Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kai įgrysta darbštuolių draugija

Skruzdėlė – darbštumo simbolis. Jis dažnai pasitelkiamas kaip didaktinis pavyzdys ar net pagyra už nuoširdų triūsą. Vasarą skruzdžių gali atsirasti ir namuose. Patekusios į žmonių valdas jos pridaro nemažai rūpesčių. Tuomet tenka griebtis kovos su šiais vabzdžiais priemonių.

Vilioja maistas

Kad skruzdėles efektyviai išnaikintumėte, reikia žinoti, į ką nukreipti savo pastangas. Lietuvoje dažniausiai pasitaiko trys skruzdėlių rūšys: juodosios (sodinės), faraoninės ir raudonosios ugninės. Darbštumo simboliu laikomi vabzdžiai dažniausiai užplūsta namus pro įvairias jų angas – sienų įtrūkimus, palanges, ventiliacijos angas ir kitus plyšius. Taip pat skruzdžių į namus gali būti įsinešama su sodo gėrybėmis ar daiktais, tarkime, grįžus iš iškylos gamtoje. Iš sodo parsigabenus juodųjų skruzdžių, nereikėtų nerimauti. Žmonių gyvenamieji namai nėra jų natūrali aplinka. Netgi kur nors užlindusios, juodosios skruzdėlės didelių problemų nepridarys.

Namuose įprastai įsikuria rudosios faraoninės skruzdės („Monomorium pharaonis"). Jos itin mėgsta putomis apšiltintas sienas, tarpsta grindų tarpuose, balduose, įvairiose užkabariuose, maisto produktų induose ir pan. Atkreiptinas dėmesys, kad šiuos vabzdžius labai vilioja šiltos, drėgnos patalpos, puvėsiai. Pastebėjus rudųjų skruzdėlių netoli maisto produktų, būtina nedelsiant imtis priemonių ir nelaukti, kol jų užsiveis daugiau. Šie vabzdžiai yra ėdrūs, juos vilioja daugelis maisto produktų – duona, kruopos, net mėsa. Skruzdėlės neatsispiria saldumynams, ypač medui ir cukrui. Todėl, siekiant neprivilioti skruzdėlių ir nesudaryti joms palankių gyvenimo sąlygų, maisto produktus patartina laikyti sandariai.

Švara ir sandarumas

Vienas paprasčiausių ir daugeliu atvejų veiksmingų prevencinių būdų – elementari švara. Pirmiausia reikėtų sunaikinti skruzdžių maisto šaltinius. Virtuvėje, valgomajame, svetainėje patartina atitraukti baldus ir visus užkampius kruopščiai išvalyti, kad skruzdės bent jau toje vietoje neturėtų kuo maitintis.

Antrasis būdas apsisaugoti nuo skruzdėlių – užsandarinti plyšius, kad būtų užkirstas kelias joms atkeliauti iš gretimų būstų. Vertėtų pasirūpinti sandariais šiukšliadėžių dangčiais, nelaikyti gendančių maisto produktų atvirose vietose.

Ilgas procesas

Vienos vabzdžių naikinimo įmonės atstovas Romualdas Jankauskas teigė, kad išnaikinti skruzdes gali užtrukti iki kelių savaičių. Tiek laiko naikinimo procesas užtrunka dėl skruzdžių gyvenimo ypatumų.

„Šių vabzdžių šeimą sudaro motinėlės ir darbininkės. Pastarosios – tai skruzdės, kurias matome ropinėjant. Motinėlės gyvena lizduose ir neišlenda į išorę. Naikinant vien darbininkes, nešančias maistą motinėlei ir vaikams, populiacija greitai nesumažės, nes motinėlė sparčiai deda kiaušinėlius“, – aiškino specialistas.

R. Jankauskas

Viena motinėlė paprastai gyvena iki 270 dienų ir per tą laiką padeda daug kiaušinėlių. Iš jų išsirita dar kelios motinėlės. Todėl vienintelis būdas sunaikinti motinėlę, pasak R.Jankausko, yra vyliai – specialus skruzdes viliojantis masalas su insekticidais ir feromonais. „Radusios šiuos vylius skruzdėlės darbininkės juos neša motinėlei ir vaikams, o šie nuo jų žūva. Vylius reikėtų išdėlioti skruzdžių takų vietose – jos paprastai linkusios bėgioti tomis pačiomis trajektorijomis“, – teigė pašnekovas.

Patikimas būdas yra sunaikinti skruzdžių lizdą, tačiau jis gana sunkiai aptinkamas.

Populiacija išauga

Nors patikimiausia išnaikinti skruzdėles būtų pasitelkus profesionalius vabzdžių naikinimo įmonės specialistus, vis dar populiarūs kai kurie tradiciniai, liaudiški jų naikinimo ir atbaidymo metodai. Pasak R.Jankausko, kovai suskruzdėlėmis naudojamas actas, saulėgrąžų aliejus, kavos tirščiai, druska, sutrinta kreida, tabakas ir įvairūs prieskoniai. Skruzdėles gali pražudyti uogienė, sumaišyta su mielėmis. Indai, pripildyti saldinto vandens, gali būti naudojami kaip vabzdžių gaudyklės. Susigundžiusios paskanauti saldumo, skruzdės ten įkrinta ir prigeria.

„Vis dėlto natūralūs metodai labiau padeda išnaikinti tik darbininkes. Jeigu motinėlė lieka gyva ir vėl prideda kiaušinėlių, skruzdžių populiacija laikui bėgant vėl išauga“, – pabrėžė R.Jankauskas.

Atbaido skruzdėles

Dalis natūralių priemonių, pavyzdžiui, apelsinų žievelės ar kava, yra tik laikinas atbaidantis veiksnys, bet visiškai skruzdžių nesunaikina. Nebent jos būtų komponuojamas su specialiais preparatais. Pavyzdžiui, į išvirtą sultinį įpylus insekticido, šio skysčio galima pripilti į skruzdėms pasiekiamas talpeles. „Tačiau insekticido vertėtų nepadauginti, nes pajutusios naikinantį jo poveikį skruzdės gali pakeisti judėjimo kryptį“, – teigė R.Jankauskas ir pridūrė, jog preparatus naudoti itin saikingai reikėtų ir dėl kitos priežasties – kad skruzdės pakeliui nežūtų pačios, kol maistą su nuodais nuneš motinėlei.

Taigi pasiryžusieji naikinti skruzdėles liaudiškais būdais turėtų nusiteikti, kad tokiomis priemonėmis jų visiškai išnaikinti beveik neįmanoma, o kova su šiais vabzdžiais – ilgas procesas.

 

Rekomenduojami video