Butrimonys garsėja žmonėmis, kuriems rūpi ne tik jų vienų gyvenimai. Čia neužmirštamos praeities asmenybės, po kruopelytę surinktos ir į vietas sudėstytos kitados miestelyje gyvenusių žydų istorijos, įdomiai minimos atmintinos dienos, linksmai švenčiamos šventės. Veiklus tas kraštas – Butrimonys, ir nors šiaip kiekvienas dirba savo darbą, bet bendrai kraunamo gėrio ir grožio kalnas vis didėja. Šiandienos mūsų pašnekovė – butrimoniškė Zita Lukoševičienė, ūkininkė, Butrimonių bendruomenės „Šviesa“ ilgametė vadovė. Be šios bendruomenės tiek darbų nebūtų nuveikta. Ir džiugių reginių akims tiek nebūtų – vien ką reiškia suslėgti per 16 kilogramų sveriantį varškės sūrį arba sukurti Kalėdų eglę iš 8 kilometrų virvės, nupinti 514,5 metro rekordinį žolynų vainiką. Tai rodo, kad kaimiškoje teritorijoje gyventi galima įdomiai ir prasmingai. Z.Lukoševičienę kalbina Aldona KUDZIENĖ.
– Gyvenate Butrimonių miestelyje, jau kaimiškoje teritorijoje. Jums arčiau tikrasis kaimas, negu tiems, kurie gyvena Alytuje, tad ir pakalbėkime apie gyvenimą kaime. Kokie būtų pliusai ir minusai? Didžiausias pliusas turbūt – grynesnis oras, mažiau riedančios technikos ir lopinėlis žemės šalia namų?
– Mano gyvenimas Butrimonyse sukasi jau daugiau nei 30-metis. Esu kaimo vaikas, visada šalia buvo daržai, gyvuliai, o ir suaugę – dirbome, auginome vaikus ir niekada negalvojome, nesvarstėme apie kaimiško ir miestietiško gyvenimo pliusus ir minusus.
Kai gyveni kaime ūkiškai, to pats nepastebi. Tą pastebi tik draugai ar giminės, atvažiuojantys iš miesto.
Butrimonyse nėra liūdna, tuo labiau – tuščia, daug ūkininkų, nemažai šiaip užsukančiųjų, burzgimo užtenka, jau nekalbu apie savą kiemą. O apie žemės lopinėlius – kiekvienam savaip.
– Bet ką Jums reiškia tas žemės lopinėlis prie namų? Ar mėgstate tupinėti jame aplink namus?
– Tas lopinėlis, kaip jau sakiau, kiekvienam savaip priimtinas: vienas puoselėja gražią veją, kitas pirmumą teikia gėlynui, o dar kitam – labiau tinka daržas, kiti pagal išgales ir norus sujungia visa viename. Taisyklių ir nurodymų nėra.
Aplink namus tupinėti mėgstu, tik ne visada lieka laiko, nes vasarą laikas pralekia ūkyje.
– Namas, sodyba, kaip linkstama manyti, niekada nesibaigiantis darbas – krosnių kūrimas, žolės pjovimas, dar derliaus dorojimas, kamino valymas. Juk tokiam palyginimui pritartume?
– Taip, tai yra dalis tiesos, bet visada yra pradžia ir pabaiga, kada tu dirbi, kada ilsiesi, kada šienauji ar džiaugiesi tuo, ką turi.
– Taigi plačiau pakalbėkite apie tai, ką Jūs veikiate, ką dirbate. Juk abu su vyru esate verslūs.
– Tvarkytis ūkyje vyro tėvams padėjome tik susituokę. Laikėme apie 10 karvių, auginome virš 100 kiaulių.
2004 metais įkūrėme savo ūkį be gyvuliukų, nes manėme, kad einant viena kryptimi lengviau, nors dabar pasirodo, kad rizikos daugiau. Auginame žieminius kviečius, žieminius rapsus, kukurūzus grūdams.
Mano kaip moters kaime darbo vieta ne vien prie puodų, būna rankose ir traktoriaus ar krovininės mašinos vairas, bei, liaudiškai tariant, šūpelis sandėlyje.
– Ar apskaičiuojate ūkininkavimo riziką? Kokie buvo šie metai?
– Mūsų atveju tai didelė rizika: ūkis – augalininkystė, tad visada esame priklausomi nuo gero oro, o geras oras tai ne tik saulė, tai ir lietus ir sniegas, šaltukas. Negalime labai džiaugtis 2021 metais. Buvo labai lietinga vasara, nors iš pavasario pasėliai daug žadėjo. Lietus sugriovė visus planus, javai sudygo varpose, o tokių kaina – jau kita.
– Jau nėra stereotipo, kad žmonės iš kaimo turi tik išvažiuoti. Jauni žmonės vis dažniau atsigręžia į kaimą. Tik ne vienam, dėl gamtos, žemės sklypelio norinčiam įsikurti kaimiškoje vietovėje, kyla klausimas, gal vaikams bus per sunku vienišiems augti kaime. Be to, vaikams ne visur yra muzikos, dailės ar kitų įdomių popamokinio ugdymo vietų. Ar Butrimonyse yra veiklos vaikams? Pačių vaikų, kaip pastebėjau, Jūsų seniūnijoje yra daug, lankytis tenka ir kitose rajono seniūnijose, bet tiek jaunimo, mamų su vežimėliais mačiau tik Jūsų šventėse.
– Manau, kad Butrimonyse visko turime pakankamai ir nereikia niekur važiuoti. Reikia grįžti ir turimu tinkamai pasinaudoti, saugoti. Galiu pasigirti vaikų darželiu, nuostabia gimnazija su išpuoselėtomis erdvėmis, ten dirbančiais puikiais pedagogais, kurie tikrai ne prasčiau paruošia mokinius nei mieste. Turime muzikos, dailės, šokio mokytojus. Iš tiesų daug popamokinės veiklos – sporto, šokio, muzikos, šauliškos veiklos. Tik norisi, kad vaikai to norėtų.
Netrukus pradės veikti dienos centras. Daug rajono investicijų atėjo į Butrimonis, tad jaunėjam, jaunimas namus statosi, senus renovuoja. Savaitgaliais daug jų sugrįžta poilsio dienų praleisti tėvų namuose.
– Jūs realizuojate save, realiai darote viską, ką norite? Tuštumos jausmo nejaučiate, nes turbūt nėra laiko tai tuštumai rastis? Jums svetimas žodžių junginys – neturiu ką veikti? Juk domitės, dirbate, kaip sakoma, įvairiais vektoriais.
– Save realizuoti turiu kur, tai – visuomeninė veikla, buvau trijų mergaičių globėja, dar darbas ūkyje, laikas su šeima. Tad ne visada turiu tiek laiko, kiek norėtųsi, bet toks tas gyvenimo tempas.
Kas nieko nenori, tai ir neveikia nieko, tuomet ir tuštumą jaučia. Nekalbu apie vienišus, pagyvenusius žmones, nesvarbu kaime ar mieste jie gyvena.
– Jums kaimas turbūt yra labiau prigimtinis dalykas negu miestas? Ko gero, mieste gyvenote tik studijų metu?
– Tikrai taip, Vilniuje gyvenau tik tol, kol mokiausi Buhalterinės apskaitos technikume, o tada atgalios – ten, kur gyvena tėvai.
– Anksti prasideda Jūsų diena?
– Žiūrint, koks tai metų laikas. Būna, kad javapjūtės metu pradėję iš ryto baigiame kitą rytą. O šiaip 5 ryto tikrai nekylam, darbuotojai darbo dieną pradeda 8 valandą, kartu ir mes.
– Ką laikote didžiausiu savo šeimos atradimu?
– Jeigu tai būtų maistas, tai kepti cepelinai…
– Sakoma, kai imiesi mėgstamo darbo, dirbti nebereikia. Vis jaunimas kalba – sėkmės formulė. Jūs tokią žinote?
– Gal kam taip ir yra, bet mes tokios formulės nežinome. Svajojame, planuojame, dirbame ir galutiniame rezultate – žinome, ką turime.
Aišku, būna kad ir nepavyksta, bandome vėl.
– Jūs, kaip sakoma, integravotės ir į politiką. Kodėl?
– Taip, rajono tarybos nare buvau dvi kadencijas, atsidūriau ten dėl sąrašo, o, pasirodo – išrinko, tada nusprendžiau pabandyti. Įdomi ta politikos virtuvė, su savotiškais patiekalais.
– Esate Butrimonių bendruomenės pirmininkė, papasakokite šiek tiek ir apie šią veiklą. Ar iš tiesų kaime vis daugiau veiklos, kultūros?
– Bendruomenė įkurta 2001 metų kovo 14 dieną. Pirmininke esu nuo 2004 metų. Per tuos metus šis tas nuveikta: turėjome savo laikraštį, išleidome knygą „Butrimonys“.
Veiklos yra, Butrimonyse daug veikiančių visuomeninių organizacijų, rajono savivaldybės įstaigų, kartu organizuojame renginius, šventes, akcijas. Kultūrinių renginių vyksta daug, gaila dėl viruso pristojome, bet vėl planuojame didinti tempą.
– Bent taip sakoma, kad kaime visi apie visus viską žino. Ar tikrai taip yra?
– Kiek žino, kiek prideda, bet taip yra ne vien kaime, tas pats ir mieste, visoje Lietuvoje. Sakome: jeigu kalba, vadinasi, gyvas.
– Ar daug seniūnijoje atokių sodybų, kurios būtų tarsi pasiklydusios laukuose, tarp krūmynų, senų sodų? Ar kas pasidomi, kaip jose gyvenama?
– Labai daug tokių sodybų tikrai nėra, vieni apie kitus žinome. Puikiai dirba, visais domisi jaunas seniūnas Andrius Karlonas, Butrimonių seniūnijos socialinis skyrius, seniūnaičiai.
– O koks Jūsų gyvenimas žiemą?
– Negaliu sakyti, kad visiška ramybė, užaugintą produkciją vežame į supirktuves, pabaigoje metų skaičiuojame darbo rezultatus. Kaip ir visi didesni ūkininkai turime įsipareigojimų, keliaujame, lankome tėvus, draugus, gimines.
Vaikai gyvena atskirai, todėl daugiau laiko praleidžiame šeimoje su sūnumi Evaldu, martele Dovile, mūsų didžiausiu gyvenimo džiaugsmu – anūkėle Jore, dukra Evelina ir žentu Povilu, kuris taip pat ūkininkas.
– Ar matote tiek žmonių mąstymo, tiek pačių kaimų pokyčių?
– Taip, pokyčiai akivaizdūs, keičiasi žmogus, o su juo kartu ir kaimas. Toks laikmetis, pirmyn juda kas kiek gali, kas kiek nori. Gaila, yra dalis žmonių, kuriems jokių pokyčių nereikia. Daugelio planus pristabdė pandemija.
– Taip jau yra, kad vieni nesuranda, ką veikti mieste, o kiti nežino, ką daryti kaime. Tokių žmonių turbūt yra ir Jūsų krašte?
– Yra posakis: kaip danguje, taip ir žemėje. Koks skirtumas, kur žmogus – kaime ar mieste gyvena. Jeigu nenori veiklos, jis nei ten, nei ten nieko ir neveiks.
Noriu galvoti, kad aplink mane tokių nedaug. Bent jau taip galvoju.
– Gyvenimas šiandien kaime labai skiriasi nuo gyvenimo kaime prieš 20–25-erius metus?
– Tikrai skiriasi. Kalbėkime apie vaikus. Jeigu anksčiau vaikai su kamuoliu ar rogutėmis lauke išbūdavo iki vėlumos, tai dabar prie kompiuterio ar telefono – tiek pat.
Manau, kad anksčiau buvo daugiau nuoširdaus bendravimo, pasibuvimų kartu. Dabar liko telefonas, internetas.
– Dar sakoma, kad kaime yra daugiau tikrumo. Jums irgi taip atrodo?
– Sakoma, bet tai ne visai tiesa, dar žiūrint, kokie atviri ir nuoširdūs žmonės ten gyvena, daug kas įsigiję kaimo sodybas atvažiuoja vasaroti ar savaitgaliui, jiems tai tik poilsis kaime, jų erdvė. O tikresni – daugiau pagyvenę žmonės su savo praeitimi, išgyvenimais, kuriais mėgsta dalytis, džiaugtis.
– Papasakokite kokią kaimo istoriją, gyvenimišką, kad mes, skaitytojai, net šūkteltume – „negalime patikėti“.
– Tų istorijų yra ne viena. Turime tokį šaunų Žygintą, kuris Kalėdoms sukūrė eglę iš 8 kilometrų virvės. Ji galbūt vienintelė tokia buvo Lietuvoje – aukštis gal 3 metrai. Turime Sekminių šventę, jo idėja buvo nupinti žolynų vainiką. Išėjo 514,5 metro, užfiksuotas Lietuvos rekordų knygoje.
Joninių šventei esu pagaminusi sūrį iš 140 litrų pieno, kuris svėrė 16 kilogramų 390 gramų. Visi šventės dalyviai buvo pavaišinti, visiems užteko.
– Šaunūs rekordai. O kokiomis gamtos grožybėmis, istorijos objektais galite pasigirti ir keliaujančius pakviesti apsilankyti?
– Ir jų turime: Gojaus ąžuolas Gojaus miške, Gerulių piliakalnis, kurį kiekvienas ras važiuojant link Prienų rajono, Dūdiškių akmuo netoli Eičiūnų kaimo, ir, žinoma, vienintelė Lietuvoje trikampė Butrimonių miesto aikštė su fontanu.