Laiko nesustabdysi – kuo mūsų oda vyresnė, tuo daugiau turime ja rūpintis. Tačiau neretai vienmetės moterys atrodo skirtingai – vienų gimimo metai, rodos, neturi nieko bendra su jų išvaizda, o kitų tie skaičiukai būna tarsi įrašyti kaktoje. Pasirodo, kad puikią odos būklę lemia ne tik genetika, sveikas gyvenimo būdas, bet ir tinkama kosmetika. Kad veidrodis netaptų vis didesniu mūsų priešu, į pagalbą ateina naujausi kosmetologijos atradimai.
Kas kenkia odai
Metams bėgant mūsų oda tampa plonesnė, sausesnė, praranda skaistumą, papilkėja, netenka elastingumo, suglemba. Ant veido ir kaklo atsiranda vis daugiau raukšlelių ir jos gilėja, keičiasi veido ovalas. Ant skruostų ir nosies išryškėja smulkūs kapiliarai, atsiranda pigmentinių dėmių.
Peržengus 50-metį, šie neišvengiami pokyčiai mūsų odoje vyksta vis sparčiau, nes sulėtėja odos ląstelių dalijimasis, sumažėja kolageno, elastino gamyba bei pagreitėja ląstelių nykimas.Organizme mažėja hormonų estrogeno ir progesterono gamyba, plonėja poodinis riebalinis sluoksnis, elastinis odos pluoštas tampa nebe toks tamprus.
Tačiau kai kurios brandaus amžiaus moterys sensta greičiau, o kitų oda atrodo ne pagal metus jauna. Greitesniam odos senėjimui ir išvaizdai neigiamą įtaką daro nejudrus gyvenimo būdas, nuolatinis stresas, persirgtos ligos, miego trūkumas, netinkama odos priežiūra, ilgas buvimas kaitrioje saulėje, rudens ir žiemos žvarba, šaltis, vėjas. Odos drėgmė mažėja būnant sausose, radiatoriais šildomose patalpose.
Jos sveikatai labai kenkia rūkymas, nes dūmuose esančios cheminės medžiagos sutrikdo kraujo apytaką, susilpnina maisto medžiagų pasisavinimą, stabdo natūralias odos atsinaujinimo funkcijas, todėl ji raukšlėjasi daug greičiau. Odos grožiui kenkia ir dažnas bei gausus alkoholio vartojimas. Į mus lydintį stresą reaguokime pozityviai – neigiamus įvykius priimkime kaip natūralius gyvenimo procesus ir į ateitį žvelkime optimistiškai.
Senėjimą galima pristabdyti
Ne tik viso organizmo, bet ir odos senėjimą galima pristabdyti net sulaukus brandaus amžiaus. Ir bendrą savijautą, ir odos išvaizdą gerina sveika mityba ir pakankamas skysčių kiekis.
Svarbiausia – reikia skirti daugiau laiko sau ir naudoti specialias kosmetikos priemones, skirtas brandžios odos priežiūrai. Brandžią odą nuo senėjimo saugantys produktai turi kovoti su jau matomais odos senėjimo požymiais ir kartu saugoti ją nuo naujų atsiradimo. Ypač atidžiai reikia prižiūrėti odą aplink akis ir lūpas. Tam būtina naudoti specialius preparatus, kurių būna praktiškai visose kosmetikos, skirtos vystančiai odai, serijose.
Pirmas žingsnis gražios ir sveikos odos link – jos tinkamas valymas. Kosmetologai pataria jokiu būdu veidui prausti nenaudoti įprasto šarminio muilo ar dušo gelio, nes jis suardo mūsų odą dengiančią apsauginę riebalų plėvelę ir keičia normalų odos rūgštingumą (pH) – dėl to oda sausėja, šerpetoja ir sensta anksčiau laiko. Ryte ir vakare veidą reikėtų valyti specialiu vandeniu, prausikliu, losjonu ar kosmetiniu pieneliu net ir toms moterims, kurios nenaudoja kosmetikos, nes ir dieną, ir naktį oda išskiria riebalus, odą padengia dulkės.
Antras žingsnis – odos maitinimas ir drėkinimas. Jei oda linkusi sausėti, ją reikia nuolat drėkinti ir maitinti. Kasdienis drėkinimas palaiko jos stangrumą, lėtina raukšlių atsiradimą. Taip pat brandžią veido odą būtina maitinti, tam reikėtų naudoti brandžios odos priežiūrai skirtas kosmetines priemones – kremus ir kaukes. Brandžiai veido odai pritaikyti kremai padeda palaikyti gerą odos būklę, išlyginti ir sumažinti raukšles.
Gerą odos tonusą palaiko ir odos masažas, kuris gerina kraujo apytaką, stangrina veido odą, be to, atpalaiduoja raumenis ir pašalina įtampą. Veido masažą galite atlikti ir namuose bent kelis kartus per savaitę po 15 minučių su specialiai tam skirtu kremu ar serumu. Pirštų galiukais sukamaisiais judesiais jį švelniai įtrinkite į tas sritis, kur daugiausia raukšlelių.
Kosmetika su mėlynėmis ir kanapėmis
Lietuviškos kosmetikos gamintojai turi puikių naujienų brandaus amžiaus moterims – neseniai pradėta gaminti brandžios odos priežiūrai skirta kosmetikos „Margarita“ serija su mėlynių ekstraktu ir kanapių sėklų aliejumi.Tai naujas proveržis kosmetologijoje.
Mėlynių ekstrakto poveikis
Tyrimais įrodyta, kad mėlynių (Vaccinium myrtillus L.) ekstraktas lėtina odos senėjimą ir yra antioksidantas, odą saugantis nuo laisvųjų radikalų. Jis aktyvina kraujo cirkuliaciją, stimuliuoja, tonizuoja, stangrina, ramina ir atpalaiduoja odą.
Mėlynės turi daug natūralių polifenolių antocianinų, kurie suteikia šioms uogoms tamsiai mėlyną spalvą ir pasižymi antielastazės poveikiu, tai yra apsaugo ir sutvirtina kraujagyslių sieneles. Dėl šių savybių mėlynių ekstraktas ypač tinka odai stangrinti ir kraujotakai skatinti. Mėlynių sudėtyje yra taninų, kurie pasižymi sutraukiančiu poveikiu, įvairių mineralų (K, Ca, Mn,ir Mg) ir vitaminų (C, E ir provitamino A). Vitaminas C turi antioksidacinių savybių ir dalyvauja kolageno formavime. Taigi, mėlynių ekstraktas yra puikus ingredientas kuriant senėjimą lėtinančius kosmetikos produktus.
Kanapių sėklų aliejaus nauda
Kanapių (Cannabissativa L) sėklų aliejaus sudėtyje yra alfa tokoferolio, kuris yra puikus antioksidantas ir apsaugo odą nuo priešlaikinio senėjimo. Šiame aliejuje yra omega 3 ir omega 6 riebalų rūgščių, kurias naudinga vartoti ne vien kaip maisto papildą, bet ir kosmetikos sudėtyje. Kanapių sėklų aliejus sureguliuoja odos mikroflorą, padeda sumažinti uždegiminius procesus, skatina audinių atsinaujinimą, maitina odą, minkštiną ją ir apsaugo nuo išsausėjimo. Tyrimais yra įrodyta, kad aliejus turi ir antibakterinių savybių.