Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Smurtas prieš vaikus augina kitą smurtautojų kartą

Besibaigiantys 2016-ieji į Lietuvos kriminalinių įvykių metraštį įeis ir kaip šiurpaus tėvų smurto prieš savo pačias mažiausias atžalas bei nemažėjančių vaikžudysčių metai.

Skandalingi metai

Atrodo, šioje srityje galima ieškoti ir mistikos: juk 2016-ieji prasidėjo itin skandalinga tragedija, kai naktį iš sausio 1-osios į 2-ąją Saviečių kaime (Kėdainių r.) daugiavaikis tėvas Aurelijus B. (36 m.) į šulinį įmetė ir taip nužudė du savo mažylius. Šiuo tragišku įvykiu tarsi būtų startavusi estafetė, kai tą patį kartoja vis kitas estafetės dalyvis – juk paskui, vasario pradžioje, Lietuvą sukrėtė Šakių krašto gyventojos Karolinos A. (20 m.) nežmoniškas poelgis, kai ši jauna moteris savaip pakartojo Saviečių tragediją – rytą į šulinį kieme įmetė savo 7 mėnesių sūnelį. Tik, laimė, šį vaikelį greitai iš vandens ištraukė iš pačios Karolinos tai išgirdęs neabejingas kaimynas Algimantas Brazaitis (60 m.) ir atgaivino.

Po šių skaudžių, sveiku protu nesuvokiamų įvykių Lietuvą toliau drebino, rodos, neregėti skandalai su tėvų nuskriaustais ar net nužudytais savo mažyliais: šiemet atskleista, kad prieš 4-erius metus kaunietė Ilma B. (30 m.) tyčia medikamentais siaubingai žalojo ir taip numarino nė metukų dar nesulaukusį sūnelį; neseniai teismui perduota ir kita panaši byla, kurioje kaunietė (42 m.) kaltinama psichotropine medžiaga pasikėsinusi nunuodyti du savo mažamečius vaikus.

O kur dar vaikžudystės, 2016-aisiais įvykdytos Jonavos, Kauno, Kėdainių, Pakruojo, Raseinių rajonuose...

Penkios vaikžudystės

„Akistatos“ paskaičiavimu, šiais metais 5 gimdytojos dėl vienokių ar kitokių priežasčių nužudė savo ką tik gimusius naujagimius.

Ir tokia statistika nė kiek nemažėja, nors Lietuvoje jau lygiai 7-erius metus veikia Gyvybės langeliai – šiuo metu jau 9-iose tokiose šalies vietose galima saugiai ir be baudžiamojo persekiojimo, taigi negresiant jokiai teismo bausmei, palikti nenorimus auginti kūdikius.

2016-aisiais Gyvybės langeliuose 6 kūdikiams buvo suteiktas šansas gyventi. Jeigu į šias saugias, medikų nuolat prižiūrimas vietas būtų atnešti ir tie 5 kūdikiai, kuriuos gimdytojos nužudė, šiandien galėtume pasidžiaugti, kad per metus vaikžudysčių nebuvo, o Gyvybės langeliai išsaugojo net 11 gyvybių. Deja...

Palaidotos vertybės

Ieškant priežasčių, dėl kurių nemažėja smurto prieš vaikučius – netgi tokius, kurie dėl savo itin jauno amžiaus dar negali nei paklusti tėvų norams (neverkti, nejudėti, ilgiau miegoti, nesišlapinti į lovą), nei apsiginti ar pabėgti ir pasiskųsti, pirmiausia, kaip tarsi vienu balsu teigia ir medikai, ir pedagogai, ir psichologai, ir šiaip sveikai mąstantys žmonės, reikia kaltinti Lietuvą užtvindžiusį alkoholį ir dėl jo sveiką nuovoką bei protą prarandančius žmones. Alkoholio nublukinti žmonės nebeturi tikrųjų jausmų savo atžaloms, nemoka mylėti, nesugeba rūpintis, o į vaiką neretai žiūri tik kaip į daiktą.

Atrodo, ši neišgyvendinama, neišraunama problema Lietuvą kankins ir terš dar ilgai. Štai Šakių policijos vadovas Mindaugas Akelaitis, vadovaudamasis nemenka savo darbo patirtimi, yra įsitikinęs, kad tėvų smurtas prieš vaikus ir apskritai „karas“ šeimose pamažu augina kitą smurtautojų kartą. „Įvairios priklausomybės, smurtas, asociali aplinka – tai gyvenimo būdas. Jis dažniausiai perimamas iš kartos į kartą“, – teigė M. Akelaitis.

Stiprūs – prieš silpnus

Tėvų smurto prieš savo vaikus nemažėja. Štai tik keli pastarųjų savaičių įvykiai iš šalies policijos suvestinių.

Teismas Klaipėdoje nutarė mažiausiai vieną mėnesį laikyti suimtą Gargždų gyventoją (21 m.). Jaunas vyras įtariamas sunkiai sužalojęs savo sugyventinės dukrelę (2 m.). Mergytė į ligoninę buvo atvežta sumušta, panirusi į komą. Nors mažylės mama su sugyventiniu tvirtino, kad dvimetė susižalojusi pati, kai paslydusi vonioje, tačiau ekspertai pagal patirtas trauma tvirtina kitaip.

Iki šiol mergytės mama buvo nežinoma vaikų teises ginantiems specialistams kaip nerūpestinga motina. Ji buvo žinoma tik tuo metu, kai pati augo probleminėje šeimoje.

Problemų nuo paauglystės kėlė ir šios jaunos moters sugyventinis. Jis jau kelis kartus teistas. Policininkai tiria ir dar kiek ankstesnį faktą – įtariama, kad šis vyras neseniai sunkiai sužalojo ir dar vieną kūdikį, kai šis vos kelių mėnesių giminaičių vaikas buvo prižiūrimas jo ir jo sugyventinės

Panašu, kad jaunas smurtautojas neišvengs bausmės už tai.

Kitas mažylis, gimęs tik pernai, dėl girto tėvo (30 m.) elgesio namie, Kelmėje, irgi komos būklės, nes patyręs galvos traumą, buvo atvežtas į Šiaulių ligoninę. Įtariamasis aiškino sūnelį sužalojęs netyčia – kai jį kambaryje užkliudęs griūdamas. O kojas jam supainiojęs neva nepastebėtas alaus butelis. Jaunas tėvas tuo metu buvo girtas.

Ikiteisminį tyrimą dėl sunkiai sužaloto mažylio (1 m.) tebetęsia ir Panevėžio policininkai. Jie įtaria, kad savo sūnelį tyčia skriaudė jo paties mama (19 m.) arba jos draugas (24 m.). Vaikeliui buvo sužaloti lyties organai, tarpvietė, jis patyręs dideles kančias, gydomas irgi negali jaustis ramiai, patogiai (dėl specifinių traumų). Berniuko motina jau senokai žinoma vaikų teisių gynėjams savo krašte, ji užaugusi probleminėje šeimoje, o jos draugas – žinomas policijai, teistas.

Teismo vengia

Daug kam, išgirdus apie tokius įvykius, atrodo, kad kelti ranką prieš pačius mažiausiuosius gali tik nesveikos psichikos žmonės. Bet vėliau belieka tik stebėtis, nes neretai specialistai nustato, jog tokių smurtautojų psichika nebuvo ir nėra tiek paveikta ligos, kad žmogus negalėtų suvokti, ką daro.

Būtent taip psichiatrijos specialistai nusprendė jau minėtos šakietės Karolinos A. atveju. Jauna moteris, vasarį įmetusi į šulinį savo sūnelį, neseniai turėjo stoti prieš Kauno apygardos teismą, tačiau, rytą su savo mama atvažiavusi į Kauną, nes po tragedijos buvo palikta laisvėje, pabėgo nuo motinos. Bent taip teisme aiškino Karolinos A. mama.

Moteris, tarsi norėdama įtikinti, kad nusikaltimą dukra įvykdė dėl savo dvasios ligos, vis kartojo, jog Karolina bemaž 4-erius pastaruosius metus sirgo depresija, sūnelį pagimdė jo išvis nenorėdama, vaikelio tėvas net nenustatytas.

Kodėl Karolina tą žiemos rytą įmetė aprengtą sūnelį į beveik 6 metrų gylio šulinį ir uždengė šiferio lakštais, ji paaiškino tyrėjams – esą „neištvėrė psichologinės įtampos“. Gali būti, kad taip jauna mama griebiasi šiaudo – vis dar siekia įrodyti, jog savo vaiką pasikėsino nužudyti būdama nepakaltinama. Juk ir Karolinos A. dingimas prekybos centre prieš pat teismo posėdį, palikus ją lydėjusią mamą, atrodo, „tinka“ prie jos nesveikatos.

O jos vaikelis, sveikas ir guvus, iki šiol globojamas vaikų globos įstaigoje.

Tuoj bus teisiamos

Du savo mažamečius vaikus (7 m. ir 11 m.) prieš metus pasikėsinusi nunuodyti psichotropine medžiaga kaunietė (42 m.) irgi, kaip nustatė specialistai, nebuvo nepakaltinama. Tik turėjo įvairių problemų, o nusikaltimą įvykdė būdama dar ir girta.

Visai neseniai ši baigta tirti byla perduota teismui. Tyrėjų nustatyta, kad kaunietė tą dieną namie dviejose vandens stiklinėse ištirpdė ne mažiau kaip 20 receptinių vaistų tablečių, kurių sudėtyje yra psichotropinės medžiagos. Šiuos tirpalus liepė išgerti savo vaikams, taip sukeldama realų pavojų jų gyvybėms, išgėrė ir pati.

Be rimtų pasekmių tai baigėsi tik laimingo atsitiktinumo dėka, nes į moters namus atvyko pažįstamas – jis iškvietė greitąją pagalbą. Medikai išgelbėjo apnuodytus vaikučius. Iki teismo duoti parodymus kaltinamoji atsisakė. Tikimasi, kad daugiau paaiškės teisme.

Teismo dienos šiuo metu laukia ir minėta kaunietė Ilma B. Ji kaltinama itin žiauriai nužudžiusi savo sūnelį – apie 11 mėnesių pamažu marinusi jį chemine medžiaga, kurią švirkštu po oda suleisdavusi pati. Net su vaiku gulėdama ligoninėje! Medikai tuokart sunkiai aiškinosi, kokia liga kankina vaikelį, kurio kūnas tarsi puvo. Tegalėta manyti, kad tai galįs būti netgi pirmas toks mįslingos ligos – sunkios, sisteminės, genetinės – atvejis Lietuvoje.

Tuo metu pati motina savo išgyvenimus pasakojosi žurnalistams ir taip sulaukė daug užuojautų bei finansinės paramos.

Vaikui mirus, Ilmos B. tragedija buvo primiršta, kol pernai pavasarį ji vėl pateko į tas pačias klinikas – ir dėl tų pačių ligos simptomų, kaip ir sūnelio. Tada medikai jau atskleidė paslaptį – kad moteris žalojo save, susileisdama po oda tos pačios cheminės dezinfekavimo medžiagos, kaip ir sūnui. Kodėl taip darė, sunku suvokti. Pati Ilma B. savo kaltę neigia. Teismo dienos ji laukia būdama suimta.

Beje, teisėsaugininkai šį ypatingą atvejį jau dabar, dar iki teismo, vadina antgamtišku.

 

Irena ZUBRICKIENĖ

 

Rekomenduojami video