Virginijos Baltraitienės vadovaujamos Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) įstaigos vogė iš nepasiturinčiųjų. „Maisto bankui“ nupirkti produktai buvo gerokai brangesni nei rinkos kaina, tačiau klerkai savo nuodėmių neįžvelgia. Visus galus bandoma skandinti.
Grąžinkite pinigus
Po ŽŪM sparneliu dirbanti Lietuvos žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūra (RRA) Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) užsakymu pirko miltų, miežinių kruopų, greito paruošimo kviečių košių, konservuotų pupelių, makaronų gerokai brangiau nei rinkos kaina. Šie maisto produktai buvo skirti nepasiturintiems Lietuvos gyventojams. Juos „Maisto bankas“ dalina 19 iš 60 savivaldybių. Be „Maisto banko“, EPF projekto partneriai yra savivaldybės, „Raudonasis kryžius“ ir samariečiai. Tačiau visi partneriai tik dalino tai, ko pripirko SADM su RRA.
Paaiškėjus aferai, agentūros vadovė Aldona Miliuvienė pasitraukė iš pareigų, o vėliau buvo paaukotas ir žemės ūkio viceministras Vilius Martusevičius. Manyta, kad to pakaks skandalui numalšinti, tačiau ES institucijos nėra tokios žioplos, kaip tikisi vietiniai aferistai. Jos nusitaikė ne tik į paskutinę, bet ir į ankstesnes vagystes.
Europos socialinio fondo agentūra (ESFA) balandį iš RRA pareikalavo grąžinti daugiau kaip 332 tūkst. eurų, nes 2014-ųjų pirkime nustatyta grubių pažeidimų, perkant grūdinius produktus. Maža to – kovą ESFA taip pat nusprendė, kad RRA už dar kitą netinkamą maisto produktų pirkimą turi būti skirta apie 215 tūkst. eurų bauda. Iš viso – beveik per 0,5 mln. eurų iš mūsų visų kišenės.
ES nedomina, kad dėl šios aferos paaukotos kelios politikų ir valdininkų galvos galvos. Tokios aukos Briuseliui nereikalingi, svarbiausia – iššvaistyti ar pasisavinti pinigai. Dėl ESFA reikalavimo grąžinti pinigus, RRA jau pasiskundė teismui.
Tuo tarpu ŽŪM vadovybė mėto pėdas ir sugalvojo naują reformą.
Visi jaučiasi nekalti
Pažeidimų nepastebėjo nei agentūros ekspertai, nei dideli ŽŪM viršininkai, kurie pirkimą palaimino. 2015 m. spalio 26 d. RRA valdyba, t. y. tuometis jos pirmininkas, žemės ūkio viceministras V. Martusevičius, ir jos nariai ŽŪM Biudžeto ir finansų departamento vadovė Regina Mininienė, tos pačios ministerijos Žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento direktorius Rimantas Krasuckis susirinko į posėdį. Jame vienbalsiai patvirtino visų gėrybių, išskyrus miltus, pirkimą. Dėl jų nutarta kreiptis į Viešųjų pirkimų tarnybą (VPT), prašant sustabdyti pačios agentūros organizuotą viešąjį pirkimą.
„Kaip matyti iš VPT pateikto išsamaus atsakymo, po kurio ir pradėjo lįsti yla iš maišo, ŽŪM ir RRA klerkai bei valdžia įsigudrino nepastebėti to, kas visą laiką juos turėtų dominti. Mat yra tokia Žemės ūkio ir maisto produktų rinkos informacinė sistema. Apie jos egzistavimą nenutuokti gali tolimųjų reisų vairuotojas, muzikos mokytojas, namų šeimininkė ar kitas tolimos srities žmogus. Bet, pasirodo, kai labai reikia, apie ten skelbiamą informaciją gali nežinoti ir visa ŽŪM sistemos ekspertų, specialistų ir viršininkų bendruomenė,“ – anksčiau apie šiuos neskaidrius pirkimus rašė „Valstiečių laikraštis“.
Kas pasikeitė? Valstybės veikėjų požiūryje - nieko. „Žinoma, jaučiame atsakomybę, – su švelnia ironijos gaidele į klausimą atsakė R.Krasuckis, pats dalyvavęs RRA valdybos balsavime, kuris palaimino tokį pirkimą. – Gerai padarėme, kad nupirkome.“
ESFA reikalavimą grąžinti per pusę milijini eurų, jis vadina absurdu.
R. Krasuckis
„Pareigūnai aiškinasi, kur čia yra pažeidimai ar bėra jų. Išsiaiškins ir tada bus aišku. O sakyti, kad RRA ištaškė pinigus – lengviausia. Aišku, jei kas nors „pušeno“, reikia sodinti į kalėjimą“, – toliau aiškino R.Krasuckis.
Jis įsitikinęs, kad už milijoninę baudą atsakomybę turėtų prisiimti ir Socialinės apsaugos bei darbo ministerija (SADM). „Jie sakė, kad už viską RRA atsako? O kas užsakė ir pirko – apie tai nesakė?“, – ironizavo R.Krasuckis.
Ministrės Virginijos Baltraitienės pozicija irgi paprasta: „Tyrimą vykdo teisėsauga, tad ji kaltus ir nustatys,“ – taip paaiškino ministerijos skyrius, skirtas ryšiams su visuomene. Savo ruožtu SADM yra pareiškęs, kad už viską atsako būtent RRA ir ŽŪM.
Vyksta svaidymasis atsakomybę nuo vienų prie kitų, o pusėmilijoninė eurų suma kybo.
RRA reikia išvaikyti?
Nuolat ŽŪM sistemą krečiantys skandalai jau tapo kasdienybe. Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) sklypų manipuliacijos ir jos tuometinės vadovės Daibos Gineikaitės girti nuotykiai prie vairo, „auksinės“ kruopos ir panašūs dalykai jau tampo tautos anekdotų įkvėpimo šaltiniu. Sakoma, kad net Tadas Blinda suprastų, jog reikia plėšti ne eilinius turtuolius, bet iš „Maisto banko“ vagiančiuosius.
Valdžia niekaip nereaguoti į absurdišką situaciją jau nebegali, bet reaguoja šleivai. Prezidentūros išplatintame pareiškime teigiama, kad RRA veikla turėtų būti nutraukta, nes ji yra tik neskaidrių veiksmų priedanga. Šiai nuomonei iškart pritarė ir Darbo partijos (DP) deleguota ŽŪM vadovė V.Baltraitienė. Tik klausimas – kodėl?
DP iki neseno meto atstovavęs, Seimo Kaimo reikalų komiteto (KRK) vadovas Saulius Bucevičius tikino, kad pertvarkos buvo reikalingos jau seniai. „Aš negaliu pasakyti ar mano bičiulė ir buvusi bendrapartietė Virginija gali toliau būti ministre ar ne. Jai dar nebūnant ministre, aš sakiau, kad sujungus pavaldžias institucijas, sutaupytume 30-35 proc. skiriamų lėšų,“ - aiškino jis „Valstiečių laikraščiui“.
S.Bucevičius jau apsisprendė būti ne „darbiečiu“, o perbėgti į Liberalų sąjudį. Kaip žinoma, V.Baltraitienės brolis Eugenijus Gentvilas yra Liberalų sąjūdžio ilgametis narys bei šešėlinis žemės ūkio ministras. Dėl šių priežasčių kova už postus tampa kur kas svarbesnė, negu kažkokie mokesčių mokėtojų milijonai.
Keikia, nes nori posto?
Užuot išaiškinus ir nubaudus tuos, kas galimai vogė, perkant maisto produktus, imamasi „struktūrinių reformų“. Dar kovą skandalų nukamuota ŽŪM ėmėsi iniciatyvos peržiūrėti valstybės įmonių vykdomas funkcijas, neva siekdama optimizuoti jų veiklą ir valdymo išlaidas.
ŽŪM nusprendė peržiūrėti NMA, RRA ir Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro (ŽŪIKVC) funkcijas bei įvertinti, ar jos padalintos racionaliai. Pasiūlymai dėl galimų pakeitimų turi būti pateikti liepos 1-ąją.
KRK vadovo S.Bucevičiaus nuomone, visa reforma tikrai reikalinga, nes institucijos viena kitos veiklą dubliuoja ir jų yra per daug. Visgi S.Bucevičius neslepė, kad reformų taikinys yra ne į skandalus įsivėlusios NŽT ar RRA, o labiausiai – NMA. „Kai institucijos vadovu dirbo Saulius Silickas, mes negaudavome tokio kiekio skundų ir komentarų, kaip dabar. Aš neteigiu, kad tai būtent vadovo kaltė. Na, ateina žmonės ir skundžiasi. Gali būti, kad yra asmenų, kurie kaip tik priešingai vykdo kampaniją prieš dabartinį vadovą Eriką Berontą,“ - sakė naujai iškeptas liberalas S.Bucevičius.
Gal kritikos jis pabėrė dėl to, jog, neoficialiais duomenimis, jis pats taikosi į NMA vadovo kėdę.
Tuo tarpu NMA vadovas E.Berontas atmeta S.Bucevičiaus kritiką paprastu pastebėjimu, kad iki jam ateinant vadovauti pinigų srautai buvę mažesni, o ES tikrintojai ne tokia atidūs. „Mes turėjome daugybę ES auditų ir pinigų perskirstėme daug daugiau, nei anksčiau,“ – paaiškino vadovas.
Sukergiam ir galai dings
Kas gali paneigti, kad būtent siekiant slėpti galus dėl vagystės perkant maisto produktus, ir siūloma „struktūrinė reforma“. Labai panašu, kad dalinantis postus DP ir ŽŪM kompaniją apima desperacija. Įprastas variantas – jei turi kelias pavaldžias institucijas, kurios prisidirbo, sukergi jas „reorganizacijos“ būdu ir – visi galai į vandenį.
Jei šiandien RRA, NŽT ir NMA ir ŽŪIKVC sukergus – kam tektų atsakomybė už pavogtus ESFA pinigus? Turbūt niekam. Maža to – atsirastų naujos tarnybos vadovo postas, kuris kam nors būtų reikalingas.
NMA komentaras apie numatomas reformas toks: „Mūsų prigimtinė funkcija yra administruoti paramą žemės ūkiui, kaimo plėtrai ir žuvininkystei. Tam tikrų paramos priemonių administravimas Vyriausybės nutarimu 2006 metais buvo perduotas RRA. ŽŪM priėmus sprendimą dalį RRA funkcijų grąžinti NMA, esame pasirengę jas vykdyti. Tai padėtų sutaupyti žmogiškuosius ir finansinius išteklius. Tokiu atveju, būtų reikalingi tam tikrų teisės aktų pakeitimai.“
Iki rinkimų nebespės
Prisidirbus vienoms ŽŪM sistemoje veikiančios agentūroms, aukomis norima padaryti kitas. Kitaip sakant – versti bėdą ant sveikos galvos.
K. Starkevičius
Seimo Kaimo reikalų komiteto nario, šešėlinio žemės ūkio ministro, konservatoriaus Kazio Starkevičiaus nuomone, akivaizdžios europinių lėšų vagystės schemoje dalyvavusios RRA funkcijas galima grąžinti kitai institucijai be jokių didelių ir brangių reformų bei problemų.
„Yra Vyriausybės nutarimas, kuriuo dalis anksčiau NMA priklausiusių funkcijų buvo perduota RRA. 2010 metais RRA perduota atsakomybė už žemės ūkio ir maisto produktų intervencinį pirkimą, privatų sandėliavimą ir kitas intervencines priemones, įskaitant paramos priemones, skatinančias vidaus vartojimą ir perdirbimą. Reikia jį atšaukti ir tiek. Nieko daugiau daryti tiesiog nereikia. Viskas išsispręs automatiškai. Agentūra liktų, kaip ir buvusi, visi dirbtų savo darbą ir atsakytų už savo sritį. Tačiau to, matyt, ir nenorima, nes likus agentūrai, reiks jai atsakyti už iššvaistytus pinigus, o tada gali vyniotis galai ne tik iki „paaukotų“ politikų bei vadovų, bet ir giliau“, – aiškino jis.
K.Starkevičius mano, kad dabar valdžia siekia sukurti naują struktūra, pastatyti ten savo žmogų ir nuslėpti galimai nusikalstamą veiką.
„Klausimas juk visai kitas – kas atsakys už pinigus, kuriuos reikia grąžinti ES? NMA, kuri dirba sėkmingai, reikia sunaikinti tam, kad būtų pridengti RRA ir kitų kontorų veiksmų galai? Panašu, kad tai visiška desperacija, nes net teoriškai tokia kelių institucijų sujungimo operacija iki rinkimų, kaip sumanyta, negali pavykti“- teigia K.Starkevičius.
Sunku įsivaizduoti kelių institucijų, kurios pačios tuo nesuinteresuotos, sujungimą per pusmetį. Tai sudėtinga net juridiškai, nes tektų keisti ne vien poįstatyminius aktus, bet ir įstatymus Seime. Padėtis ŽŪM sistemoje tapo labai sudėtinga, o ministrės (jau septintos) paaukojimas reikštų ir Vyriausybės griūtį. Vadinasi, kentėsime iki rinkimų, net jeigu grikiai kainuos, kaip deimantai.