Smukus Lietuvos ūkininkų gaminamo pieno supirkimo kainoms, jas siūloma susieti su vidutine Europos Sąjungos (ES) supirkimo kaina. Kai kurie socialdemokratai Vyriausybei siūlo laikinai - iki 2 metų - nustatyti ne mažiau kaip 90 proc. ES mokamos vidutinės kainos.
Tokią tvarką siūlo Seimo Kaimo reikalų komiteto nariai Bronius Pauža ir Edmundas Jonyla bei Informacinės visuomenės plėtros komiteto vadovas Mindaugas Bastys - jie Seime užregistravo Ūkio subjektų, perkančių-parduodančių žalią pieną ir prekiaujančių pieno gaminiais, nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymo pataisą.
Parlamentarai sako, kad dabar Lietuvoje mokama 73 proc. ES vidutinės kainos, kuri siekia 29 centus už kilogramą (294,7 euro už toną).
Jeigu Seimas priimtų pataisas, nauja pieno pirkimo tvarka įsigaliotų nuo gegužės 1-osios.
Seimo teisininkai dėl pataisų atitikimo Konstitucijai išvadų dar nepateikė.
B.Pauža sako, kad pieno supirkimo kainų susiejimas su vidutine ES kaina būtų „mažesnis nusižengimas Konstitucijai“.
„Kažkoks prieštaravimas gal ir yra, gal ir neprieštarauja, bet mažiau, negu tos pataisos dėl 16,5 cento“, - BNS teigė parlamentaras.
Jis taip pat pranešė, kad jeigu pataisas po pateikimo Seimas priims svarstyti, jos bus papildytos: „Pridėsime, kad surinkimo kaštai turėtų atsiskaičiuoti iš tų 90 proc.“
Seimo narių duomenimis, 2014 metais superkamo pieno kaina siekė vidutiniškai 28 centus už kilogramą (280,2 euro už toną) - nuo tol ji smuko 24 proc. iki 21 cento (214,2 euro). Smulkiesiems ūkininkams dabar esą mokama 10 centų už kilogramą.
Parlamentarai taip pat siūlo griežčiau reguliuoti pieno perpardavinėtojų kainų skirtumą - jis negalėtų viršyti daugiau kaip 10 proc.
Praėjusią savaitę Seimas nustatė „darbiečių“ siūlomas minimalias pieno supirkimo kainas, įpareigojančias pieno supirkėjus ir perdirbėjus mokėti ne mažiau kaip 16,5 cento už kilogramą pieno, o tarpininkus - ne mažiau kaip 13 centų. Tačiau pataisos iš Seimo neiškeliavo - pakeitimai Seime bus svarstomi iš naujo, nes buvo pažeistos balsavimo procedūros - tai pripažino Seimo etikos sargai. Jų Seimas vėl imsis šį penktadienį nenumatytame posėdyje.
Be to, priimdamas pataisas, Seimas neatsižvelgė į Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto bei Teisės departamento įspėjimą, kad jos prieštarauja Konstitucijai.
Konkurencijos taryba irgi yra pareiškusi, kad Seimo noras reguliuoti pieno supirkimo kainą prieštarauja Konstitucijai.