Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Šiukšlių kiekį pakelėse sumažino užstato sistema

Yra sakoma, kad pavasarį į pakeles išlenda šiukšlės ir motociklininkai. Šie eismą sureguliuos patys arba jiems padeda policija. O šiukšles daugiausia tenka tvarkyti Biržų rajono seniūnijoms.Vieni Biržų rajono seniūnai dar laukia kasmetinio rajono aplinkosaugininkų privalomo nurodymo susitvarkyti šiukšles. Kiti tvarkosi be jokių paraginimų. Pasidomėjus, kokia situacija šį pavasarį, bene visi seniūnai tvirtino viena: pakelėse šiukšlių surenkama keliskart mažiau nei ankstesniais metais. Tai seniūnai sieja su šalyje įdiegta užstato sistema, kai perkant kai kuriuos gėrimus mokama po 10 centų už tarą, o vėliau pinigai atgaunami ją pristatant į taromatus.

Daugėja vienkartinių pakuočių

Biržų miesto seniūnas Vytas Jareckas sakė, kad mieste labai apleistų teritorijų nėra, tačiau daug žmonių šiukšlių į viešąsias erdves prineša iš privačių valdų. Atliekas krauna ir į mieste stovinčius konteinerius, ir prie kapinių priveža. Seniūnija daugelyje vietų yra pastačiusi didmaišius, į kuriuos galima dėti šiukšles iš tvarkomų viešųjų erdvių, o būtinybei esant - ir iš privačių valdų.

Pasak V. Jarecko, miestas yra padalintas į dešimtį teritorijų. Kiekvienoje kasdien darbuojasi po vieną už socialines pašalpas atidirbantį žmogų.

„Depozitinės taros sumažėjo. Bet mieste yra stiklo duženų. Žvejai palieka daug šiukšlių. Aikštelėse padaugėjo vienkartinių maisto produktų pakuočių, o prie suoliukų – saulėgrąžų lukštų. Žodžiu, yra daug nekultūringų miestiečių“, - vardijo seniūnas.

Pakelėse šiukšlių mažiau

Parovėjos seniūnijos seniūnė Gailutė Tamulėnienė apgailestavo, kad kai kurie gyventojai šiukšlių maišelius veža prie seniūnijos teritorijoje esančių kapinių ir juos palieka. Tačiau bendrai išmetamų šiukšlių pakelėse sumažėjo. „Gal po truputį žmonės sąmoningėja?“- svarstė seniūnė.

Širvėnos seniūnijos seniūnė Neringa Šijanienė sakė, kad bene didžiausias per žiemą atidarytas nelegalus šiukšlynas – Beržinių kaime ties stotele. Pakelėse irgi matyti išmėtytų šiukšlių maišiukų.

„Kai gausime iš aplinkosaugininkų privalomą nurodymą, pradėsime tvarkyti. Dabar dar daug kur šlapia“, - sakė N. Šijanienė.

Papilio seniūnijos seniūnas Renas Čygas minėjo, kad daugiausia šiukšlinama kelyje Biržai – Rokiškis esančiose aikštelėse. Čia randama ir padangų, ir statybinių atliekų. Aikštelėse mėgsta sustoti pailsėti furgonų vairuotojai, ir jie nevengia čia atsikratyti šiukšlių.

„Kiek galėjome, jau aprinkome“, - sakė R. Čygas.

Šią savaitę „Šiaurės rytams“ lankantis Papilyje, miestelis maloniai nustebino tvarka ir švara.

„Situacija maloni. Pakelėse šiukšlių mažiau gal penkis kartus. Manau, kad suveikė užstato sistema. Pinigų pro automobilių langus niekas nebenori mėtyti“, - džiaugėsi Nemunėlio Radviliškio seniūnas Giedrius Kubilius.

Tą patį sakė Vabalninko seniūnė Lilija Vaitiekūnienė: pakelėse „pūslių“ sumažėjo, o kur dar buvo šiukšlių, seniūnijoje dirbantys žmonės jau aprinko.

Konteinerių neveža – šiukšlių atsikrato

Pačeriaukštės seniūnijos seniūnas Aurimas Frankas pastebėjo tendenciją: kai kurie kaimo gyventojai turi sudarę sutartis su komunalininkais ir pasistatę konteinerius. Tačiau jų neveža, o sukauptų šiukšlių atsikrato jas išvežę į miškelius. Pasak seniūno, labiausiai šiukšlinti mėgsta Smilgių, Pasvaliečių kaimų gyventojai. O apie Pačeriaukštę ir Legailius šiukšlių jau mažiau.

„Dažniausiai šiukšlynų „autoriai“ – 500 metrų spinduliu nuo jų gyvenantys žmonės“, - sakė A. Frankas.

Seniūnas patvirtino, kad pakelėse reikalai pagerėjo, surenkamų šiukšlių apimtys sumažėjo. Jei vienoje teritorijoje surinkdavo, tarkim, 20 maišų šiukšlių, tai dabar tokioje pat tesurenkami penki.

Jurgita Morkūnienė

 

Rekomenduojami video