Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kambarinius augalus išleidžiame atostogų

„Vasarą daug kambarinių augalų galima perkelti į lauką, kad jie pagražėtų, sustiprėtų, gausiau žydėtų. Kokius augalus galima išnešti? Ką reikėtų žinoti, kad vasarą kambariniai augalai atsigautų ir sustiprėtų?“ – klausia Ramona iš Šiaulių r.

 Pataria Šiaulių universiteto Botanikos sodo jaunesnioji mokslo darbuotoja dr. Rimanta Vainorienė.                               

Galima beveik visus

Pasak dr. R. Vainorienės, lauke vasaroti gali beveik visi kambariniai augalai. Ypač tai patinka pelargonijoms, fuksijoms, agapantams, meileniams, klivijoms, agavoms.

Į šiltą terasą arba sodą galima perkelti dracenas, fikusus, kordilinas, alavijus, jukas, nolinas, lauramedžius, alyvmedžius.

Svyrančius kambarinius augalus (cimbžiedes, chlorofitus, gebenes) galima padauginti auginiais ir auginti greta žydinčių vasarinių gėlių vietoj žalumos.

„Galima išnešti į lauką daugumą augalų, net ir zamiokulką (geriau žinomą kaip pinigų medį), palmes. Tik zamiokulką vertėtų pastatyti terasoje, kur neužlyja lietus, nes mėsingos jo šaknys nemėgsta daug drėgmės. Palmės, pamažu pripratintos prie intensyvios saulės, gali visą vasarą augti saulės atokaitoje. Į kompaniją tiks ir įvairūs citrinmedžiai“, – pasakojo botanikė.

Sena patirtis

Jau nuo seno mūsų močiutės būtinai vasarai išnešdavo į kiemą oleandrus. Tai subtropikų augalai, mėgstantys šiltus ir saulėtus vasaros orus. Šios gėlės atsidėkodamos šeimininkams kaipmat sukrauna ir išskleidžia įspūdingus žiedus. Puošniosios kinrožės taip pat noriai mėgaujasi vasaros šiluma, tik nemėgsta lietaus ir stiprių vėjų.

Karališkosios gėlės – kamelijos ar azalijos – taip pat mėgsta vasaros šilumą ir drėgnesnį orą, jos sustiprėja per vasarą, o rudenėjanti vėsa ir trumpėjanti diena skatina krauti žiedpumpurius. Patartina jas vasaros pradžioje patręšti rododendrams skirtomis trąšomis.

Augalų minkštais mėsingais lapais, tokių kaip sanpaulija, nevertėtų laikyti atvirose sodo vietose, nes jų lapai jautrūs drėgmės pertekliui. Geriau išnešti į balkoną ar terasą, kur neužlyja lietus. Tokios šiltos ir sausos vietos patiks sukulentams ir kaktusams.

Priešai saulė ir vėjas

Augalus į lauką išnešame birželio mėnesio pradžioje, kai naktimis nebebūna šalnų. Geriausiai tą padaryti debesuotą ir nekarštą dieną, iš pradžių pastatyti juos pavėsyje ir atsargiai savaitę kitą pratinti prie intensyvesnės šviesos ir saulės.

„Stipri vidurdienio saulė gali nudeginti augalų lapus – jie pabals, praras dekoratyvumą. Tokius pažeistus lapus teks nukirpti. Jei nudegimas ne itin stiprus, augalas atsigaus, per vasarą išaugins naujus lapus“, – sakė dr. R.Vainorienė.

Nuo tiesioginės saulės kartais reikia apsaugoti ir augalo šaknis, ypač jei jis pasodintas į plastikinį vazoną. Geriau rinktis keraminį vazoną, kuris ne taip greit įkaista. Šalia pastatytas mažesnis indas su vienmetėmis lauko gėlėmis suteiks nedidelį pavėsį didesniojo augalo šaknynui.

Kitas lepių kambarinių augalų priešas – stiprus vėjas. Gėlių su dideliais, liaunais lapais (pvz., monsterų) geriau nestatyti vėjuotoje vietoje. Nemėgsta vėjo ir gausiai visą vasarą žydintis afrikinis pliumbagis.

Nesnaudžia ir kenkėjai

Patartina nestatyti vazonų sode ant dirvos ar žolės be padėkliukų, kad į juos nepatektų sliekų, neapsigyventų skruzdėlių. Reikia stebėti, kad padėkliuke ilgai nestovėtų vanduo. Kad neužmirkų augalų šaknys, palaisčius arba po lietaus reikia išpilti vandenį iš padėkliuko.

Lauke laikomus kambarinius augalus būtina periodiškai apžiūrėti, ar neužpuolė kenkėjai, ligos. Dažniausiai lauke juos gali apnikti amarai. O jei namuose ant kambarinių augalų buvo įsiveisę skydamarių, kovoti teks ir vasarą lauke, kitaip jų neatsikratysite. Sunkiai kambaryje išnaikinamos voratinklinės erkės lauko sąlygomis gali ir neišgyventi, nes nemėgsta drėgno oro.

Atostogoms baigiantis

„Prieš nešant augalus vasaroti į lauką, reikėtų pasidomėti, kokiomis sąlygomis jie auga tėvynėje, ir sudaryti kuo palankesnes sąlygas. Jei augalas natūraliai auga pavėsingoje vietoje, nepatartina jo laikyti saulėkaitoje, o kaktusams užsitęsę lietingi ir vėsūs orai taip pat gali būti pražūtingi. Visi kambariniai augalai jautrūs šalčiui, todėl nelaukime pirmųjų šalnų“, – patarė dr. R.Vainorienė.

Tad, nakties temperatūrai nukritus žemiau 10 laipsnių, augalus reikia pargabenti į namus arba laikinai – į įstiklintus balkonus. Kai kuriuos jų prieš nešant į patalpas reikia apgenėti, nukirpti ištįsusius oleandrų, pelargonijų, fuksijų ir kt. ūglius.

Vasaros pabaigoje paprastai augalai laistomi rečiau.

 

Rekomenduojami video