Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Sausio darbai sode ir darže

Pastaraisiais metais žiemos būna labai permainingos. Sausio mėnesį po atodrėkių žemę nukloja sniegas, paspaudžia šaltis, o po savaitės kitos vėl prapliumpa lietus. Kai šalčiausias metų laikas nepašykšti sniego, reikia daugiau dėmesio skirti visžaliams augalams.

Laužo šakas

Beveik kiekvieną žiemą dėl sniego svorio išlūžta jaunesnių pušų šakos. Sniego dangos neišlaiko kukmedžiai, dekoratyviniai kadagiai, kiti spygliuočiai. Baltą patalą nuo augalų būtina nuvalyti, kad neišlinktų ir neišlūžtų trapios dekoratyvinių sumedėjusių augalų šakos. Tai geriausiai padaryti iš karto prasidėjus atlydžiui. Tai pat nepamirškite nuvalyti karpomų gyvatvorių, nes virš jų susidaro storas sniego sluoksnis, kuris jas išlanksto ar sugadina sukurtą formą.

Dažnai po didelio ir ilgo snygio tujų, eglių, pušų, puskiparisių, bukmedžių, kadagių, kukmedžių ir kitų medelių apatinės šakos atsiduria po sniegu. Tada jas reikia atsargiai ištraukti iš po sniego dangos, nes po šakomis yra oro tarpas, ir sniegas, lenkdamas šakas žemyn, jas išlaužo. Jei šakos apledėjusios, jas reikėtų paremti arba pririšti.

Vertingosios atliekos

Suprantantieji kompostavimo naudą visą žiemą renka organines atliekas. Visa, kas gali supūti ir virsti trąša, turi atsidurti komposto duobėje. Puiku, jei joje dirba Kalifornijos sliekai. Bulvių ir kitų daržovių lupenos, kiaušinių, svogūnų lukštai, arbatos, kavos tirščiai, bananų, apelsinų žievelės, maisto likučiai – visa tai gali perdirbti sliekai. Todėl rūpestingi sodininkai turi atskiras talpyklas, skirtas organinėms atliekoms. Jas kelis kartus per žiemą išveža ir supila į komposto dėžes. Ne vienas įsitikino, kad tinkamai paruoštas kompostas – vertinga trąša.

Žvėrys sodybose

Kai daugiau prisninga, miške ima trūkti maisto kiškiams ir stirnoms. Tada jie patraukia į sodybas, keliauja ir į sodininkų bendrijas. Jose žvėrys šeimininkauja į valias, nes šaltuoju metų laiku iš kaminų rūksta tik vienas kitas dūmelis. Kai daugiau prisninga, medelių aprišalai atsiduria po sniegu, tada kiškiams lengva pasiekti šakas. Todėl būtina apžiūrėti vaismedžius, sodo tepalu užtepti padarytas žaizdas. Jei labai rūpestingai pridengtos rožės, kiti neatsparūs šalčiams augalai, atodrėkių metu reikėtų patikrinti, ar jie nešunta, ar neįsimetė pelėsis. Nuosavų namų šeimininkai, esant teigiamai oro temperatūrai, „lepūnėlius“ gali užkloti lengvesniu apklotu.

Nepamirškite prižiūrėti šiltnamių, nuvalykite sniegą nuo stogo

Išbandymas šalčiu

Pirmieji pavasario pranašai – parduotuvėse po Naujųjų metų išstatyti stoveliai su sėklomis. Tačiau specialistai ragina neskubėti ir nepirkti visko, ką ketinama sėti, nes sausio mėnesį dažniausiai prekiaujama pernykštėmis sėklomis, kurių daigumas būna prastesnis. Sausį ir vasarį reikia pasėti ilgos vegetacijos gėlių – begonijų, petunijų, verbenų. Auginantiesiems daigus ant palangių teks būti labai rūpestingiems, nes nuo lango sklindantis šaltis gali pakenkti augalams. Padėklus su daigais patartina padėti ant senų knygų. Labai svarbu, kad substratas, kuriame dygsta sėklos, būtų laikomas šiltai. Vėliau, kai išlenda daigeliai, dėžutes galima perkelti ant vėsios palangės. Sausį, vasarį dienos dar būna trumpos, tad reikėtų naudoti specalias augalams skirtas lempas. Tada daigai auga greičiau ir būna daug tvirtesni. Prieš perkant sėklas reikia pasitikrinti praėjusių metų likučius. Verta įsidėmėti, kad iš senesnių, nepraradusių daigumo kai kurių daržovių sėklų išauga sveikesni daigai, nes, jei jų paviršiuje buvo ligos užkratas, jis per 3–4 metus žūva.

Daržas ant palangės

Kievienas gali užsiauginti žalumynų ant palangės. Jie puikiai tiks salotoms pagardinti. Lengviausia auginti sėjamąsias pipirnes, kurios nereiklios aplinkos sąlygoms. Sėti jas reikia labai tankiai. Pipirnės užauga per 10–14 dienų. Po poros savaičių pasėjama iš naujo. Šios žalumyninės daržovės yra aštroko skonio, tinka sumuštiniams, salotoms.

Lapiniai ridikėliai užauga maždaug per savaitę. Maistui vartojami skilčialapiai, bet patiekalus gardinti galima ir su visomis šaknelėmis išrautais lapiniais ridikėliais. Salotinės sultenės rečiau auginamos nei pipirnės ar lapiniai ridikėliai. Jos taip pat auga greitai. Salotines sultenes mėgsta gurmanai, kurie šias žalumynines daržoves derina su įvairiomis salotomis, riešutais.

Daugelio pamėgtos sėjamosios gražgarstės taip pat gali augti ant palangės. Jos lapelių skonis šiek tiek aitrokas. Jais gardinamos salotos, padažai, sūrio patiekalai.

Rekomenduojami video