Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Gyvenimas aukštyn kojomis

 Vienoje gražiausių Druskininkų gatvių ant stogo stovinčio, šiek tiek pakrypusio namo nepastebėti neįmanoma. Žiūrint į jį apima, švelniai tariant, įdomus jausmas – pradedi tikėti viskuo, net ir anapusiniu pasauliu, arba imi kaltinti savo galvą, iš nuovargio krečiančią tokius pokštus. Tačiau tai ne sapnas, o tikrovė – namas tikrai neįprastas, jame viskas apversta aukštyn kojomis, taip žaismingai sujaukiant mūsų kasdienę rutiną ir pojūčius.

Nestandartinė pramoga

Kai papasakojau apie neįprastus pojūčius apversto namo statytojui bei pramogų verslu užsiimančiam verslininkui Deividui Diliui, šis pajuokavo, kad namą apvertė vėjas, ir būtų labai gerai, kad nebeatverstų jo atgal.

„Norėjome druskininkiečiams ir į kurortą atvykstantiems svečiams pasiūlyti ką nors įdomaus, netikėto, nestandartiško“, – pristatydamas namą jau rimtai pasakojo Deividas. – Druskininkai – labai gražus kurortas, tačiau žmonėms reikia ne tik gydyklų, vandens pramogų ar batutų.“

Pasiūlęs neįprastą idėją savivaldybei, verslininkas po kelių savaičių sulaukė pritarimo. Druskininkų savivaldybė sutiko, kad idėja pastatyti kurorte tokį statinį yra puiki, ir pripažino, kad toks objektas tikrai sulauks susidomėjimo.

„Pro tokį namą neįmanoma ramiai pražingsniuoti, jis iš karto atkreipia dėmesį, reklamuoja pats save. Juk jei būtų įprastas statinys, kažin ar kas prie tokio stabtelėtų“, – teigė įdomaus muziejaus įkūrėjas D.Dilys.

Vos prieš porą mėnesių pastatytame apverstame name norinčiųjų apsilankyti ir įsiamžinti netrūksta.

„Čia viskas kaip normaliame būste – yra ir vaiko kambarys, ir svetainė, virtuvė, miegamasis, ir dušas, tualetas. Skirtumas tik tas, kad viskas apversta aukštyn kojomis. Namas primena vasarnamį, kuriame šeima galėtų įsikurti ne vienai dienai“, – pasakojo D.Dilys.

Verslininko teigimu, žmonėms padaro įspūdį ne tik vizualus išorinis vaizdas, įdomūs pojūčiai užplūsta ir įėjus į namo vidų. Lankytojus supa neįprasta erdvė: apverstos visos interjero detalės – net kilimėlis prie durų, vazonas ir tas prikaltas prie lubų. Ir visa tai atrodo labai natūraliai.

Savotiškos emocijos

Tiesa, ne visiems neįprasta erdvė sukelia malonius jausmus, kai kuriems apsilankius name sutrinka koordinacija, ima suktis galva ar net pykina. Ir tai gali tęstis net porą valandų. D.Dilys pripažino, kad apverstame ir šiek tiek pakreiptame name ne visi žmonės gali būti ilgesnį laiką, nes smegenys siunčia signalus, kad kažkas čia ne taip, ir kūnas atitinkamai ima reaguoti.

„Vis dėlto dauguma lankytojų mėgaujasi naujais, neįprastais potyriais, – apie lankytojų reakcijas pasakojo jis. – Kiekvienas išgyvena skirtingus, tik jam būdingus jausmus. Būtent naujos, dar niekada nepatirtos emocijos bei potyriai ir yra šio sumanymo tikslas. Siekiame, kad lankytojai iš naujo pažvelgtų į jiems, atrodo, įprastus, kasdienius dalykus, peržengtų savo komforto ribas.“

Ši relaksacija (taip ją pavadino idėjos autorius ir sumanytojas Deividas) skirta tiems, kurie pavargo nuo rutinos, nusistovėjusios ir įgrįsusios tvarkos ir įpročių. „Tai pramoga, tinkama visoms amžiaus grupėms, – pripažino Deividas. – Apsilankymas ir potyriai gerai nuteikia, todėl čia pabuvusieji dažniausiai rekomenduoja išbandyti šią pramogą ir kitiems. Žinoma, reikia ir šiek tiek tam pasiruošti, atitinkamai nusiteikti, apsiprasti – namas pakeltas tam tikru kampu, todėl sunkiau išlaikyti pusiausvyrą. Tas keistas pojūtis išlieka net porą valandų po apsilankymo.“

Asmeninio archyvo nuotr.

Pradėjo nuo labirintų

Apversti namai šiuo metu labai populiarūs pasaulyje, žinomi kaip išskirtinė pramoga. Lietuvoje tokių statinių nėra daug – dar vieną namą D.Dilys pastatė Anykščiuose, o prieš metus panašus statinys duris atvėrė Klaipėdos rajone.

Prieš dešimt metų į turizmo verslą įsisukęs Deividas pradėjo nuo iš karklų ir kukurūzų suformuoto labirintų parko. Pradžioje jis užėmė hektaro plotą, dabar Deivydas savo parką išplėtė iki penkių hektarų. Labirintų parką sudaro keli skirtingi labirintai, kuriais einant tenka gerokai pasukti galvą, kaip nepaklysti. Pramogautojai jame turi veiklos bene pusdieniui. Parko lankytojams siūloma ir įvairių papildomų pramogų – medyje įrengta apžvalgos aikštelė, pastatytas batutas, iškastas tvenkinys, po kurį galima ridinėtis įlindus į kamuolius, įrengta šaudyklų, piknikų zonoje galima patiems išsikepti dešrelių.

Mąstydamas apie pramogų plėtrą, Deividas ir sumanė šalia Labirintų parko pastatyti pirmąjį apverstą namą. Idėją brandino trejus metus. Suradęs nuotrauką internete, jau kitą dieną nuvažiavo į Lenkiją, kad pamatytų, kaip namas atrodo „gyvai“.

„Buvo įdomu, ar pirmas įspūdis nėra apgaulingas, ar žmonėms įdomi tokia pramoga, kokios jų emocijos pabuvus tokiame iliuzijų kambaryje“, – sakė jis. Išvydęs žmonių reakciją ir pats išbandęs gyvenimo aukštyn kojomis ypatumus, jis nutarė pradėti darbus. Tačiau nebuvo taip paprasta. Pusmetį ieškojo techninio projektuotojo. Suprojektavus namą paaiškėjo, kad jo statybos darbai kainuos gana brangiai. Remiantis skaičiavimais, pastatyti paprastą namą su visomis komunikacijomis ir apšiltinimu, t. y. tinkamą gyventi, kainuotų perpus pigiau nei apverstą vasarnamio tipo namą.

Taigi pirmąjį tokį namą jis dviem vilkikais parsigabeno iš Lenkijos. Pradžioje jį pastatė Vilniuje, prie „Ozo“ prekybos centro, o vėliau sumontavo Anykščių rajone.

Ieškojo specialistų

Druskininkuose stovintis apverstas namas gimė Lietuvoje. Projektas nuo pat pradžių kėlė netradicinius iššūkius: buvo sunku studijuoti jo brėžinius, todėl Deividui teko ieškoti specialistų, kurie sugebėtų įvykdyti šią užduotį.

Namui įrengti naudotos tradicinės medžiagos, kurtas įprastas šiuolaikinis interjeras. Statybos darbai vyko nelengvai: dirbantiems statybininkams sukosi galva, juos pykino, teko dirbti nenaudojant tradicinių priemonių, visą laiką vaikščioti persikreipus.

„Tai iš tiesų paprasčiausias standartinis namas , tik tiek, kad viskas buvo statoma atvirkščiai – statybos pradėtos nuo stogo, – statybų paslaptimis dalijosi šeimininkas. – Kadangi viską darėme patys, problemų nekilo ir namą pastatėme per tris savaites.“

Širdžiai miela veikla

Nors didelių pinigų ši veikla verslininkui ir neatneš, tačiau jis nelinkęs dejuoti ir skųstis. Šiuo metu Deivydas aktyviai mąsto apie tolesnę plėtrą ir naujas idėjas. Pasak jo, labai svarbu, kad darbas teiktų pasitenkinimą.

„Pramogų verslas suteikia teigiamų emocijų. Pas mus ir ateidami, ir išeidami klientai būna geros nuotaikos“, – dėstė verslininkas.

Tokiam verslui labai didelę įtaką turi orai. Tarkim, labirintų parką ir nuotykių slėnį lankytojai pasirenka geru oru, o apverstas namas ir kiti iliuzijų kambariai vilioja tik lietui purškiant.

„Kai būna lietinga vasara, pas mus atvyksta daugiau lankytojų, – pasakojo Deividas. – Tačiau kiekvienais metais atidarome po naują filialą, sekasi neblogai, jei teigčiau kitaip, būtų netiesa.“

Pradėjęs nuo kukurūzų labirintų parko ir nuotykių slėnio, šiandien D.Dilys kartu su partneriu įkūrė padalinius ir Latvijoje. Anykščiuose gyvenimą kuriantis 35 metų verslininkas džiaugiasi gyvenimu šiame mieste.

„Mano artimieji ir draugai, kurie grįžo į Anykščius, dirba šiame mieste, uždirba, kuria šeimas ir augina vaikus. Nesiskundžiame gyvenimu, – optimistiškai kalbėjo verslininkas. – Jei fiziškai sveikas žmogus, turintis dvi rankas, skundžiasi, kad negali uždirbti, tai iš tiesų jau nenormalu. Juk reikia noro, o ne sėdėti „ant pašalpų“ ir būti išlaikomam kitų. Manau, jei visi emigravusieji, kurie po 12 valandų dirba kitose šalyse, taip būtų dirbę Lietuvoje, tikrai būtų susikūrę gerovę ir čia. Pats esu susidūręs su tuo – kai paprašau padirbėti per sezoną papildomai, daugelis atsisako, o paskui dejuoja, kaip pas mus blogai.“

Rekomenduojami video