Susipažinkite: Ieva Degutytė (nuotr.), jaunosios kartos šeimos gydytoja, kuri dirba Alytaus poliklinikoje. Vyresnių pacientų kartais pavadinama ir anūkėle, medikė sako, kad tai jai savotiškai leidžia pasijusti pacientų šeimos nare. Gydytoja Ieva atsakė į keletą „Alytaus naujienų“ klausimų, kalbėjomės ir apie šventines tulpes, ir apie planuojamą naują polikliniką.
– Kovo 1-ąją minėjote vienų metų darbo sukaktį Alytaus poliklinikoje. Ar Dzūkijos sostinė – Jūsų gimtasis miestas?
– Esu gimusi ir augusi Alytaus rajone, tiksliau – Arčiūnų kaime, lankiau ir baigiau Daugų Vlado Mirono gimnaziją, vėliau įstojau studijuoti į Lietuvos sveikatos mokslų universitetą Kaune, ten baigiau šeimos gydytojo rezidentūrą. Po studijų beveik šešerius metus dirbau Utenoje, o Alytaus mieste dirbu nuo 2023-iųjų kovo, taigi visai neseniai minėjau vienų metų sukaktį darbe.
– Šiandien – kovo 8-oji, įprasta Jūsų darbo diena, bet turbūt šventiška. Kaip reaguosite, jei pacientai pasveikins ir padovanos tulpę? Apskritai ši proga Jums ką nors reiškia?
– Kovo 8-oji – tai moters pagerbimo, man asmeniškai – graži ir šventiška diena. Patinka nuotaika, moterų šypsenos, kai jas pasveikina, jautiesi kitokia ir ypatinga. Gal ir nepopuliariai nuskambės, bet mielesnė diena nei vasario 14-oji, Valentino diena. Neslėpsiu, gėles mėgstu, man patinka jas gauti ir, nors jos laikomos tarsi ir korupcijos ženklu, bet tikrai priimčiau su dideliu dėkingumu tokia proga. Juk neišvarysi paciento su atsineštomis gėlėmis už durų (šypsosi).
– Šeimos gydytojų pacientai Alytuje turbūt dauguma vyresnio amžiaus – kaip jie reguoja į jaunos kartos gydytoją? Nepavadina dukra?
– Po studijų darbuojuosi jau aštuonerius metus, bet visko būna – kartais ir anūkėle pavadina, bet greit atsiprašo už tokį kreipinį. O man miela, kad jie gerbia mane kaip gydytoją, kreipinys „vaikeli, anūkėle“ – tai jau tarsi „tapimas“ šeimos nare.
– Kas paviliojo į mediciną – tokią sudėtingą sritį?
– Kiek save pamenu, visada norėjau būti gydytoja. Sakydavau, kad mamytę užaugusi pavaduosiu. Ji taip pat dirba medicinoje, gydytojo odontologo padėjėja. Taigi, kai reikėjo rinktis profesiją, viskas ėjosi tiesiog savaime.
– Ar prisimenate pirmąsias savarankiško darbo dienas? Kaip jautėtės? Kokie keliai atvedė į Alytaus polikliniką?
– Kadangi daug dirbau rezidentūroje, kitose įstaigose, ne tik Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikose, tai ir darbo pradžia, jau kaip šeimos gydytojos, nebuvo sunki. Kiek pamenu, pirmosiomis dienomis buvo itin didelis srautas pacientų, nes ankstesnėje darbovietėje likau viena vasarą, daug kolegų atostogavo. Bet aš prie darbo pripratusi, nebuvo baisu ir pilnai pasitikėjau savo jėgomis.
O į Alytų parvedė meilė, nėra ko slėpti – širdies draugas ir šeimos ilgesys.
– Nekilo minčių pasižvalgyti perspektyvų didžiuosiuose miestuose? Gal net į užsienį dirbti pagal specialybę išvykti?
– Išbandžiau ir didžiuosius miestus, bet tas gyvenimas ne man. Be to, šiais laikais, kai turi automobilį, viskas ranka pasiekiama, jei tik nori. Apie kitą šalį niekada nemąsčiau. Studijų metais buvau išvykusi į Airiją, bet per didelį Lietuvos ilgesį jaučiau, juk sakoma, kad namai ten, kur širdis, o mano širdis Lietuvoje.
– Ne paslaptis, gydytojų Alytuje trūksta. Ar didelis Jūsų darbo krūvis?
– Taip, krūvis didelis. Vieną dieną būna sunkiau, kitą dieną – lengviau. Bet juk toks darbas, aš žinojau, ką renkuosi ir savo pasirinkimo nekeisčiau.
– Galbūt turite hobių, kurie padeda atitrūkti nuo minčių apie darbą?
– Stengiuosi darbą palikti darbe, bet ne visada tai pavyksta. Grįžusi dar ilgai galvoju apie vieną ar kitą pacientą, sukasi mintys, o kartais ryte atsikėlus jau atrodo, tarsi „susapnavau“ sprendimą. Bet šiaip laisvu nuo darbo laiku stengiuosi pravėdinti mintis, mėgstu žygiuoti, dalyvauju žygiuose (15–20–50 km), keliauju, kepu saldumynus, pyragus, keksiukus, draugus ir šeimą vaišinu. Labai nuramina kryžiažodžiai, geros knygos skaitymas.
– Beje, ar savo darbe jau išbandėte Alytaus poliklinikos naujovę – išmanų šnekos atpažinimą?
– Aš greičiau rašau nei išmanusis klauso ir rašo (juokiasi).
– Šių savaičių aktualija – sumanymas statyti Alytuje naują polikliniką ligoninės kieme. Ar turite apie tai savo nuomonę ir kokią?
– Man nėra skirtumo, kur dirbti, kad tik pacientui patogu būtų.
– Ko palinkėtumėte savo pacientams pavasario proga?
– Pacientams norėtųsi palinkėti daugiau pagarbos vienas kitam ir dirbančiam personalui –elkimės su kitais taip, kaip norėtume, kad ir su mumis elgtųsi. Tolerancijos ir, žinoma, optimizmo, juk kad ir kas nutiktų gyvenime – niekas nevyksta be priežasties. Mūsų sveikata priklauso nuo mūsų pačių pasirinkimų.
Kalbėjosi Saulė Pinkevičienė