Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaKultūraPatarimaiSveikata Regionai
Atskirk pelus nuo grūdų
Bendruomenės
Konkursai
Kultūra
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Karpymui reikia šilumos

Dauguma spygliuočių ir visžalių augalų lėtai auga ir yra pakantūs figūriniam karpymui. Šiek tiek padirbėjus sodo žirklėmis, savo kiemą galima papuošti įmantriomis figūromis.

Tinka vietinės rūšys

Iš spygliuočių su plastiškomis, lanksčiomis šakelėmis galima iškarpyti net gyvūnų ar žmonių figūras, raides, skaičius. Pradžiai reikėtų išmokti iškarpyti geometrines figūras: rutulius, kubus, piramides, cilindrus, kūgius. Augalą galima padėti formuoti praėjus metams po sodinimo ar persodinimo. Karpymui verta rinktis vietinių rūšių augalus. „Pavyzdžiui, jeigu jūsų regione gerai auga eglės, galite drąsiai jas sodinti, o vėliau įgyvendinti savo meniškus sumanymus, – sakė želdintoja Jurga Grigaitė. – Rinkdamiesi modelį atkreipkite dėmesį į natūralią vainiko formą. Dažnai pakanka žirklėmis tik pabrėžti gamtos suteiktą pavidalą, ir sode atsiras užbaigta kompozicija.“

Asmeninio archyvo nuotr.

Patiria stresą

Specialistė priminė, kad per vieną karpymą galima pašalinti ne daugiau kaip trečdalį žaliosios masės, nes augalas dėl patirto streso gali nunykti. Pasak profesionalės, tam, kad vainikas būtų tirštesnis, sezono pabaigoje būtina nukirpti trečdalį naujo metų prieaugio, pakartojant esamą vainiko formą. „Kirpdami nepalikite plikų šakelių be spyglių. Priešingai nei didžioji dalis lapuočių, spygliuočiai neturi snaudžiančių pumpurų, todėl plika šakelė nepasidengia žaluma, o tiesiog nudžiūsta. Taip pat reikėtų nepamiršti, kad nemažai spygliuočių yra nuodingi, pavyzdžiui, dauguma tujų ir kadagių rūšių, todėl reikėtų dirbti su pirštinėmis, – perspėjo pašnekovė. – Žirklės turėtų būti labai aštrios ir švarios. Kirpdami kartkarčiais nuvalykite ašmenis, o po darbo žirkles būtina nuplauti po tekančiu vandeniu.“

Asmeninio archyvo nuotr.

Tinkama priežiūra

Kirpti spygliuočius galima nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens. Svarbiausia – vidutinė paros temperatūra turėtų būti ne žemesnė nei 4 laipsniai šilumos. Pradedantieji karpymui turėtų rinktis antrą vasaros pusę ir rudenį. „Tarkime, jūsų sode nedaug spygliuočių ir jie atrodo prastai, o jums norisi suteikti augalams patrauklią išvaizdą. Iš pradžių pasirūpinkite augalais, prižiūrėkite, kad jiems netrūktų maisto medžiagų ir drėgmės. Ne visi žino, kad spygliuočiams patinka vainiko laistymas, tad turėdami laiko apipurkškite juos vandeniu su trąšomis“, – aiškino J.Grigaitė. Pasak jos, įprastai per sezoną pakanka 1–3 karpymų. Rudenį nukirptomis šakelėmis galima apdengti rožes, jaunus sodinukus, vynuoges, kitus lepesnius augalus.

Rekomenduojami video