„Kartais jaučiuosi taip pasimetusi savo jausmuose, baimėse ir kompleksuose, kad kyla mintis kreiptis į psichologą. Kita vertus, nuo tokio žingsnio stabdo visuomenėje gajus požiūris, kad į šios srities specialistus kreipiasi tik tie, kuriems gresia beprotnamis. Kokiais atvejais reikėtų išdrįsti susitikti su psichologu asmeniškai?“ – klausia Birutė iš Palangos.
Atsako Mykolo Romerio universiteto prof. dr. Gediminas Navaitis.
Visų priežasčių, dėl kurių reikėtų ieškoti psichologo pagalbos, veikiausiai nepavyktų išvardyti. Dažniausiai jos ieškoma, kai kyla sunkumų bendraujant su artimais žmonėmis ar kai visai nepavyksta užmegzti artimų ryšių; kai sunku pasirinkti iš dviejų blogybių mažesnę ar kai tenka iš dviejų sėkmių rinktis didesnę; kai dėl žalingų įpročių, baimių, depresijos nepavyksta visavertiškai gyventi arba kai daug pasiekus vis dar sunku sutarti su savimi ir norima tobulėti kaip asmenybei, stiprinti intuiciją ir plėsti akiratį.
Priežasčių, skatinančių kreiptis į psichologą, gali būti ir daugiau. Bet ir iš nurodytųjų aiškų, kad psichologo ryšys su konsultuojamuoju yra itin asmeniškas. Nė vienas psichologas negali pasakyti žmogui, kurį konsultuoja, kaip jam gyventi. Tačiau jis gali padėti rasti sprendimą, labiausiai atitinkantį konsultuojamojo asmenybę ir galimybes.
Psichologas dažnai tik užduoda klausimus. O atsakymo į juos, remdamasis savo gyvenimo filosofija, ieško konsultuojamasis. Po to, kai atsakymas tarsi rastas, psichologas padeda geriau suvokti vienokių ar kitokių sprendimų pasekmes, galimą jų įtaką konsultuojamajam ir jo aplinkos žmonėms.
Iš viso to, kas pasakyta, galima daryti paprastą išvadą: jei manote, kad pokalbis su psichologu gali būti naudingas, neatidėliokite šio pokalbio. Įsitikinę, kad kreipėtės be reikalo, prarasite labai mažai – gal kokią valandą, o laimėti galite daug.
Paaiškinimas, kodėl vertėtų pasikalbėti su psichologu, yra ir paaiškinimas, kodėl su juo reikia susitikti. Geriausiai jo esmę suprasime, jei išsiaiškinsime, į ką toks pokalbis nepanašus. Veikiausiai lankėtės pas gydytoją ar juristą. Tokio apsilankymo metu specialistas pataria, nurodo, rekomenduoja. Iniciatyva yra specialisto rankose. Susitikę su psichologu, pasirinksite pokalbio temą, turėsite parodyti iniciatyvą spręsti savo problemas. O psichologas skatins geriau suvokti savo jausmus, todėl neskubės guosti. Nebandys ir pralinksminti. Taip psichologas elgsis, nes neigiamos emocijos ir kenksmingos įtaigos neišnyksta, jei jas bandome „pamiršti“.
Psichologas besąlygiškai priima konsultuojamąjį tokį, koks jis yra. Tai padeda konsultuojamajam susitaikyti su savimi pačiu, suvokti savo vertę. O save vertinantis žmogus tampa atsakingas už likimą, neieško, ką apkaltinti dėl savo nesėkmių. Čia dar reikia paminėti, jog daug žmonių apsimeta, kad jų protai valdo kūnus. Susitikime su psichologu to padaryti nepavyks.
Galbūt prireiks ne vieno susitikimo, kol išmoksite suvokti savo kūno signalus. Baigiant trumpą psichologinių konsultacijų pristatymą, reikia pasakyti, kad konsultacijos visada būna konfidencialios. Psichologas neskelbs to, ką papasakosite apie save, todėl galėsite būti savimi ir jaustis saugūs, nusiimdami tas kaukes, kurias užsidedate bendraudami su kitais, o kartais – ir su savimi.