Kauno gatvėje gyvenanti tautodailininkė Rita
Gegužienė (nuotr.) įvairiose Alytaus regiono šventėse
atstovauja rajono amatininkams. Nuo mažų dienų Ritą traukė
puodai, ąsočiai, mergaitė jais dekoruodavo kiemą, senas
tvoras, tačiau, atėjus laikui galvoti apie specialybę,
pasirinko floristikos ir apželdinimo mokslus. Bet prieš
vienuolika metų ėmė ją ir suviliojo keramika, kurios
subtilybių nusprendė pasimokyti Alytaus dailiųjų amatų
mokykloje, dabartiniame Kauno taikomosios dailės mokyklos
Alytaus filiale.
Po šešerių jau kaip amatininkės darbo metų gabi ir kūrybinga moteris prisijungė prie Tautodailininkų sąjungos. R.Gegužienė aktyviai veda keramikos užsiėmimų edukacijas, yra kviečiama į mokyklas, darželius, stovyklas, kur žaismingai mažylius supažindina su keramikos menu ir amatu. Šioje srityje jai nėra sąvokos, kad man neapsimoka. Rengia savo keramikos darbų parodas, kurias dažniausiai pavadina „Po angelo sparnu“. Menininkė mėgsta artistiškai pristatyti savo kūrinius, supažindinti su jų gimimo istorijomis, vardais. Jau lipdant jie, pasak menininkės, pasirenka sau vardą.
„Visada būkit po Angelo sargo sparnu“
Sakoma, kad keramika – tai žmogaus ir ugnies kūrinys. R.Gegužienė pastebėjimui pritaria, teigia, kad žmogaus prisilietimas, jo teikiama energija, šiluma prisideda prie kūrinio gimimo.
„Mano rankose keramikos kūriniai gimsta savaime, stebint gamtą, dangų, mintys kartais kažką padiktuoja, kaip aš juokaudama sakau, iš aukščiau. Nuo pat mažų dienų mylėjau gėles, stebėjau jų nepaprastai gražius žiedus. Sukau paukštukams lizdelius, naiviai tikėdama, kad jie į tuos lizdelius atskris. Apie keramikos amatą tuo metu dar nieko nežinojau. Gyvenau pasaulyje, pilname gražių dalykų, gamtos stebuklų, svajonių. Ir darbų. Kaip kiekvienam kaimo vaikui reikėjo prikasti bulvių vakarienei, prinešti vandens…“ – labai šiltai Rita kalba apie Vangelionių kaime praleistą vaikystę.
Daug šioje brandžioje moteryje jaunatviško polėkio, net vaikiško žavesio. Gal todėl šventėje ją, edukuojančią su moliu, apstoja kelios eilės vaikų. Net dvimetukai ilgai nesitraukia nuo Ritos dirbtuvėlių, minko molį kaip dideli.
Mielas drebuliukas paliečia menininkės širdies gelmę, matant, kai net ir mažiausia rankelė įpina sušildytą molio gabalėlį į bendruomeniškai lipdomą Bendrystės indą. Tokių indų per pastaruosius metus jau septyniolika nulipdyta.
Rita dabar jau neįsivaizduoja savo gyvenimo be keramikos, mėgsta eksperimentuoti ir kuria unikalius, originalius gaminius iš molio. Jai nepatinka masinė gamyba. Mėgsta improvizuoti. Jos kuriami angeliukai tik iš pirmo žvilgsnio atrodo panašūs, tačiau jie visi skirtingi savo emocija: vieni rimti, susikaupę, kiti linksmi, net padūkę, rankutes į kišenes susigrūdę.
Moteris jaučiasi palaimingai, kai jos kurtais angeliukais žmonės džiaugiasi bei tikina, kad jie turi kažką, kas ne tik teigiamai nuteikia, bet tarsi saugo, jų žvilgsniai padeda apsispręsti įvairiose situacijose.
Dabar Rita įnikusi į angelo sparnų kūrimą. Vieniems nori juos parduoti, kitiems padovanoti. Ir ne bet kam nori parduoti, bet tam, kas jos darbu džiaugsis. Ji atvirai sako, kad tiek nepagaminanti, kiek norinčiųjų yra, nes neštampuoja, kuria įdėdama širdies, tikėjimo, kad jie pildys svajones. Angelo sparnus dovanoja kaip amuletus, talismanus, kartu su ranka rašytu palinkėjimu: „Visada būkit po Angelo sargo sparnu“.
„Vyras – mano darbų kritikas. Dar ir vaikai. Vyro nuomonė man svarbi, jis apdailininkas, nusimano apie grožį. Jei lieku nepatenkinta, sakykim, ką tik nulipdyta gėle, Petras ras kaip nuotaiką pakelti, pasakys – viskas gerai, ši gėlė juk pavėsyje augusi“, – maloniai kalba Rita.
Jei nešiosiesi vaikystę su savimi, niekada nesensi
R.Gegužienė įsitikinusi, kad keramiką į jos gyvenimą pamėtėjo likimas. Moteris ne tik baigė keramikos mokslus, bet ir išlaikė vairavimo egzaminus. Alytiškė didžiuojasi savimi, kad nugalėjo baimę vairuoti ir dabar gali pasiekti atokius Dzūkijos kampelius, nuvažiuoti bet kur su savais reikalais.
Jos automobilis visuomet pakrautas… meškinų. Šalia jos priekinę sėdynę visuomet užima Rudolfas, sulig pačia didumo meškinas. Užpakalinėje sėdynėje įsitaisę Albinukas, Ramtamtukas, Jonukas, iš viso aštuoni rudnosiukai.
Toks ekipažas ne vien todėl, kad Ritos kažkur dažniausiai laukia vaikai, bet kad meškinas – tvirtybės ir saugumo simbolis.
„Paprastai visada skubu, važiuoju su savo mintimis ir, žiūrėk, vingiuotuose keliuose tave stabdo, prašo pavėžėti. O mano kiekviena minutė suskaičiuota. Dabar važiuoju ramiai, nes visos keleivių vietos užimtos. Gal ir keistai kai kam nuskambės, bet aš galiu išvažiuoti be vairuotojo teisių, bet be Rudolfo – niekada. Jis rimto snukučio, kaip koks vairavimo inspektorius“ – daug mielai šypsosi moteris.
Vairuotoja su meškinais Dzūkijoje pasitinkama irgi su šypsena.
Vasaros Ritai – darbymečio metas. Kalba, kad rimtesnių atostogų neturėjusi jau tris vasaras.
„Bet ir maldos neapleidžiu. Aš tikiu, ir mūsų su vyru Petru užauginti vaikai tiki mano palaiminimais, prašo juos palaiminti prieš keliones, atsakingus momentus. Turiu savų maldelių. Pasimeldžiu ir automobilyje, ir kur nors eidama.
Eilėraščių nekuriu, bet juos noriai deklamuoju, ant scenos drąsiai lipu. Skaitau eilėraščius apie angelus. Turiu aktorystės dovaną, Dievulis gerą balsą davė. O ir mano angelai padeda būti drąsiai prieš auditoriją“, – atvirai kalba menininkė.
Toks jau jos gyvenimo būdas, stilius. Ir tikrai ne kiekvienam tiktų, ne kiekvienam tokios mintys gimtų, o Ritą toks jaunatviškumas daro žavią. Juk ne veltui teigiama, jei nešiosiesi vaikystę su savimi, niekada nesensi.
Ji neįsivaizduoja gyvenimo be gėlių. Žavisi nuo dilgėlės iki gausios žiedų begalybės. Teigia, kad gėlės menininkui yra jėga, o jis tos jėgos dalis.
Ir pati alytiškė jų daug augina, visada namų erdves puošia puokštės. Kurti kompozicijas moteriai patinka, tik laiko stokoja. Tačiau jau antri metai ją, kaip pati sako, veža pienės pūkas. Jo vaizdų pagausėjo ant lėkščių, vazų, aprangos. Net ir dainą apie pienės pūką išmoko.
„Didžiąją savo gyvenimo dalį aš viską dariau su pirštinėmis. Anuomet būčiau nepatikėjusi, kad bus laikas, kai ilgam įmerksiu plikas rankas į molį“, – pašnekesį baigia tautodailininkė R.Gegužienė.
Aldona KUDZIENĖ