Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Biržiečiai supykdė Rusijos ambasadą

Biržų rajono savivaldybės merui Valdemarui Valkiūnui Rusijos ambasada atsiuntė komentarą, kuriame savivaldybės veiksmai vadinami šlykščiais. Meras sako tokiu pat žodžiu galintis pavadinti ir patį laišką, nors dėl istorinei tiesai tarnauti turinčių lentelių jis turi priekaištų ir atsakingiems savivaldybės asmenims. 

Praėjusią savaitę „Šiaurės rytai“ išspausdino žinią apie Biržų rajono savivaldybės konkrečius žingsnius, jog karių kapinėse nebūtų skleidžiama netiesa. Biržų rajone yra trys Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vietos. Jos pripažintos kultūros paveldo objektais, kuriuos privalu saugoti. Kad kapinėse nebūtų skleidžiama netiesa, rajono savivaldybės iniciatyva buvo pagamintos informacinės lentelės, kurios statomos Biržuose, Vabalninke bei Nemunėlio Radviliškyje esančiose karių kapinėse. Lentelėse parašyta, kad kapinės yra Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vieta, nurodytas kultūros paveldo objekto unikalus kodas ir užrašas: „Sovietinio laikotarpio ideologizuoti užrašai neatitinka istorinės tiesos.“ Kaip jau rašyta „Šiaurės rytuose“, pirmoji tokia lentelė jau pastatyta Nemunėlio Radviliškyje esančiose sovietų karių kapinėse. Šią informaciją išplatino ir šalies žiniasklaida.

Rusijos ambasados reakcija

Po laikraščių publikacijų apie Biržų rajono savivaldybės iniciatyvą įrengti informacines lenteles, kad ant paminklų iškalti užrašai neatitinka istorinės tiesos, Rusijos ambasada išplatino pranešimą. Informacinės lentelės pastatymas karių kapinėse pranešime vertinamas kaip šlykštus veiksmas, „įžeidžiantis 970 kareivių, taip pat – keturių Sovietų Sąjungos herojų, žuvusių 1944 metais vaduojant šią Lietuvos teritoriją nuo vokiečių- fašistų užgrobikų“. Ambasados nuomone, užraše ant paminklo „Amžina šlovė didvyriams, kritusiems už mūsų tėvynės laisvę ir nepriklausomybę“ nėra jokio „neatitikimo istorinei tiesai“. „Žinoma, pasitelksime teisininkus, kad jie teisiškai įvertintų šį faktą, savaip „aiškinantį“ istoriją“, – pranešime tvirtina Rusijos ambasada.

Iki lentelių gamybos – ilgas kelias

Biržų rajono savivaldybė daugiau nei penkerius metus susirašinėjo su įvairiomis valstybės institucijomis dėl istorinės tiesos neatitinkančių užrašų sovietų karių kapinėse pakeitimo. Įvairūs raštai Užsienio reikalų ministerijai ir Kultūros paveldo departamentui (KPD) prie Kultūros ministerijos bei pokalbiai su Biržų rajone besilankiusiais departamento atstovais buvo tarsi įstrigę uždarame cikle.

Tad praėjusios kadencijos rajono valdžia (savivaldybei vadovavo dabartinė vicemerė Irutė Varzienė) buvo nutarusi kapinėse įrengti informacines lenteles. Taip būtų saugomi kultūros paveldu laikomi užrašai ant kapinių paminklų ir sykiu nutrauktas visuomenės klaidinimas, sovietų armijos karius skelbiant „išvaduotojais, kovotojais už tėvynės laisvę ir nepriklausomybę“. Tačiau tos informacinės lentelės praėjusią kadenciją pastatytos taip ir nebuvo. Neva vis dar buvo laukiama, kol bus gautas valstybės institucijų leidimas iš viso nuimti klaidinančius sovietinius užrašus.

Iniciatyvą atstatyti istorinę tiesą dabar vėl pratęsė Biržų rajono mero pavaduotoja Irutė Varzienė ir savivaldybės specialistas paminklosaugai Dalius Mikelionis.

Savivaldybės duomenimis, atlikus viešuosius pirkimus pagamintos trys aliumininės lentelės, iš viso kainavusios 15 eurų. Pirmoji iš jų pastatyta Nemunėlio Radviliškyje.

 

Nemunėlio Radviliškio karių kapinėse užrašas ant akmeninio paminklo: „Amžina šlovė didvyriams, kritusiems už mūsų tėvynės laisvę ir nepriklausomybę“. Aliumininėje lentelėje parašyta, kad kapinės yra kultūros paveldo objektas, o ant jo esantys užrašai neatitinka istorinės tiesos.

Siūlymas pasidomėti kapinių istorija

„Ar gali ką nors įžeisti tiesa?“ – tokia buvo KPD Panevėžio skyriaus vedėjo Arūno Umbraso pirmoji reakcija į „Šiaurės rytų“ klausimą apie Rusijos ambasados išplatinto pranešimo toną dėl biržiečių bandymo informuoti apie istorinę netiesą sovietų karių kapinėse. A. Umbrasas teigė naujų lentelių nematęs, tik apie jas skaitęs. Statomuose papildomuose užrašuose apie istorinės tiesos neatitikimą jis nematantis jokios nepagarbos kapinėms.

„Ambasada pyksta? Tegu sau pyksta, na, parašys notą... Tačiau priežasties, manau, tikrai nėra“, - sakė KPD Panevėžio skyriaus vedėjas A. Umbrasas. Jis priminė, kad dar gal prieš 20 metų Gražinos Drėmaitės vadovaujama Paveldosaugos komisija buvo priėmusi sprendimą, jog karių palaidojimo vietose turi būti įrengtos informacinės lentelės.

Biržų rajono savivaldybės vicemerė I. Varzienė Rusijos ambasados reakciją dėl informacinių lentelių vadino neadekvačia.

Anot vicemerės, visų pirma, lentelėje nurodyta, kad pačios kapinės yra saugomas paminklas. Antra, tame užraše nėra nieko įžeidžiamo.

„Lentelės, mano manymu, yra korektiškas kompromisinis variantas. Ir man labai gaila, kad įžengę į XXI amžių mes vis dar negalime adekvačiai vertinti istorinės tiesos. Kita vertus, siūlyčiau, kad Rusijos ambasada susipažintų su Biržų karių kapinių kūrimo istorija, kai buvo susprogdintas toje vietoje stovėjęs paminklas Žuvusiems už Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę“, - sakė „Šiaurės rytų“ antradienį telefonu kalbinta Biržų rajono mero pavaduotoja.

Ambasados laiškas ir mero požiūris

Biržų rajono meras Valdemaras Valkiūnas sakė gavęs jam tarnybiniu elektroniniu paštu persiųstą Rusijos ambasados komentarą apie Biržų rajono karių kapines. Merui adresuotą komentarą atsiuntė Rusijos ambasados Lietuvoje spaudos tarnyba. Pasak mero, minėtos tarnybos atstovė jam skambinusi antradienį ir informavusi apie ambasados atstovų vizitą į Biržus. Jis tuo metu tarnybos reikalais buvo Vilniuje.

„Jeigu laiške, kuriame yra kreipinys „gerbiamas mere“, savivaldybės veiksmai vadinami šlykščiais, aš tegaliu pasakyti, kad toks laiškas savaime yra šlykštus“, - trečiadienį meras kalbėjo „Šiaurės rytams“.

Meras V. Valkiūnas mano, kad informacinių lentelių gaminime ir statyme vėlgi pasireiškė asmeniškumas. Pasak mero, jo pavaduotoja ir administracijos specialistas veikė panašiu būdu, kaip ir su knygos apie Biržus leidyba. Pritrūko diskusijų, atsakingesnio požiūrio.

„Čia ir vėl man vicemerės veiksmas buvo netikėtas. Ir vėl nei su manimi, nei su rajono taryba dėl tų lentelių rimčiau niekas nesitarė. Sužinojau, kad jos yra pagamintos“, - sakė rajono vadovas. V. Valkiūnas mano, kad informacija apie istorinę tiesą tokiuose objektuose negali būti pateikta bet kaip. Dabartinis variantas kvepiantis saviveikla ir nepagarba.

„Man nepatinka nei formatas, nei pats informacijos pateikimas. Tai nei intelektualu, nei solidu. Jei rašoma, kad neatitinka istorinės tiesos, būtina tą išdėstyti plačiau, informatyviau. Ir tam reikia rimto, atsakingo svarstymo bei požiūrio“, - dabartiniu sprendimu nesižavėjo meras. Ar lentelės ir toliau bus statomos, meras V. Valkiūnas teigė negalintis atsakyti. Dėl to reikia tartis, įvertinti visas aplinkybes, kad darbas nebūtų vertas patyčių.

Ambasados atstovai Nemunėlio Radviliškyje pastabų nereiškė

Antradienį Nemunėlio Radviliškio karių kapinėse lankėsi keturių asmenų komanda, prisistačiusi Rusijos ambasados atstovais. Apie vizitą pasakojo savivaldybei atstovavęs seniūnas Giedrius Kubilius. Anot jo, svečiai turėjo laiko, kol seniūnas atvyko iš Biržuose vykusio posėdžio. Todėl Rusijos ambasados atstovai susipažino su miestelio aplinka, apžiūrėjo, fotografavo karių kapinių objektus.

„Mes kalbėjomės daug ir gana plačiai – tiek apie istoriją, tiek apie pačias kapines ir užrašus“, - sakė seniūnas G. Kubilius. Anot jo, svečiai buvę labai mandagūs, pagarbiai išklausę jo nuomonę.

„Mano manymu, tose lentelėse nėra nieko nepagarbaus. O ir pati lentelė pastatyta taip, kad neužgožia pagrindinio paminklo ir ant jo esančio užrašo“, - sakė seniūnas. Jis teigė, kad svečiai neišsakę jokių pastabų nei dėl lentelės, nei dėl kapinių priežiūros. Atvykėliai teiravęsi, ar nereikia pagalbos kapinių tvarkymui.

„O ką jie galėjo pasakyti, jeigu matė, kad kapinės prižiūrimos. O dėl pagalbos sakiau, kad kapinės tvarkytos 2007 metais ir kol kas rimtesnių darbų nereikia“, - sakė „Šiaurės rytams“ Nemunėlio Radviliškio seniūnas G. Kubilius.

Biržų miesto seniūnas Vytas Jareckas sakė kol kas negavęs jokių nurodymų nestatyti informacinės lentelės Biržų karių kapinėse. Anot seniūno, ji bus pastatyta išgrėbus lapus ir sutvarkius aplinką.

Alfreda Gudienė

Rekomenduojami video