Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Nemiega net tamsiausią naktį

Lapkritį dar gali pasitaikyti gražių, saulėtų dienų. Kuo ilgiau bitės gali skraidyti, tuo geriau žiemoja. Vėlyvo rudens bičių apsiskraidymas trumpas, mat vos tik saulė pasislepia už debesies, skraiduolės iš karto grįžta į avilius.

Šaltakraujai gyvūnai

Vėlyvą rudenį, kai oras atvėsta iki 6–8 laipsnių šilumos, bičių judrumas sumažėja. Koriuose virš avilio lakos jos glaudžiau užpildo tarpus tarp jų ir tuščias akeles. Ypač glaudžiai bitės susispaudžia kamuolio paviršiuje, todėl jame geriau laikosi šiluma, iki 18 proc. padaugėja anglies dvideginio. Bitės yra šaltakraujai gyvūnai, bet žiemoja ne anabiozės būsenos (daugiausia bestuburiams būdinga, nepalankiomis sąlygomis išgyventi leidžianti laikina būsena, kai beveik nutrūksta medžiagų apykaita ir nematyti gyvybės požymių). Reikiamą šilumą avilyje bitės aktyviai palaiko bendromis pastangomis ir temperatūrai neleidžia nukristi žemiau kaip iki 14 laipsnių. Žiemoja bičių šeimos 14–20 laipsnių temperatūroje. Jos niekada nemiega, nes turi pasirūpinti namų šiluma.

Šildosi judėdamos

Bičių kamuolys paprastai susiformuoja rėmų apačioje. Dalis skraiduolių sulenda į tuščias korio akeles, kad visas kamuolys užimtų mažiau vietos. Sušalusios bitės nuo kamuolio paviršiaus lenda į jo vidų, o esančiosios viduje juda į paviršių. Kamuolio paviršiuje esančios bitės visą laiką plazdena sparneliais varydamos šiltesnį orą žemyn. Taip jos sušildo žemiau esančias bites ir per laką pašalina drėgmę. Kamuolio viduje palaikoma ne mažesnė kaip 14 laipsnių temperatūra, o kamuolio paviršiuje – apie 6–7 laipsnius. Per žiemą kamuolys koriais kyla į viršų. Kai aviliai žiemą laikomi užuovėjoje, kiekviena bitė pasimaitina tik kartą per mėnesį. Per laką pučiant vėjui, maisto poreikis padidėja, nes bitės turi intensyviau judėti norėdamos palaikyti šilumą.

Bijo drėgmės

Paskutinį rudens mėnesį svarbu patikrinti, ar į avilius neįsibrovė pelių. Jei bitynas prie sodybos, verta laikyti katę. Ji puikiai pravaiko šiuos graužikus. Lapkritį avilių lakas reikia uždengti grotelėmis, o nuo vėjo pridengti skydais. Po aviliais ir po skydais pravartu pakišti eglišakių. Pelės nemėgsta jų kvapo. Kol kas nereikėtų skubėti uždėti galinių kamšų. Jas geriausia dėti, kai vidutinė paros oro temperatūra jau būna minusinė. Už šoninių kamšų turėtų likti tuščios ertmės. Jų negalima užpildyti senais drabužiais ar šiaudais. Reikia prisiminti, kad bitės bijo ne šalčio, o drėgmės. Būtent ji yra daugelio bičių ligų priežastis. Užpildžius avilio ertmes, sutrinka avilio vėdinimas, kaupiasi drėgmė.

Malonūs darbai

Kai lauke vėsu, galima imtis kitų malonių darbų – lydyti vašką, tvarkyti korius, ruošti medieną naujiems rėmeliams ir aviliams, valyti senus rėmelius, rinkti pikį. Tuščius avilius ir rėmelius patartina dezinfekuoti natrio šarmo tirpalu. Rudenį reikėtų suremontuoti aplūžusius avilius. Pasibaigus sezonui taip pat verta peržiūrėti bityno užrašus, apibendrinti metų rezultatus, išsiaiškinti klaidas, apskaičiuoti ekonominius bityno rodiklius, pagilinti žinias.

 

Meilutė Močiškytė, bitininkystės konsultantė

 

Rekomenduojami video