Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Menas pasakyti „ne“

„Man trisdešimt, tačiau gyvenime dar daug ko nemoku. Didžiausia bėda, kad nesugebu atsisakyti. Skambina mama ir prašo jai atvežti vaistų – trenkiu šalin visus savo reikalus ir lekiu, nors pati prastai jaučiuosi. Kaimynė nespėja pasiimti vaiko iš darželio – bėgu aš. Kažkam pratrūko vamzdis – meistrų ieškau aš. O apie asmeninį gyvenimą iš viso geriau patylėti, net sekso srity nemoku pasakyti „ne“. Negaliu suprasti, ar charakteris kaltas, ar likimas?“ – klausia Jūratė.

Atsako psichologas dr. Gediminas Navaitis

Gyvenimą kuriame savo pasirinkimais

Kiekvieną dieną priimame daugybę sprendimų, atsakydami „taip“ arba „ne“. Ir ne tiek svarbu, ar keliamas klausimas mums svarbus. Kur kas svarbiau, kaip reaguojame į jo esmę. „Ar iš tikrųjų turiu viską mesti ir tuoj pat mamai nuvežti vaistų?“; „Ar noriu padėti kaimynei?“; „Ar turiu ieškoti meistrų, jei kažkam pratrūko vamzdis?“; „Ar leisiuosi į intymumą su vyru, jei po naktinio budėjimo ligoninėje vos pastoviu ant kojų?“

Kodėl tvirtai ir aiškiai pasakyti „taip“ arba „ne“ daugumai mūsų būna nelengva? Atsakymai gali būti labai įvairūs. Tačiau tvirtai ir nuoširdžiai pasakyti „taip“ arba „ne“ yra gyvybiškai svarbu, nes gyvenimą kuriame savo pasirinkimais.

Gebėjimas atsisakyti ir apginti nuomonę pirmiausia iš mūsų pareikalaus drąsos. Drąsa pasipriešinti aplinkai ir eiti savo keliu reiškia, kad šiame kelyje būtinai susitiksime su baimėmis, kalte ir nepasitikėjimu savimi. Jei artimam, mylimam žmogui pasakysiu „ne“, mūsų santykių laukia išbandymai.

Vis dėlto svarbu neišsigąsti, neskubėti užsikarti ant pečių kito žmogaus pozicijos, o pasistengti apginti savo nuomonę. Menas pasakyti „ne“ – savo pozicijos įrodinėjimas ne jėga ir kumščiais. Tai ištikimybė pačiam sau, savo vertybėms, nuostatoms ir principams, neįžeidžiant kito žmogaus ir gerbiant jo nuomonę.

Ką daryti?

* Nekaltinti likimo ar charakterio, o prisiimti atsakomybę už savo pasirinkimus.

* Neskubėti pasakyti „taip“, geriau pamąstyti ir paklausti savęs: „Ar man tikrai to reikia? Kas atsitiks blogo, jei atsisakysiu? Kaip pasikeis santykiai su žmogumi, kuriam pasakysiu „ne“? Ar artimi žmonės atkreipia dėmesį į mano nuotaiką, savijautą, galimybes ir jausmus, ar tik siekia išnaudoti savo tikslams?“

* Priimant sprendimą, svarbu laikytis savo nuomonės ir sugebėti aiškinti, kodėl darote taip, o ne kitaip.

* Gyvenime būna situacijų, kai reikia greitai priimti sprendimą, tokiais atvejais vadovaukitės savo vertybėmis ir intuicija.

* Jei paaukojote savo laiką ir energiją geriems darbams, pasidžiaukite, kad galėjote padėti, ir nelaukite jokio atlygio, jis ir taip grįš.

Rekomenduojami video