Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pavasarį reikia maisto ir vandens

Kovo mėnesį svarbiausi įvykiai bityne – perų atsiradimas ir bičių apsiskraidymas.  Bitės apsiskraido labai nevienodu laiku. Vienais metais tai įvyksta jau vasarį, kitais – tik balandžio pradžioje, bet dažniausiai bitutės apsiskraido kovo mėnesį.

Svarbu nepražiopsoti

Esant 9–11 laipsnių šilumos, bitės apsiskraido, nors dar yra sniego. Pastebėta, kad neišskrenda paskraidyti tik silpnų šeimų bitės. Tą dieną bitininkui reikėtų būti bityne.

Normaliai peržiemojusios bičių šeimos skraido apie 15 minučių. Menkai skraido šeimos, sergančios varoze, taip pat šeimos, neturinčios motinų.

Bitėms apsiskraidžius, avilių lakos susiaurinamos iki 5–6 cm, o silpnoms šeimoms – dar daugiau, nes auginančioms perus bitėms avilyje reikia palaikyti 35 laipsnių šilumą.

Kol bitės neapsiskraidžiusios, reikia nuvalyti nuo avilių lakų bičių lavonėlius. Šiuo metu bitėms reikia šviežio oro. Jei bityne daug sniego, prieš apsiskraidymą reikia pasistengti jį nutirpdyti pabarstant ant sniego durpių, šiaudų.

Įrengiame girdyklas

Bitėms iki apsiskraidymo reikia paruošti girdyklas su vandeniu. Kadangi lauke dar šalta, į girdyklas reikia pilti pašildytą vandenį. Bitėms būtina duoti ir pasūdyto vandens (1 l vandens – 5 g druskos).

Girdyklas reikėtų paruošti bityne nuo bičių apsiskraidymo dienos. Jei įrengiamos vėliau (nuo birželio ar liepos mėnesio, kai būna sausros ir viskas išdžiūva), bitės prie jų nepripranta, į jas neskrenda.

Laiku įrengę girdyklas, išgelbėsime bites nuo žūties, joms nereikės šaltu ir vėjuotu oru skristi parsinešti vandens.

Pavasarį galima duoti vandens kiekvienai bičių šeimai individualiai, pilant vandenį į maitintuves. Nustatyta, kad tuo metu bičių šeima sunaudoja nuo 30 iki 100 g vandens per parą.

Patikriname lizdus

Šiltesnę dieną atsargiai, neatidengdami viso lizdo, jį patikriname: pažiūrime, ar yra maisto, perų. Išimame bičių neaptūptus korius. Jei juose yra maisto, iškeliame už diafragmos. Jei lizduose yra tuščių ir bičių neaptūptų korių, juos iš avilių išimame. Tokie koriai tik atšaldo lizdus.

Visas drėgnas pagalves pakeičiame sausomis. Kovo mėnesį dienomis sušyla iki 8–10 laipsnių, o naktys būna šaltos, net iki 12 laipsnių šalčio. Kad bitėms būtų šilčiau, virš lubelių paklojame kelis sluoksnius popieriaus – jis gerai sulaiko šilumą ir sugeria drėgmę.

Nustatome, kiek maisto yra aviliuose. Jei bitės turi 8–10 kg maisto, viskas gerai. Jei maisto mažiau nei 7 kg, bitės jį taupys, apribos motinos dėjimą, ir šeima vystysis lėtai. Norint to išvengti, bites reikia papildomai pamaitinti – duoti kandi tešlos arba įdėti korį su medumi.

Papildomai maitiname

Nustatant bičių šeimų stiprumą, reikia nepamiršti, kad bičių šeimose natūraliai išmiršta žiemojusios bitės, pamažu didėja motinos dėslumas, daugėja jaunų bičių. Bičių šeimų stiprumą lemia būtent šie du procesai.

Motinos dėslumą galima skatinti papildomai maitinant bičių šeimą. Kovo mėnesį tam geriau tinka kandi tešla ar korys su medumi. Šaltu oru bitės nenoriai ima cukraus sirupą. Korius su medumi prieš duodant bitėms reikėtų 1–2 paras palaikyti šiltoje patalpoje, kad labai neatšaldytų bičių lizdų. Korį su medumi galima paguldyti virš bičių lizdo (nuėmus dalį lubelių), kad bitės galėtų lengvai patekti prie maisto. Paprastai jos maistą susineša į lizdą. Po kurio laiko korį reikia pakeisti kitu, su medumi.

• Kovo mėnesį pasitaikius šiltų dienų, galima išvalyti avilių dugnus. Šiukšles iš avilių būtina sudeginti.

• Pirmą kartą apžiūrint bites reikia stengtis atlikti kuo daugiau darbų, kad dažnai nereikėtų trikdyti bičių, neatšaltų lizdai. Šeimos duomenys pažymimi užrašuose.

• Atšilus orams, dezinfekuojami rėmeliai, aviliai, vielijami rėmeliai, baigiamas lydyti vaškas, remontuojamas inventorius. Bitininkavimo sezonu šiems darbams paprastai nelieka laiko.

Rekomenduojami video