„Visi kalba, kad reikia siekti politinio sprendimo, tačiau būtų svarbu priimti iššūkį ir atsisakyti ginklų. Popiežius nuolat kalba apie prekybą ginklais ir pats šią veidmainystę pasmerkė“, – italų televizijos kanalui „TV2000“ sakė vyskupas Mario Zenari, komentuodamas Pranciškaus vaizdo žinutėje išsakytą raginimą siekti taikos Sirijoje, atsisakant veidmainystės.
Būtinas bendras indėlis
„Popiežiaus žodžius priėmėme su didžiuliu dėkingumu, – kalbėjo nuncijus M.Zenari Sirijos sostinėje Damaske. – Kai popiežius užsimena apie Sirijos kančias, paliečia visiems sirams, ne vien krikščionims, jautrias stygas“.
Atsiliepdamas į popiežiaus raginimą sukurti nacionalinės vienybės vyriausybę, vyskupas M.Zenari pabrėžė, kad „techniškai sprendimai gali būti labai įvairūs, svarbu, kad būtų pasiektas nacionalinis susitaikymas“. Atkurti taikų sambūvį yra itin sudėtingas darbas, neįmanomas be visų religinių lyderių indėlio.
„Mums skaudu matyti materialinį sunaikinimą, belangius namus, sugriautą infrastruktūrą, tačiau kur kas didesnės yra vaikų ir suaugusiųjų sielų žaizdos. Šis karas padarė labai gilių žaizdų žmonių sielose. Laukia labai ilgas ir sunkus susitaikymo ir taikos atkūrimo darbas, kuris tenka visoms religinėms bendruomenėms. Humanitariniai koridoriai yra būtiniausias dalykas. Pastaraisiais mėnesiais tarptautinė bendruomenė dėjo didžiules pastangas atgabenti būtiniausių daiktų sunkiai pasiekiamiems žmonėms. Tačiau dar yra bendruomenių, kurių pagalba taip ir nepasiekė. Tarptautinė bendruomenė nukeliavo išties ilgą kelią, tačiau reikia nuolat priminti apie teisę į humanitarinę pagalbą“, – savo mintis toliau dėstė M.Zenari.
Ir glosto, ir smogia
Liepos 5 dieną popiežius Pranciškus išplatino vaizdo žinią, kurioje ragina kraštų vyriausybes ir visą tarptautinę bendruomenę konkrečiais veiksmais padėti taikiai išspręsti Sirijos konfliktą. Popiežius šiuo kreipimusi parėmė „Caritas Internationalis“ kampaniją „Sirijos taika įmanoma!“
„Šiandien trokštu jums pakalbėti apie kai ką, kas itin liūdina mano širdį: apie karą Sirijoje, jau įžengusį į penktuosius metus“, – kalbėjo popiežius. Jis pridūrė, kad situacija kelia neapsakomą skausmą visai sirų tautai, verčiamai išgyventi bombardavimus arba ieškoti kelių, kaip ištrūkti į kitus kraštus ar į kitas Sirijos zonas, mažiau niokojamas karo veiksmų, palikti savo namus.
„Galvoju ir apie krikščioniškas bendruomenes, kurias visokeriopai remiu dėl patiriamos diskriminacijos“, – teigė Pranciškus.
Kreipdamasis į tikinčiuosius ir visus, įsipareigojusius drauge su „Caritu“ sukurti teisingesnę visuomenę, Pranciškus nuplėšė veidmainystės šydą: „Kol tauta kenčia, pasakiškos pinigų sumos išleidžiamos aprūpinant kovotojus ginklais. Ir kai kurie šiuos ginklus tiekiantys kraštai yra ir tie, kurie kalba apie taiką. Kaipgi tikėti tais, kurie dešine tave glosto, o kaire tau smogia? Drąsinu visus, ir suaugusiuosius, ir paauglius, kad su entuziazmu išgyventų šiuos Gailestingumo metus. Įveikdami abejingumą, jie tvirtai skelbtų, jog taika Sirijoje galima! Taika Sirijoje yra galima! Tad esame pašaukti įkūnyti šį Dievo žodį: „Man puikiai žinoma, kokius planus sukūriau jums, sako Viešpats, taikos, ne pražūties planus, kad jums suteikčiau vilties kupiną ateitį“ (Jer. 29,11)“.
Spauskite vyriausybes
Vaizdo žinioje popiežius kvietė melstis už Sirijos taiką ir už jos tautą vigilijų progomis, labiau informuoti apie situaciją įvairias grupes, parapijas ir bendruomenes, „kad būtų paskleista taikos, vienybės ir vilties žinia“.
„Malda tebūna palydima taikos veiksmų, – ragino popiežius, kviesdamas daryti spaudimą savo vyriausybėms. – Kviečiu jus kreiptis į tuos, kurie dalyvauja taikos derybose, kad rimtai gerbtų susitarimus ir įsipareigotų palengvinti priėjimą prie humanitarinės pagalbos“.
Pranciškus įsitikinęs, kad visi turi pripažinti, jog dėl Sirijos reikia rasti ne karinį, o tik politinį sprendimą. Taigi tarptautinė bendruomenė privalo remti taikos pokalbius, kurie siektų sukurti nacionalinės vienybės vyriausybę.
„Suvienykime jėgas, visomis pakopomis, kad taika mylimoje Sirijoje tikrai būtų galima, – kvietė popiežius. – Taip, tai tikrai bus didingas gailestingumo ir meilės pavyzdys – vardan visos tarptautinės bendruomenės gerovės! Viešpats telaimina ir Dievo Motina visus tesergi. Ačiū.“
Faktai
Paskelbdama kampaniją už Sirijos taiką, kurią parėmė popiežius Pranciškus, „Caritas Internationalis“ informuoja, kad pastangos šalinant Sirijoje penkerius metus trunkančio karo humanitarines pasekmes yra pati didžiausia „Carito“ gelbėjimo veiksmų operacija pasaulyje.
„Caritas“ užtikrina maistą, sanitarinę paramą, būtiniausius daiktus, švietimą, globą, apsaugą, psichologines ir buitines paslaugas tiek Sirijoje, tiek kaimyninėse šalyse, kuriose globojami Sirijos pabėgėliai. Vien per praėjusius kalendorinius metus nacionaliniai „Carito“ skyriai visame pasaulyje paramą suteikė 1,3 mln. asmenų.
„Caritas“ ragina savo rėmėjus visame pasaulyje didinti spaudimą savo vyriausybėms. Pirma, kad jos darytų, ką gali, kad visos Sirijos konflikto dalyvės susivienytų ieškodamos taikingo sprendimo. Antra, paremtų milijonus žmonių, kenčiančių nuo karo pasekmių. Trečia, deramai gerbtų visų sirų, tiek krašto viduje, tiek užsienyje, orumą ir viltį.
„Caritas Internationalis“ tarptautinę kampaniją už Sirijos taiką tęs per organizacijos naujai sukurtą interneto svetainę syria.caritas.org.
„Caritas Internationalis“ prezidentas kardinolas Luis Antonio Tagle po susitikimų su sirų pabėgėliais Libane ir Graikijoje pareiškė: „Jie nėra tik skaičiai, tai žmonės. Turime jiems suteikti viltį, orumą ir taiką. Reikia pradėti naują pasaulinį judėjimą už taiką. Vardan visų, kurie nukentėjo ir tebekenčia dėl Sirijos konflikto, skelbiame atsišaukimą visiems prašydami, kad paremtų Sirijos taiką“.
Parengta pagal „Vatican insider“ ir Vatikano radiją, bernardinai.lt