Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Alpakų augintoja: aš dėl jų galėčiau padaryti viską, netgi gyventi tvarte

Jau kurį laiką Lietuvoje alpakų ūkiai yra „ant bangos“ ir ypač mėgstami lankytojų. Nors šių egzotinių gyvūnų augintojai prisipažįsta, kad pradžioje net nežinojo, nuo ko pradėti auginti, tačiau vėliau jų apetitas tik augo.

Terapiniais gyvūnais vadinamos alpakos atgaiva sielai tampa ne tik lankytojams, bet ir jų šeimininkams.

Susirgusi „alpakomanija“

Ūkyje, esančiame Medikonių kaime, Panevėžio rajone, šiuo metu gyvena 43 alpakos, dvi lamos ir keletas ožiukų. Kadangi visu ūkiu Renata Meleškienė rūpinasi tik su vyru, todėl plėstis greitu metu nežada. Panevėžio rajone alpakos gyvena jau šešerius metus. „Pirmą kartą apie alpakas išgirdome per laidą „Labas rytas, Lietuva“, tuomet ir susigundėme. Pradžioje nusipirkome keturias pateles, paskui – dar šešias ir kitais metais – keturias.

Taip ir susirgome „alpakomanija“, – juokavo R. Meleškienė. Ūkio šeimininkė į alpakas žiūri ne kaip į gyvūnus, o lygina jas su žmonėmis ir stebisi, kad į Lietuvą jos buvo atvežtos pakankamai vėlai – apie 2011 metus.

„Aš dėl jų galėčiau padaryti viską, netgi gyventi tvarte. Šie gyvūnai yra stebuklingi. Pas mus lankėsi viena moteris, kuri paglostė alpaką ir apsiverkė. Ne veltui jos vadinamos terapiniais gyvūnais, nes jie labai raminančiai veikia. Jų aptvare galima praleisti visą dieną atsisėdus, stebėti, ką jos veikia, kaip elgiasi. Jeigu viską reikėtų pakartoti nuo pradžių, tai tą ir pakartočiau: gyvenimą su alpakomis“, – portalui LRT.lt pasakojo R. Meleškienė.

R. Neverdausko asmeninio archyvo nuotr.

Anot jos, žmonės dažnai nežino, kuo lamos skiriasi nuo alpakų. R. Meleškienės tikinimu, lamos yra labai protingi gyvūnai, lengvai dresuojamos ir netgi geresnio charakterio nei alpakos.

„Lamas aš irgi įsimylėjau. Jeigu būtų mano valia, jų turėčiau daugiau, tačiau neleidžia vyras. Lamos labai mėgsta bendrauti su žmonėmis, su jais fotografuotis. Nors pas mus atkeliavo suaugę patinėliai, tačiau jie labai lengvai adaptavosi prie mūsų ekskursijų ir lankytojų. Jie labai grakščiai vaikšto ir dar labiau papuošia mūsų ūkį“, – sakė ūkio savininkė.

Šiame ūkyje lankytojai priimami tik iš anksto užsiregistravę.

Gyvūnų gausa kitus nustebina

Šiaulių rajone, etnografiniame Dargaičių kaime, gyvena ne tik apie 90 alpakų, bet ir kiti ten įkurto zoologijos sodo gyventojai. Anot ūkininko, zoologijos sodo įkūrėjo Raimondo Neverdausko, šeimos ūkyje galima išvysti apie 30 skirtingų rūšių gyvūnų.

„Mes turime visą gamą pačių mažiausių gyvūnų: ožkų, avių, arkliukių, asiliukių, karvyčių. Jie ypač domina vaikus, nes nelabai kur Lietuvoje galima pamatyti karvytę iš Indijos, kurios ūgis vos metras.

Taip pat turime lamų, kupranugarių, voljeruose gyvenančių laukinių gyvūnų: elnių, danielių ir kitų“, – portalui LRT.lt sakė R. Neverdauskas.

R. Neverdausko asmeninio archyvo nuotr.

Neverdauskų šeimos alpakų ferma yra pati didžiausia Baltijos šalyse, nors gyvūnų skaičius čia nuolat svyruoja. Ūkininkai šiuos egzotinius gyvūnus pradėjo auginti 2013 metais. Per pirmus trejus metus jos į ūkį Šiaulių rajone atkeliaudavo iš Čilės, o vėliau jų šeimynos pradėjo gausėti pačiame ūkyje.

Per metus patelės atsiveda po 35–40 mažylių. Neverdauskų ūkyje vasarą galima atsilankyti kiekvieną dieną nuo 11 iki 18 valandos, žiemą – tik savaitgaliais.

„Žiemos metu taip pat yra į ką pažiūrėti, nes daug gyvūnų būna ūkiniuose pastatuose. Tačiau yra nemažai gyvūnų, kurie nebijo šalčio ir būna lauke: tai alpakos, lamos, kupranugariai“, – sakė pašnekovas.

Jis neslepia, kad dauguma ūkyje apsilanko norėdami išvysti alpakas, tačiau vienoje vietoje išvydę apie 160 įvairių gyvūnų, būna priblokšti.

R. Neverdausko asmeninio archyvo nuotr.

Todėl dažniausiai Neverdauskų ūkyje šeimos su savo atžalomis užtrunka mažiausiai pusdienį. Pasak R. Neverdausko, viena iš didžiausių lankytojų pramogų yra alpakų maitinimas. „Zoologijos sode būna apie 30 alpakų, ne visas mūsų ūkis.

Stengiamės, kad lankytojai pamatų pačius mažiausius alpakų jauniklius“, – kalbėjo pašnekovas. Aplankyti alpakas ir daugiau sužinoti apie šiuos gyvūnus galima šiose vietose: 1. Trakų raj. Seimėnų kaime; 2. Jurbarko raj., Skirsnemunės kaime; 3. Panevėžio raj., Medikonių kaime; 4. Šiaulių raj., Dargaičių kaime; 5. Rokiškio raj., Žeimių kaimas.

 

Audinga Satkūnaitė

Rekomenduojami video