Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Daigams reikia tinkamo substrato

„Kiekvienais metais auginu daigus, tačiau ne visada sėkmingai. Būna, kad jie žūva vos išdygę. Patarkite, kokias rinktis durpes, kad įdėtas darbas nenueitų perniek“, – klausia Benjaminas.

Atsako Lietuvos agrarinių ir miškų mokslo centro filialo Sodininkystės ir daržininkystės instituto specialistė Dr. Julė Jankauskienė.

Substratas daigams auginti turi būti tinkamo rūgštingumo (pH) ir pasižymėti optimaliu maisto medžiagų kiekiu. Geriausiai daigams auginti tinka aukštutinio tipo durpės. Patogiausia naudoti jau paruoštus substratus (specializuotus arba universalius). Šiuo metu yra didelis jų pasirinkimas. Daigams auginti rinkitės smulkesnės struktūros (0 – 20 mm) substratą. Jei auginsite įvairių daigų ir nedaug, patartina rinktis universalų, tinkantį ir daržovėms, ir gėlėms auginti.

Prieš naudodami paruoštų durpių substratą, paskleiskite jį, kad prasivėdintų, ypač jei durpės per drėgnos. Jei jos sausos, labai svarbu tinkamai sudrėkinti. Tai padaryti būtina, nes drėgnoje terpėje suaktyvėja mikroorganizmų veikla, o amoniakinis azotas, kurio perteklius kenksmingas daigams, virsta nitratiniu. Nepatartina į paruoštą durpių substratą maišyti komposto ar kitos daržo žemės, mat galite jį užkrėsti ligų sukėlėjais ar kenksmingomis augalams medžiagomis.

Durpes galima maišyti tik su kitu steriliu substratu, pavyzdžiui, smėliu (jis turi būti kaitintas), perlitu ir kt. Tokie mišiniai pasižymi didesne aeracija ir geresniu pralaidumu bei imlumu vandeniui. Juose užauginti daigai būna geresnės kokybės. Optimalus daigams tinkamo substrato rūgštingumas – 6,0–6,6. Dauguma specialistų teigia, kad substratas geriau negu žemė. Žinoma, kartais pasitaiko, kad net substrate daigai neišauga, tačiau dažniausiai taip atsitinka dėl nekokybiškų sėklų. Kiti svarbūs dalykai – temperatūra ir drėgmė.

Kas svarbu renkantis substratą

Substratai skiriasi ne tik naudojamų durpių frakcija, trąšų ir kitų maistinių medžiagų kiekiu, bet ir rūgštingumu. Pavyzdžiui, pomidorus reikia sėti ir auginti 5,5–6 pH dirvožemyje, o šilauogėms tinkamiausias dirvožemis, kurio rūgštumas – 3,5–4 pH, nes jos yra rūgščiamėgiai augalai. Dabar vis dažniau naudojamas ne tik durpių substratas, bet ir iš kokoso plaušų gaminami arba jais pagerinti substratai. Paprikas, pomidorus, baklažanus geriausia auginti polimeriniuose ar durpiniuose vazonėliuose, pripildytuose durpių substrato. Sėkloms sėti patartina naudoti labai smulkios frakcijos durpių substratus (0–10 mm), kad jos galėtų laisvai šaknytis.

Rekomenduojami video