Lietuvai didelį susirūpinimą kelia antroji COVID-19 banga ir jos neigiamas poveikis kai kurioms žemės ūkio rinkoms, visų pirma, pieno ir paukštienos. Deja, pastarojo meto pokyčiai labai primena padėtį, kurią jau patyrėme pirmąjį šių metų pusmetį.
Nuo lapkričio 7 d. visoje šalyje vėl įvestas karantinas. HORECA (plg. hotel, restaurant, catering) sektorius uždarytas, dauguma švietimo įstaigų moko nuotoliniu būdu, draudžiami visi sporto, kultūros renginiai ir tam tikra kita veikla. Dėl to gamintojams labai sumažėjo pardavimo galimybių. Kai kurios bendrovės stabdo arba riboja savo veiklą. Pakartotinis griežtų, su pandemija susijusių apribojimų nustatymas ir dėl to sumažėjusios perdirbimo pramonės rinkos galimybės, toliau darys neigiamą poveikį gamybos grandinei, dėl to dar labiau sumažės kainos, mokamos pirminiams gamintojams, kuriems nuolat mokamos vienos mažiausių kainų visoje ES.
Lietuvai visų pirma susirūpinimą kelia padėtis pieno sektoriuje, kuris šaliai yra itin svarbus. Nepaisant to, kad pastaruoju metu pastebėta atsigavimo ženklų, padėtis sektoriuje nėra stabili. Dėl to, kad gamintojams trūksta pardavimo galimybių, pieno perdirbimo įmonės yra priverstos perorientuoti savo gamybą ir gaminti daugiau ilgesnio galiojimo produktų, pavyzdžiui, sūrių ir nugriebto pieno miltelių. Pieno perdirbimo pramonė jau praneša, kad pradėjo kauptis sūrių atsargos, o pardavimo kainos pradėjo mažėti. Eksporto rinkos taip pat patiria neigiamą poveikį, nes daugelyje šalių HORECA sektorius uždarytas. Be to, Lietuvos atveju antroji COVID-19 banga sutampa su tuo, kad baigiasi sutartiniai įsipareigojimai, susiję su šiuo metu teikiama parama privačiajam sūrių sandėliavimui. Lietuva išnaudojo visą jai skirtą sūrių kvotą, kai ilgiausias galimas sandėliavimo laikotarpis yra 180 dienų. Pieno perdirbimo pramonė nustos sandėliuoti sūrius ir pradės juos teikti rinkai lapkričio mėn. pabaigoje.
Atsižvelgdama į tai, Lietuva ragina Europos Komisiją atlikti iniciatyvų vaidmenį imantis būtinų priemonių, kad padėtis vėl netaptų sunki ir prašo aktyvuoti tikslinę paramą privačiajam sūrių sandėliavimui, kas sumažintų būsimą spaudimą šiai konkrečiai rinkai.
Atsižvelgiant į dabartinę padėtį ir tendencijas, tikėtina, kad artimiausiu metu išskirtinės paramos taip pat gali prireikti ir paukštienos sektoriui.
Dėl to, kad yra uždarytas HORECA sektorius, bendrovės turės įšaldyti ir sandėliuoti bent dalį savo produkcijos, todėl sumažės jos vertė ir padidės sandėliavimo išlaidos. Nuostoliai neišvengiami. Atsižvelgiant į susidariusią situaciją Lietuva prašo Europos Komisijos aktyvuoti išskirtinę paukštienos sandėliavimo paramos priemonę.