Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pavasarinė sėja brangesnė, nei pernai

Šį sezoną pabrango didžioji dalis sėklų ir trąšų. Todėl ūkininkai, kurie jas pirko pavasarį, gerokai patuštino savo pinigines. Išlošė tie žemdirbiai, kurie sėklų ir trąšų įsigijo praėjusio sezono pabaigoje.

Tarsi loterija

Ukmergės r. ūkininkas Zenonas Vaičiulis nesistebi, kad šiais metais pabrango sėklos, nes valstybė už sertifikuotą sėklą skyrė susietąją išmoką. Anot pašnekovo, išmoka už apsėtus plotus nusėda ne ūkininkų kišenėse, bet sėklininkystės įmonių seifuose. „Dėl šio kainų skirtumo naudos patirs ne tie, kam priklauso, bet gamintojai, nes jie diktuoja sąlygas. Esu tuo įsitikinęs“, – sakė Z.Vaičiulis.

Ūkininkas šį pavasarį pirko daug sertifikuotos C2 sėklos ir nori jos užauginti tiek, kad kitais metais galėtų apsėti visus savo turimus laukus. Kalbėdamas apie trąšas pašnekovas teigė, kad jų stengiasi įsigyti tuomet, kai kainos būna žemiausios. Kadangi trąšos sudaro apie pusę metinių žemdirbių išlaidų, pinigai visada yra kruopščiai skaičiuojami. „Aišku, neįmanoma nuspėti, ar trąšos bus pigesnės rudenį, ar pavasarį. Tai tarsi loterija. Todėl didžiąją dalį trąšų perku iš anksto, ypač salietrą. Jos prieš naujuosius metus įsigijome pigiau, nei kainuoja dabar“, – sakė Ukmergės rajono ūkininkas.

Pirko rudenį

Pastebima, kad sėklų, trąšų ir augalų apsaugos priemonių kainos kasmet banguoja. Neretai trąšų ir sėklų kainos mažiausios būna sezono pabaigoje, ir ūkininkai jas masiškai perka, nes tuo metu būna susigrąžinę PVM.

Kelmės r. Žemės ūkio bendrovės „Žemila“ vadovas Remigijus Milašius taip pat teigė, kad jų įmonė trąšų visada užsisako rudenį. Jei jų pritrūkstama, papildomai įsigyjama vėliau. Sėklų „Žemila“ nusiperka prieš naujuosius metus. R.Milašius teigė, kad tuo metu ir kviečių, ir žirnių bei pupų sėklos būna pigesnės, nei pavasarį.

Ukmergės r. bendrovė „Atkočių agroservisas“ taip pat visų reikiamų trąšų įsigijo iki naujųjų metų. Pasak agronomo Romo Žvikevičiaus, rudenį jos buvo pigesnės. Pvz., salietros bendrovė nusipirko po 180 eurų už toną, o pavasarį jos kaina siekė beveik 250 eurų už toną. Tačiau pupų, žirnių, salyklinių miežių ir avižų sėklų bendrovė įsigijo pavasarį. Tiesa, jų kaina buvo aukštesnė nei praėjusiais metais. Labiausiai pabrango pupų ir avižų sėklos.

Brango penktadaliu

UAB „Agrokoncernas“ direktorius Edgaras Šakys sakė, kad šį pavasarį azoto ir fosforo trąšos, palyginti su praėjusio rudens ir žiemos laikotarpiu, pabrango 15–20 proc. Kalio trąšų kainos išliko beveik nepakitusios. „NPK trąšų kaina kyla ir toliau. Taip yra dėl to, kad šiuo metu jos yra paklausios visoje Europoje bei Rytų rinkose“, – teigė E.Šakys.

Kalbėdamas apie trąšų kainų svyravimus bendrovės „Linas Agro“ technologijų plėtros ir sėklų prekybos vadovas Andrius Lukoševičius teigė, kad didžiausios jos būna pavasarį. Pesticidai, palyginti su praėjusiais metais, pabrango 2–4 proc. Nemažos dalies sėklų kaina, pasak A.Lukoševičiaus, išliko tokia pat, kaip ir pernai. Labiausiai pabrango ankštinių augalų sėklos.

UAB „Baltic Agro“ sėklų produktų grupės vadovas Henrikas Selezenevas sakė, kad šiais metais šiek tiek pigesnės buvo kviečių ir salyklinių miežių sėklos. Pašarinių miežių sėklos šiemet kainavo – 297 eurus už toną (pernai – 277 eurus už toną), avižų – 317 eurų už toną (pernai – 255 eurus už toną), pupų – 412 eurų už toną (pernai – 382 eurus už toną), žirnių – 432 eurus už toną (pernai – 392 eurus už toną).

„Žirnių, pupų ir avižų sėklos brango labiausiai, nes jų pasiūla rinkoje didelė. Taip pat tiek Lietuvoje, tiek visoje Europoje auga avižų poreikis. Šiais metais mūsų bendrovėje brangiau buvo parduodami ir miežiai, nes jų sėklos turėjome nedaug“, – sakė H.Selezenevas.

Nemenka patirtis

Kėdainių r. Ažytėnų žemės ūkio bendrovės vadovas Šarūnas Šiušė teigė, kad trąšų ir sėklų kainoms įtakos turi sezoniškumas. „Žemdirbiai, kurie sėklų įsigijo sezono pabaigoje, išlošė, nes kainos buvo šiek tiek žemesnės. Tie, kurie jų pirko sėjos metu, mokėjo brangiau“, – kalbėjo Š.Šiušė ir pridūrė, kad žemdirbiai, turintys patirties, domisi Europoje vyraujančiomis kainomis ir gaudo palankiausią momentą trąšoms ir sėkloms įsigyti.

Pasak pašnekovo, šiemet trąšų ir sėklų kainos drastiškai nepakito. Todėl ūkininkai neturėjo patirti didelių papildomų išlaidų. Ažytėnų žemės ūkio bendrovės vadovas teigė, kad jie sėklų ir trąšų įsigyja su nuolaidomis iš ilgamečių partnerių „Ilgalaikė bendrystė teikia šiokių tokių privalumų. Kompanijos geranoriškiau atsižvelgia į mūsų poreikius, pasiūlo palankesnę kainą. Kuo daugiau perkame, tuo didesnę nuolaidą gauname. Tai – rinkos dėsnis“, – sakė Š.Šiušė.

Jaučiasi ramus

Kėdainių r. ūkininkas Jonas Misevičius šį sezoną sėklų nepirko, nes turėjo išaugintų savų ūkyje. Sertifikuotą sėklą ūkyje jis atnaujina kas 4 metus. Ūkininkas teigė, kad praėjusių metų sėklų kokybė buvo gera, nes sėkliniai laukai buvo nukulti anksti. „Sėklos visada turiu pakankamai. Pasilieku apie 200 tonų, ją išvalau ir laikau. Jei žūsta žieminiai pasėliai, nekyla panikos, kad neturėsiu iš kur gauti sėklos“, – patirtimi pasidalijo J.Misevičius.

Trąšomis ūkininkas taip pat apsirūpino dar rudenį, nes šiuo metų laiku jos būna pigesnės. „Kai turiu trąšų po ranka, jaučiuosi ramiau, nes galiu planuoti darbus. Kai tik oras būna palankus, važiuoju į laukus ir dirbu“, – sakė ūkininkas. J.Misevičius trąšų perka iš trijų kompanijų. Šiais metais net 50 proc. ūkyje naudojamų trąšų – rusiškos ir baltarusiškos, mat jos pigesnės.

 

 

 

 

Rekomenduojami video