Rokiškietė Virginija Krasauskienė sako, kad jos kolekcija dar nėra didelė, surinkusi daugiau nei įvairiausių 400 rašiklių, sako norinti papildyti kolekcija senesniais eksponatais, tačiau prieš kelis dešimtmečius naudotų rašymo priemonių mažai kas beturi. Iš įvairių pasaulio šalių atkeliavę paprastesni ir neįprastų formų bei daugiafunkciai rašikliai šiuo metu eksponuojami Bajorų bibliotekoje.
Kolekcionavimo virusas Bajoruose
Rokiškio rajono savivaldybės Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos Bajorų filiale dirbanti Virginija sako, kad netrukus paroda keliaus į kitas bibliotekas – moteris jau sulaukė prašymų „paskolinti“ kolekciją. V. Krasauskienė pasakojo tušinukus pradėjusi rinkti atsitiktinai. Jau senokai vieną kitą rašiklį gaudavusi dovanų, išdalindavo juos kolegėms. Iš giminaitės, kuri dirbo medicinos sesele, dažniausiai atkeliaudavo tušinukai su vaistų reklamomis, o kartą – švirkšto formos. Tokią rašymo priemonę buvo gaila kažkam atiduoti, Virginija pasiliko ją sau, bet dar neturėjo minčių kaupti rašiklius. Moteris mėgsta keliauti, grįžtant iš kelionių norėdavo parsivežti kažką prisiminimui, taip pamažu tušinukų ėmė daugėti. O pradėjus dirbti bibliotekoje Bajoruose, kur jau sklandė kolekcionavimo virusas, trauktis nebebuvo kur.
Seniausias – mokyklos laikų
„Kultūros darbuotojos paklausė, ką aš kolekcionuosiu. Dalia Zemelienė kolekcionuoja lėles, Nijolė Čirūnienė – kiaušinių dėkliukus. Pagalvojau, kad visai tiktų rinkti rašiklius, juk ir darbas susijęs su rašymu, nors dabar daugiau rašome kompiuteryje, o ne rašikliu. Taip po truputį didėjo rašiklių skaičius. Keliaujant Lietuvoje, ar kažkur toliau smagu parsivežti iš tos vietos prisiminimui po tušinuką“, – pasakoja pašnekovė. Pirmoji paroda ir kolekcijos pristatymas buvo Bajorų kultūros centre. Jei ne kultūros darbuotojos, Virginija abejoja, ar būtų ištraukusi eksponatus iš stalčių. Ne visi tušinukai rašantys. Moteris rodo seniausius eksponatus – savo nuo mokyklos laikų išsaugotą rašymo priemonę bei dar vieną seną, dovanotą, kukliai atrodantį tušinuką, kuris buvo naudojamas apie 1978-uosius.
Gamina ardydami kojines
Kolekcijoje – ir kalėjime apie 1990-uosius daryti tušinukai, kaliniai juos gamino ardydami kojines ir vyniodami siūlus ant šerdelių. Daugiafunkcis buvusios Rokiškio technologijos, verslo ir žemės ūkio mokyklos tušinukas su integruotu gulsčiuku matuokliu ir atsuktuvu. Tarp neįprastų – tik suaugusiems skirtas tušinukas, jo korpuse paslėpta „špargalkė“ su erotinėmis pamokėlėmis. Virginijos kolekciją uoliai papildo draugės, kolegės, pati Virginija patikusį tušinuką išprašo ir iš nepažįstamų žmonių, pvz., iš turizmo centro darbuotojos ar viešbučio administratorės.
Daugiafunkciai rašikliai
Tušinukai suskirstyti pagal tematiką, vienoje dėžutėje – su įvairių miestų pavadinimais, kitose atkeliavę iš užsienio, su įmonių pavadinimais, turintys kelias funkcijas, neįprastos išvaizdos ir t. t. „Kai kurie tušinukai dovanojami jau išrašyti, dauguma nauji. Rašyti pasirenku tuos, kurie yra patogūs, gerai rašo. Įdomesnių formų keliauja į kolekciją. Vieni įdomiausių – daugiafunkciai rašikliai: įvairiausios matavimo priemonės, žaislai ir pokštai, butelių atidarytuvai, tušinukai-plaktukai, šukos, mergina, šautuvas, švirkštas, kaulas, šuniukas, paspirtukas. Gaila, kad tik vieną tušinuką išsaugojau iš mokyklos laikų, su kuriuo mėgau rašyti“, – kolekciją pristato rokiškietė.
Dovanoja dosnios kolegės
Rašikliai atkeliavo iš Jungtinių Arabų Emyratų, Amerikos, Afrikos, Naujosios Zelandijos, Nyderlandų, Italijos, Graikijos, Vokietijos, Danijos, Škotijos, Čekijos, Ukrainos, Suomijos, Lenkijos, Estijos, Latvijos ir kitų šalių. Daugiausia iš Lietuvos miestų, miestelių. „Jei kas iš pažįstamų keliauja kur nors, prašau iš tos vietos parvežti rašiklį. Neseniai buvo šeima iš Latvijos. Apžiūrėję kolekciją, dovanojo rašiklį su užrašytu Latvijos deputato vardu ir pavarde. Tušinukų iš savo kolekcijų padovanojo Jūratė ir Regina, iš viso net 52, Laimutė ir Alytė atidavė 68. Kolegė prieš 11 metų per bibliotekos jubiliejų dovano tušinuką-šukas“, – pašnekovė sako esanti dėkinga visiems, padedantiems kaupti kolekciją.
Tušinukų istorijos
Istorijos,
kaip tušinukas atsiduria Virginijos stalčiuje, pačios įvairiausios.
Pašnekovė prisimena nutikimą pavasarį, kai keliavo į Turkiją.
„Labiausiai patinka tušinukas su istorija. Turkijoje užsisakėme
ekskursiją, plaukimą laivu žaliuoju kanjonu. Į autobusą įlipo gidas.
Matau – aplanke įsegtas tušinukas, toks ryškiai geltonas, su kelionių
agentūros „Tez Tour“ užrašu. Tokio neturiu, taip norisi papildyti
kolekciją. Gidas tai priekyje, o aš viduryje autobuso sėdžiu. Na
galvoju, kai plauksime, tikrai paprašysiu. Plaukiant laivu, pritaikiau
momentą ir paprašiau padovanoti arba parduoti. Gidas (jaunas vaikinukas)
juokiasi, sako, kad tušinuką jau kolegei gidei atidavė. Išgirdusi
kolegė, ko man reikia, tušinuką padovanojo. Pasiteiravau vaikinuko, iš
kur jis, atsakė, kad iš Lietuvos. Kai paklausiau konkrečiai, iš kurios
vietos, paaiškėjo, kad iš Rokiškio“, – apie naujus eksponatus ir
netikėtas pažintis pasakojo V. Krasauskienė.