Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pilkajam Mentų gaujos kardinolui pailgėjo įkalinimo metai

Stambia narkotikų ir cigarečių kontrabanda bei kitais nusikaltimais užsiimdavusios Mentų brigados, kuriai vadovavo Marjanas Taraškevičius-Marekas, pilkuoju kardinolu vadintas Vincentas Mačiulaitis-Vincukas teismų malonės nesulaukė. Lietuvos apeliacinio teismo (LApT) Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų kolegija prie dar šių metų kovą Panevėžio apygardos teismo (PAT) Vincukui skirtos 12 metų laisvės atėmimo bausmės pridėjo dar dvejus metus.

Slėptuvės vilkikuose

Priminsime, kad bylos duomenimis, V. Mačiulaitis gana sumaniai organizavo kontrabandos tinklą – įkūrė keletą krovinių pervežimo bendrovių, nusipirko vilkikų, kuriuose įrengė slėptuves cigaretėms bei kvaišalams vežti. Tose bendrovėse dirbo ir nieko apie nusikalstamą veiklą nenutuokiantys žmonės, ir tiesioginiai Vincuko parankiniai – kontrabandos vežėjai, kurie kartu su vadeiva ir sėdo į teisiamųjų suolą. Tai – Viačeslavas Krikovskis, Stanislovas Skliaustis, Gintautas Žiezdrys ir Egidijus Skripskas.

Kaip vėliau išsiaiškino kriminalistai, gauja laikėsi itin didelės konspiracijos: iš pradžių būdavo vežamas legalus krovinys su paslėpta kontrabanda, pakeliui kontrabandinės prekės tam tikrose vietose būdavo perkraunamos į kitą vilkiką, registruotą kitoje bendrovėje (ši paprastai per statytinį priklausydavo V. Mačiulaičiui – red. past.) arba kuriam laikui paslepiamos nuošalioje sodyboje ar miške.

Kriminalistai, turėję įtarimų ir sekę šią gaują, nustatė, jog vilkikų slėptuvėse buvo vežama net iki 50 000-60 000 cigarečių pakelių. Iš Baltarusijos buvo gabenamos populiarios, pigių cigarečių mėgėjų vertinamos cigaretės „Fest“, „Minsk“ ir kitos. Už reisą V. Mačiulaitis mokėdavo 4000 litų (apie 1160 eurų).

Muitinės kriminalinė žvalgyba rinko duomenis, o pasieniečiai vis tikrino įtartinus krovininius automobilius. Jų ne vienas buvo sulaikytas kertantys mūsų šalies sieną.

Nuostoliai nebaugino

Ir nors gauja patyrė nuostolių, tačiau V. Mačiulaitis ne tik nenutraukė nusikalstamos veiklos, bet surezgė planą, kaip vežti iš Nyderlandų Karalystės į Rusiją narkotines medžiagas ir taip gerai užsidirbti. Už reisą su kvaišalais Vincukas gaujos nariams pažadėjo sumokėti 15 000 eurų.

Anot buvusio gaujos nario Daliaus, sutikusio bendradarbiauti su policija, V. Mačiulaitis vadovavo visoms operacijoms: nurodydavo, kur bus pakrautas krovinys, kuriuo keliu važiuoti, kur ir su kuo susitikti, kurioje vietoje perkrauti kvaišalus.

Tačiau verslas truko neilgai – vos trejetą mėnesių. 2014 metų balandžio pradžioje kelyje Kaunas-Marijampolė-Suvalkai, ties Salaperaugio kaimu pareigūnai sustabdė Daliaus Ž. vairuojamą vilkiką, kurio puspriekabėje įrengtoje slėptuvėje buvo rasti 96 paketai su rusvai žalsvos spalvos, sausa, supresuota augalinės kilmės medžiaga, kaip vėliau ekspertų buvo patvirtinta – hašišu. Va tuomet gaujos „verslas“ ir pasibaigė.

Gynybinė versija

Atsidūręs teisme V. Mačiulaitis neneigė kaltinime jam pateiktų esminių nusikalstamų veikų padarymo aplinkybių, tačiau tvirtino, kad buvęs tik tarpininku tarp tyrimo nenustatyto asmens, su kuriuo anksčiau dirbo ir kuriam buvo skolingas apie 230 000 eurų.

Anot V. Mačiulaičio, jis tik vykdęs jam duodamus nurodymus, nes bijojo grasinimų sau ir savo šeimai. Girdi, tik dėl skolos sutikęs dalyvauti gabenant cigaretes iš Baltarusijos.

Tačiau teismas pažymėjo, kad atliekant byloje kriminalinės žvalgybos veiksmus, kuomet buvo kontroliuojami šio kaltinamojo telefoniniai pokalbiai, jokie duomenys apie skolą ar grasinimus nebuvo užfiksuoti.

Tad PAT konstatavo, jog tai – tik V. Mačiulaičio gynybinė versija.

Teismas pripažino, kad kaltinamasis V. Mačiulaitis padarant šias veikas veikė kaip organizatorius – pats sprendė ir derino esminius klausimus, susijusius su neteisėtu cigarečių bei narkotinių medžiagų gabenimu, žinojo planuojamos gabenti kontrabandos kiekį, pats asmeniškai šiuos veiksmus koordinavo ir kontroliavo.

Bausmės ir baudos

Kaip minėta, PAT V. Mačiulaitį už grotų pasiuntė 12 metų, pripažinęs kaltu dėl 6 kontrabandos epizodų ir vieno epizodo, kai disponuojama labai dideliu kiekiu kvaišalų turint tikslą juos parduoti ar kitaip platinti.

Krikovskis ir S. Skliaustys išsisuko tik baudomis – pirmajam reikėjo sumokėti 372 MGL (14 009 eurų), o antrajam – 400 MGL (15 064 eurų).

Žiezdrys už kontrabandą buvo nuteistas 3 metų, o E. Skripskas – pusantrų metų laisvės atėmimo bausmėmis, kurių vykdymą teismas atidėjo 2 metams. Visi keturi kaltininkai solidariai turėjo atlyginti Vilniaus teritorinei muitinei daugiau nei 250 000 eurų nesumokėto akcizo mokesčio. Didžiąją dalį šių mokesčių teks mokėti V. Mačiulaičiui.

Apeliaciniai skundai

Keturi V. Mačiulaičio parankiniai ir kaltę pripažino, ir aukštesnės instancijos teismui neskundė apygardos teismo nuosprendžio. Tačiau V. Mačiulaičiui skirtoji bausmė atrodė per griežta, tad nuosprendį apskundė LApT. Jis tikėjosi įtikinti teisėjus, jog buvo ne kontrabandos tinklo organizatorius, o tik prievarta įtrauktas į nusikaltimus.

PAT nuosprendį apskundė ir ikiteisminį tyrimą organizavęs bei kontroliavęs prokuroras Gedgaudas Norkūnas. Jis prašė Apeliacinio teismo sugriežtinti bausmę V. Mačiulaičiui, taip pat paskirti žymiai griežtesnes sankcijas ir kitiems keturiems nuteistiesiems, kurie praktiškai išlipo iš balos sausi. Prokuroro nuomone, V. Mačiulaičiui turėtų būti paskirta ne trumpesnė nei 15 metų laisvės atėmimo bausmė ir dar 750 MGL (26 362 eurų) bauda.

Dar dveji metai

LApT Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų kolegija V. Mačiulaičio lūkesčių nepateisino.

Kaip pranešė LApT atstovė spaudai Vilma Budėnienė, teisėjų kolegija paskyrė galutinę subendrintą bausmę – laisvės atėmimą 14 metų ir 300 MGL (11 295 eurų) dydžio baudą. Taip pat LApT konstatavo, kad būtent šio asmens veiksmai pagrįstai pripažinti kaip organizatoriaus.

„Būtent V. Mačiulaitis suorganizavo neteisėtą akcizais apmokestinamų prekių gabenimą ir realizavimą, taip pat suorganizavo neteisėtą labai didelio narkotinių medžiagų kiekio gabenimą ir jų išplatinimą bei narkotinių medžiagų kontrabandą“, – pranešime cituojama teisėjų kolegijos pirmininkė Elena Vainienė.

Pasak LApT teisėjų, nagrinėjamoje byloje V. Mačiulaitis keitė savo parodymus, savo kaltę pripažino tik priremtas įrodymų. Be to, V. Mačiulaitis stengėsi sumenkinti savo vaidmenį, teigdamas, jog buvo tik tarpininkas, o ne nusikalstamų veikų organizatorius. Ši jo pozicija nepasikeitė ir nagrinėjant bylą apeliacinės instancijos teisme.

„Teisėjų kolegija neturėjo pagrindo konstatuoti V. Mačiulaičio atsakomybę lengvinančių aplinkybių – prisipažinimo padarius nusikalstamą veiką ir nuoširdaus gailėjimosi. Taigi, už kiekvieną iš V. Mačiulaičio padarytų nusikalstamų veikų Lietuvos apeliacinis teismas paskyrė naujas bausmes, didesnes nei padarytų nusikalstamų veikų sankcijose numatytų bausmių vidurkiai“, – rašoma LApT išplatintame pranešime.

Byla tebenagrinėjama

Na o Vilniaus apygardos teisme tebenarpliojama dar viena baudžiamoji byla, kurioje beveik 150 nusikalstamų veikų padarymu kaltinami 32 asmenys. Tarp jų ir minėtas V. Mačiulaitis, laikytas šios gaujos smegenimis.

205 baudžiamosios bylos tomuose surašyti vieno didžiausių nusikalstamo susivienijimo, kuriam vadovavo ilgą laiką labai sumaniai kvailį vaidinęs vilnietis Marijanas Taraškevičius, pravarde Marekas bei Vincukas.

Remiantis šios bylos duomenimis, kuriuos surinko Muitinės kriminalinės tarnybos, Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai bei prokurorai, 2007 metų viduryje Lietuvoje buvo suburtas nusikalstamas susivienijimas, kuris veikė iki 2011-ųjų lapkričio mėnesio Lietuvos, Latvijos, Baltarusijos Respublikose, Rusijos Federacijoje, Nyderlandų Karalystėje, Vokietijos Federacinėje Respublikoje.

Minėto susivienijimo organizavimu ir vadovavimu kaltinimai pateikti M. Taraškevičiui ir V. Mačiulaičiui. Pasak kriminalistų, abu vyrai įtariami koordinavę šio nusikalstamo susivienijimo narių ir kitų asmenų veiksmus. Tyrimo metu taip pat buvo gauta duomenų, kad atskirais atvejais netrukdomą cigarečių gabenimą per Lietuvos Respublikos valstybės sieną už kyšius užtikrindavo Vilniaus teritorinės muitinės pareigūnai.

Šioje baudžiamojoje byloje cigarečių vertė – apie 40 milijonų litų, todėl pareikštas daugiau nei 23 milijonų litų ieškinys dėl valstybei padarytos turtinės žalos.

Taip pat ikiteisminio tyrimo metu buvo surinkta duomenų ir apie tai, kad kaltinamieji, pasinaudodami asmenų, turinčių specialių žinių chemijos srityje, pagalba, Lietuvoje pagamino ne mažiau kaip 1200 kilogramų pirmos kategorijos narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtako (prekursoriaus), kurį už ne mažesnę kaip 1 440 000 eurų sumą realizavo kitiems asmenims.

 

Aurelija ŽUTAUTIENĖ

 

Rekomenduojami video