technikos neturi arba jos turi akivaizdžiai per mažai, toks asmuo pateks į tikrinamųjų sąrašą. Jo ūkyje apsilankys Nacionalinės mokėjimo agentūros (toliau NMA – red. past.)kontrolieriai. Yra ir kitų galimybių“, – visų planų neatskleidė žemės ūkio ministras.

Pasak A.Karbausko, tik apie 48 tūkst. pateikusių paraiškas ūkių savininkų turi registruotos žemės ūkio technikos arba gyvulių.

A. Karbauskas

Žinoma, kai kurie ūkininkai nuomojasi žemės ūkio techniką ar naudojasi kitų ūkininkų paslaugomis. Tokie žemdirbiai turi teisę gauti tiesiogines išmokas. Be kita ko, NMA kol kas neturi galimybių nuolat tikrinti tiek ūkių. Be to, labai tikėtina, kad sofos ūkininkai bandys tikruosius ūkininkus šantažuoti, pavyzdžiui, jiems siūlys pasirašyti fiktyvias sutartis dėl tariamos technikos nuomos ir kitaip mėtys pėdas.

„Jeigu žinote, kad vienas žmogus dirba, o kitas gauna tiesiogines išmokas, praneškite NMA. Tokiu atveju tam tikrą sklypą deklaravusiam asmeniui pirmiausia reikės pateikti dokumentus, įrodančius, kad jis tą žemę dirbo, turėsime ir kitų klausimų“, – žadėjo A.Karbauskas.

„Suprantu, kad reikia daryti tvarką, bet šis reikalas labai keblus. Kai kurie ūkininkai paprasčiausiai gėdysis, nes manys, kad tai lyg ir skundimas, o skundikų kaime niekas nemėgsta“, – svarstė Kretingos rajone ūkininkaujantis Stasys Sandaras.

S. Sandaras

Taigi per artimiausius metus paaiškės, ar ūkininkai moka tik reikalauti, ar sugeba apginti savo interesus ir gerokai padidinti tiesioginių išmokų sumą.

Rekomenduojami video