Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Atskirk pelus nuo grūdų
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Penktadienis – trylikta ir dar pilnatis. Ko tikėtis?

Daugelis girdėjo, kad penktadienis 13-oji būna kupina nesėkmių. O jei dar ir pilnatis, kaip šiuo metu, tai gero tikrai nelauk. Kviečiame plačiau pasidomėti tokiu reiškiniu.

Ar žinojote, kad penktadienio 13-osios baimei apibūdinti net yra atskiras žodis? Paraskavedekatriafobija – būtent taip vadinama ši baimė. Ją jaučiantieji stengiasi tokią dieną likti namie, imasi įvairių atsargumo priemonių.

Šios dienos baimę aiškinti bandoma remiantis skirtingais įvykiais. Katalikų tvirtinimu, būtent penktadienį 13-ąją buvo nukryžiuotas Jėzus Kristus. Yra sakančių, jog skaičius 13 baimę kelia taip pat dėl Jėzaus Kristaus ir jo dvylikos apaštalų. Manoma, jog būtent jį išdavęs Judas buvo 13-asis.

Taip pat skelbiama, jog 1307 metų spalio 13-ąją buvo areštuota daug Tamplierių ordino riterių. Ta diena buvusi penktadienis. Kai kuriuose šaltiniuose minima, jog kadaise būtent penktadienis buvo nusikaltėlių korimo diena, o iki kartuvių vedė būtent 13 laiptelių.

Galima rasti informacijos apie tai, kad Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) buvo įkurtas „Trylikos klubas“ („The Thirteen Club“), kurio nariai stengėsi paneigti įvairius vyravusius mitus. Klubo nariai pirmą kartą susitiko 1881 metų rugsėjo 13-ąją. Tiesa, tai buvo trečiadienis. Susitikimai vykdavo kiek neįprastai – jų metu buvo daužomi veidrodžiai, barstoma druska, vaikščiota po kopėčiomis, paprastai tariant – daryta viskas, kas, pasak prietarų, galėjo atnešti nelaimę. Po tokių susitikimų stebėta, kiek klubo narių mirs. Tačiau paradoksalu – klubo narių skaičius tik augo.

Naujienų portale lrytas.lt teigiama, jog Danijos mokslininkai išsiaiškino, kad kaip tik penktadienį 13-ąją būna mažiau įvairių incidentų. Tam yra ir labai paprastas paaiškinimas – įsibaiminę ir prietarais tikintys žmonės arba lieka namuose, arba elgiasi gerokai atsargiau nei paprastai.

Lietuvių tautosakoje mėnulio pilnaties naktys būdavo vaizduojamos kaip gražios ir šviesios.

Pilnatis su penktadieniu 13-ąją sutampa ne taip jau dažnai. Šiemet ši pilnatis – paskutinė ir dar yra vadinama „šaltuoju mėnuliu“. Taip jis pavadintas dėl ilgų ir šaltų naktų prieš pat saulėgrįžą.

Rekomenduojami video