Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pelenų ir suodžių naudojimas

Iš krosnies iškuoptų pelenų ir suodžių neskubėkite išmesti – panaudokite juos dirvai tręšti ar kitiems naudingiems darbams. Nesudegusio kuro dalelės veikia ir kaip puikus insekticidas. Pelenuose yra dirvai ir augalams naudingų kalio, kalcio, fosforo ir kitų elementų.

Šarmina dirvą

Norėdami sode naudoti pelenus, nepamirškite, kad jie gali ne tik padėti, bet ir pabloginti augalų augimą. Pelenai veiksmingai gerina dirvos struktūrą, bet juos reikia berti labai saikingai. Specialistai pataria prieš naudojant pelenus pirmiausia nustatyti dirvos rūgštingumą. Šį tyrimą galite atlikti ne tik laboratorijoje, bet ir patys namuose. Paimkite truputį dirvos, ją sudrėkinkite distiliuotu arba lietaus vandeniu. Tuomet į dirvos mišinį įmerkite lakmuso popierėlį. Pagal lentelę nustatykite, kaip nusidažė lakmuso popierėlis. Jei pamatysite, kad jūsų sodybos dirvožemis yra rūgštus, tada pavasarį ar rudenį patręškite jį medžio pelenais (10 kv. m 2,5 kg medžio pelenų).

Apsauga nuo kenkėjų

Pelenų negalima maišyti su gyvulių srutomis ir amonio sulfatu. Tokiu atveju jie netenka didžiosios azoto dalies. Sumaišius su superfosfatu, sumažėja pelenuose esančio fosforo. Atsiminkite, kad negalima tręšti augalų pelenais, susidariusiais sudeginus dažytą arba chemiškai apdorotą medieną. Nevertingi ir ne visiškai sudegę apanglėję pelenai. Pelenai ir suodžiai gali padėti apsaugoti augalus nuo kenkėjų, ligų sukėlėjų, gydyti puvinio, ligų pažeistus augalus. Norėdami atsikratyti amarų, baltasparnių ir erkučių, prieskoninius augalus, aguročius, agurkus, moliūgus nupurkškite tirpalu, paruoštu pagal tokį receptą: pusantros stiklinės medžio pelenų užpilkite verdančiu vandeniu, tirpalą atskieskite 10 litrų vandens ir įpilkite šaukštą skysto muilo, viską gerai išmaišykite ir perkoškite. Tokiu tirpalu apdorotus augalus po savaitės nuplaukite vandeniu. Medžio pelenais galite apibarstyti šaknų puvinio pažeistus agurkus. Naudodami suodžius kaip trąšą, sumaišykite juos su moliu ir smėliu. Suodžiai turi panašių naudingųjų medžiagų kaip ir pelenai – azoto, kalio, fosforo rūgšties. Pavyzdžiui, jais rekomenduojama tręšti rožes. Palaisčius rožių krūmus vandenyje išmirkytų pelenų tirpalu, sutvirtės jų ūgliai ir lapai, jie gausiau žydės.

Suodžių tirpalas padeda sunaikinti kenkėjų vikšrus. Smulkiai sutrinkite suodžius (400 g), sumaišykite juos su vandeniu. Šiuo tirpalu aptaškykite arba apipurkškite medžių kamienus, šakas. 10 l vandenyje ištirpinę 800 g suodžių ir įtarkavę truputį ūkiško muilo, gausite tirpalą, kuriuo apdoroti krūmai ir vaismedžiai bus veiksmingai apsaugoti nuo parazituojančių vabzdžių.

Agurkams ir uogakrūmiams apipurkšti rekomenduojamas toks tirpalas: 300 g sijotų pelenų suberkite į 10 l verdančio vandens, perkoškite, įberkite šiek tiek muilo, kad tirpalas geriau priliptų prie augalų.

Apie pelenus ir jų naudą

  • Atminkite, kad dauguma augalų (ridikėliai, bulvės, arbūzai, mėlynės ir t.t.) mėgsta rūgštų dirvožemį, todėl jų nepatartina tręšti medžio pelenais.
  • Jei pelenų užbersite ant sunkaus ir kieto molio dirvožemio, jis taps puresnis;
  • Savo sodyboje pelenų užberkite ant kiekvieno organinių medžiagų sluoksnio.
  • Jeigu dirvožemis yra rūgštus, ant 1 kv. m dirvos su organinėmis medžiagomis išbarstykite iki 5 kg pelenų, jei šarminis – iki 1 kg.
  • Pavasarį ar rudenį pelenais pabarstykite žemę vaismedžių ir vaiskrūmių šakų vainiko plote.
  • Žolių ir medžio pelenuose gausu šarmo. Jų tirpalu verta tręšti įvairių rūšių augalus.
  • Priberkite pelenų į komposto krūvas. Taip jas neutralizuosite, kartu neutralizuosite ir žalingą sliekams bei kitiems naudingiesiems organizmams amoniaką.
  • Jei sudeginę malkas pelenų negalėsite iš karto panaudoti, juos surinkite į talpyklas. Atminkite, kad jas būtina apsaugoti nuo lietaus ir sniego, nes vanduo iš pelenų išplauna kalį ir naudinguosius mikroelementus.

 

Rekomenduojami video