Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pasienyje atgaivinama inkubatoriaus statyba

Po metus trukusios pertraukos Lietuvos-Lenkijos pasienyje, Janaslavo kaime, atnaujinama vienadienių viščiukų broilerių perinimo inkubatoriaus statyba. Šią žinią patvirtino Lazdijų rajone įgyvendinamo stambaus projekto vienas iš akcininkų - verslininkas Jonas Jagminas.

Jis šį projektą įgyvendina kartu su partneriais iš Lenkijos. Dzūkijos regione duris atvėrusi viščiukų broilerių „gimdykla“ kelias dešimtis moterų išgelbėtų nuo nedarbo, o pats inkubatorius skatins vištininkystės plėtrą Lazdijų rajone, nes užsiimti vištomis dedeklėmis bus siūloma ir vietos ūkininkams.

Kaštai didėja

Buvusiame Lazdijų pasienio poste inkubatorius pradėtas statyti 2015 metų rugpjūtį. Buvo sėkmingai suręstas pastato karkasas. Šalies žemdirbiai jau džiaugėsi, kad bus nauja perykla, iš kurios galės nusipirkti lietuviškų viščiukų. Paukščių auginimu užsiimantys ūkiai ruošėsi įsitraukti į projektą, tiekti veislinių vištų kiaušinius. Dideles viltis su nauja įmone siejo ir joje įsidarbinti ketinantys lazdijiečiai. Deja, statybvietėje visus metus nebuvo jokios gyvybės.

J.Jagminas neneigė, kad statybų pertrauka padarė savo. Bet jis viliasi, kad pradinė projekto vertė – 4 mln. eurų, gal padidės, bet neturėtų ženkliai išaugti. Su Belgijos kompanija, iš kurios perka įrenginius, jau aptartos sąlygos.

„Žinoma, statybos sustabdymas - tikrai ne į „sveikatą“. Visiems suprantama. Inkubatorius jau turėjo veikti 2016 metais. Buvome labai gražiai suplanavę, kad duos produkciją ir apyvartą. Bet atsitiko, kaip atsitiko, ką padarysi. Negali kaltinti. Tikimės, dabar viskas pajudės“, - kalbėjo J.Jagminas.

Lazdijų rajone statomas didelės apimties inkubatorius – vienintelis Lietuvoje ir Baltijos šalyse. Ši įmonė įsikurs buvusio Lazdijų pasienio kontrolės punkto 4 ha teritorijoje, toje vietoje, kur kažkada stovėjo apleisti sandėliai ir veikė krovininių automobilių stovėjimo ir patikros aikštelės. Pasirinkta vieta – itin palanki, nes teritorijoje išvystyta visa reikalinga infrastruktūra. Viliamasi, kad šis inkubatorius leis stipriai išplėsti paukštininkystės sritį Lietuvoje.

A. Margelis (kairėje) teigia pasitikintis J. Jagminu, kuris lazdijų sav. įgyvendina ne pirmą projektą. Bendrovės nuotr.

Grįžta statybininkai  

„Nuo liepos mėnesio atsinaujina inkubatoriaus statyba – darbai eis į priekį“, - „Valstiečių laikraščiui“ teigė J.Jagminas, paaiškinęs, jog planai strigo dėl to, kad pagrindinis akcininkas, verslininkas iš Lenkijos Tomasz Sztuder, finansuojantis šias statybas, buvo susidūręs su sunkumais.

Anot J.Jagmino, kiekviename versle taip gali atsitikti, kaip nutiko Lenkijos verslininkui, stambiam paukščių augintojui. Iš Lenkijos į Ukrainą bei Rusiją išvežęs didelius kiekius produkcijos, pasak J.Jagmino, jo verslo parneris niekaip nesulaukė pinigų, taip įklimpo į beveik 3 mln. eurų skolą.

„Sutriko ir bendras projektas. Pernai inkubatoriaus statyba Lietuvoje, atvirai pasakius, buvo gilokai įklimpusi ir nelabai judėjo į priekį. Bet dabar jau tos skolos išsilygino, galime tęsti darbus“, - situaciją apibūdino verslininkas.

Apimtys didelės

Iškilusiame 3200 kvadratinių metrų pastate belikę išbetonuoti grindis ir statyti įrengimus.

„Mūsų buvo toks pasiskirstymas. Mano rūpestis – rasti žemės plotą, suprojektuoti pastatą bei gauti leidimą statybai. Mano verslo partneris iš Lenkijos rūpinosi statybų finansavimu, nes jis - pagrindinis akcininkas. Taip yra numatyta sutartyje. Pradžioje viskas vyko ne taip ir blogai“, - sėkmingos projekto pabaigos sakė jau šiemet besitikintis J.Jagminas.

Jis minėjo, kad į projekto įgyvendinimą žada įsitraukti viena stambi Lietuvos įmonė. Keli ūkininkai jau rekonstravo ir pritaikė savo fermas, ruošiasi ir daugiau ūkininkų. Jie šiam inkubatoriui planuoja tiekti veislinių vištų kiaušinius. Pagal planą, rudenėjant inkubatoriuje turėtų būti pastatyti įrengimai.

Inkubatoriaus apimtys bus didelės – 40 mln. vienadienių viščiukų per metus. Tam reikės 60 mln. veislinių kiaušinių. Jų reikės daugiau nei tikimasi išperinti viščiukų, nes kiaušiniai turi atitikti tam tikrus parametrus, todėl dalis jų bus nerūšiniai. „Kai kurie pateks į konditerijos cechą perdirbimui. Eis į blynus ar pyragus“, - porino pašnekovas. Pasak jo, paprastai būna ir duženų, jos utilizuojamos. Pagal jų kokybę žiūrima, kur dar galima panaudoti.

„Kiaušinių bus. Ne bėda. Jei reikės, iš Olandijos atvešime. Lietuvoje su ūkininkais aptarta, kurie žada „paauginti“ veislinius kiaušinius inkubatoriui. Bendradarbiauti kviečiame visus, kuriems įdomu“, - neminėdamas pavardžių pasakojo verslininkas.

Inkubatoriaus pamatai išlieti dar 2015 m. Bendrovės nuotr.

Sukurs darbo vietų

Inkubatoriaus savininkai jau galvoja ir apie darbuotojus. Šioje įmonėje planuoja įdarbinti apie 40 žmonių. Objektas beveik prilyginamas gimdymo namams, tai labai sterili vieta.

Įrengimų ir darbuotojų pagalba kiaušiniai pirmiausia bus išrūšiuojami. Tada keliaus į perinimo spintas. Ten nesunkus, itin švarus darbas. Dar bus reikalingi vairuotojai. Jie išvežios vienadienius viščiukus pas augintojus. Pagal užsakymų kiekius, poreikį, tai gali būti pamaininis darbas, bet tikimasi, kad naktį dirbti gal ir nereikės. Pasak J.Jagmino, viską lems, kaip seksis, koks bus viščiukų poreikis rinkoje.

Kol kas apie atlyginimus savininkai dar nenori kalbėti ir daug pažadėti. Atlyginimai bus aptarti ateityje. J.Jagminas nori, kad inkubatoriuje dirbantys žmonės būtų laimingi turėdami tokią darbo vietą.

Investuotojų laukia

Lazdijų rajono savivaldybės meras Artūras Margelis teigė, jog investuotojų Lazdijų rajono savivaldybėje  ne tiek jau daug, tačiau visi jie – rimtos įmonės, žadančios rajonui geras perspektyvas. Situaciją dėl užsitęsusių viščiukų perinimo inkubatoriaus statybos darbų meras teigė ne kartą aptaręs su J.Jagminu. „Lazdijų rajono gyventojai su šiuo objektu siejo dideles viltis, ypač – dėl naujų darbo vietų atsiradimo. Tačiau versle kartais negalima visko iš anksto numatyti“, - teigė meras.

Lazdijų rajono mero teigimu, verslininko J.Jagmino šeimos verslą jie žiną kaip patikimus, rajone verslą jau sukūrusius investuotojus - prieš penkerius metus Krikštonių kaime  atidarytas paukštynas, kuriame auginami mėsiniai viščiukai, dirba beveik 30 rajono gyventojų.

Be šio investuotojo, Lazdijų rajone jų sulaukiama ir daugiau. Prieš porą savaičių Lazdijų rajono savivaldybė pasirašė Lazdijų hipodromo nuomos sutartį su neseniai susikūrusia viešąja įstaiga „Lazdijų hipodromas“, kurios dalininkai - trys žinomi respublikoje žirgininkystės klubai: viešoji įstaiga sporto klubas „Gargždas“, Lietuvos arabų arklių augintojų asociacija ir viešoji įstaiga Respublikinė lenktyninių žirgų lyga.

Beveik 40 hektarų plote strategiškai svarbioje vietoje, jau daugiau kaip metai naftos produktų terminalo statybomis užsiima UAB „Mockavos terminalas“. „Milijonai UAB „Mockavos terminalas“ investuotų eurų ir atliktų darbų apimtis rodo, jog rajono teritorijoje turėsime didelės svarbos rajono infrastruktūrai ir ekonomikai turėsiantį objektą. Tai bus tranzitinis terminalas, kuriuo naftos produktai bus pervežami iš Rusijos, Baltarusijos į Lenkiją arba pagal tuo metu esančius rinkos poreikius“, - vylėsi A.Margelis.

 

Rekomenduojami video