Liepos pradžioje sukako penkeri metai, kai amžino poilsio Daugų gatvės kapinėse atgulė nusipelnęs inžinierius, kultūros puoselėtojas ir rėmėjas, Alytaus eksperimentinio namų statybos kombinato generalinis direktorius Bronislavas Jonas Janonis. Praėjo penkeri metai nuo vyro mirties, bet našlė Marijana Janonienė iš atsitiktinai sutiktų alytiškių, dirbusių jo vadovaujamame kombinate, vis dar sulaukia klausimų, kaip vyras jaučiasi, bei linkėjimų sveikatos. „Turbūt per tyliai mylėtą žmogų palaidojome“, – svarsto žmona. Koks iš tikrųjų buvo trečiasis Alytaus eksperimentinio namų statybos kombinato vadovas, kad darbuotojai iki dabar prisimena jį ir gerus jo darbus? Kaip jo gyvenimą paženklino „skydinių“ griūtis, kai buvęs generalinis direktorius tapo bedarbiu ir turėjo išmokti susikurti kasdienybę iš naujo?
„Mano vyras į Alytų buvo pakviestas tuometinio eksperimentinio namų statybos kombinato generalinio direktoriaus Edmundo Kalmaičio. Gerai prisimenu, tai buvo 1980-ųjų spalis. Vyras metus Alytuje gyveno ir dirbo, aš atvykau 1981 metais. Įdarbino mane gamybos skyriuje. Netrukus jis tapo generaliniu direktoriumi ir dirbo tol, kol veikė kombinatas. Su šalies Atgimimu kombinatas sugriuvo, visos gamyklos atsiskyrė, jos turėjo savo direktorius. Vyras nieko neprivatizavo, nieko su savimi nepasiėmė, liko išdidus bedarbis. Labai sunkūs jam buvo tie metai – jėgų dar daug, puoselėto kombinato nėra, jis – be užsiėmimo, vienas. Įsidarbino vienur, kitur, bet tai buvo ne jo amplua“, – sunkų šeimai metą šiandien mena M.Janonienė.
Vyko rinkimai į Seimą. B.J.Janonis kandidatavo su alytiškiu tapytoju, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataru Vytautu Kolesnikovu. Kaip teigia Marijana, jos vyras, nors ir žinoma asmenybė, daug nuveikęs, bet rinkėjai išrinko ne jį. Nusivylė, puolė į depresiją, retai kur nors išvykdavo. „Jis labai norėjo dirbti šaliai, jos žmonėms. Kartą išgirdau jį mano bičiulei sakant: „Ar bus Lietuvai geriau, jei tu tik agurkus ir pomidorus auginsi.“ Jam norėjosi, kad žmonės globaliau mąstytų, siektų aukštesnių tikslų. Ir jis galėjo dar daug nuveikti, bet jo potencialo niekas taip ir nerealizavo. Privatizavimo vajus tęsėsi, įmonės turėjo vadovus, kurie nerimavo dėl savo postų. Nedarbas veikliam žmogui – prapultis.
Koks jis buvo tais metais, kai sėkmė neapleido? Labai inteligentiškas, traukiantis žmones, ir save mėgdavo parodyti. Iš tikrųjų Bronislavui labai svarbi buvo darbuotojų gerovė. Jis rėmė saviveiklinius kolektyvus, sportuojančius žmones, net pasirodymų programas peržiūrėdavo, jam rūpėjo net scenarijus, dažnai taip pakomentuodavo: „Pradžią turite, o pabaigos tai niekada pas jus nėra.“
Dar vaikui, pastebėjusi polinkį į muziką, mama buvo nupirkusi akordeoną. Gražiai Bronislavas grojo, dainavo, bet vadovaudamas gamyklai šiam pomėgiui neturėjo laiko. Akordeoną jis padovanojo kombinato orkestro vadovui Rimantui Jočiui. Mielai ateidavo kombinato saviveiklininkų koncertų paklausyti, vykdavome į festivalius, koncertines keliones, kurias darbuotojams visada finansavo įmonė. Aš buvau aktyvistė, dainavau dainų ir šokių ansamblyje „Dainava“, – pašnekovė ilgai galėtų kalbėti apie kombinato klestėjimo metus.
Marijana
sako, kad keturiasdešimt metų trukusi santuoka ir
Bronislavui ir jai buvo antroji. Pasipiršo jis paprastai,
tačiau viešint Armėnijoje, Jerevane. „Aišku, kad aš sutikau.
Abu mes dirbome Vilniuje, susivienijime „Medis“. Neblogai
pažinojome vienas kitą. Alytuje mūsų laukė keturių
kambarių butas Vidzgirio mikrorajone, tik be sandėliuko, kas
alytiškiams buvo labai svarbu, mums – nelabai. Kai atvykusi į
Alytų įžengiau į mūsų butą, jis pasirodė labai gražus, ką tik
išdažytas, saulės apšviestas. Jame ir gyvenu iki dabar. Ne
kartą mūsų šeimai siūlė apsigyventi naujo modelio
skydiniame name, bet aš vis nesutikdavau. Mačiau, kaip mano
tėvai vargo namą turėdami. Aš norėjau patogumų. Be to mūsų
sūnus lankė plaukimo treniruotes, jam būtų buvę keblu iš
užmiesčio važinėti sportuoti. Vyras kategoriškai prieš
šeimos vežiojimą kombinato transportu pasisakė.
O sodo
užmiestyje aš norėjau. Savaitgaliais Bronislavas mėgo
žvejoti, anksti keldavosi, išvažiuodavo. Kelis kartus
prisikalbino ir mane, oi, kokia nuobodybė. „Dzūkijos“ sodų
poilsio zonoje mums skyrė sklypą. Gražu, bet niekas toje
žemėje neauga. Bet man to grožio ir užtenka“, – tikina
penkerius metus našlaujanti Marijana Janonienė.
Siekė, kad „skydiniai“ būtų daugiau negu tik gamykla
Bronislavas Jonas Janonis gimė 1935 m. vasario 26 d. Radviliškyje.
Baigė
Panevėžio J.Balčikonio gimnaziją, vėliau – Lietuvos žemės
ūkio akademijos Miškų fakultetą. Dirbo Kauno ir Jonavos
baldų kombinatuose, susivienijime „Medis“. Pažintį su
Dzūkijos sostine pradėjo 1980 m., kai atvyko į Alytaus
eksperimentinį namų statybos kombinatą (AENSK), kur metus
dirbo vyriausiojo inžinieriaus pavaduotoju, dvejus –
vyriausiuoju inžinieriumi, o dešimt metų, iki 1993-ųjų –
generaliniu direktoriumi.
Visą dešimtmetį nenuilstamai tęsė buvusių AENSK vadovų užimtą poziciją, siekė, kad, „skydiniai“ (taip vadino patys alytiškiai) būtų daugiau negu tik gamykla, suteikianti darbo vietą ir pragyvenimo šaltinį – laiku mokamą atlyginimą.
B.J.Janonio suburta vadovų komanda rūpinosi ir darbuotojų kultūriniu gyvenimu, poilsiu. Generaliniam direktoriui rūpėjo darbuotojų pomėgiai, tad dėmesio ir lėšų skyrė saviveiklai, kurią sudarė dvi veiklos grupės – sportas ir menas. Pirmoji aprėpė krepšinį, tinklinį, lengvąją atletiką, turizmo grupę, burlenčių bazę, o antrąją sudarė šokių ir dainų ansambliai, orkestras. Saviveiklos rezultatai būdavo demonstruojami įvairiose tarpcechinėse arba tarpgamyklinėse varžybose ir kombinato kasmetinėse žiemos ar vasaros šventėse, kurios vykdavo Alytaus dainų slėnyje ar prie Talokių ežero. Laimėtojus apdovanodavo išvykomis į „Giedavardžio“ poilsiavietę ar kelialapiais į Palangą, kartais turistinėmis kelionėmis. Vykdavo daug švenčių, ypač sportinių, kuriose, kaip mena tuomet kombinate dirbusieji, būdavo pateikiami katilai maisto ir viskas fabriko sąskaita.
Kombinato profesinė sąjunga skirdavo poilsinius kelialapius, išvykas, sanatorinį sveikatinimą Palangoje, Nidoje, Sočyje bei kituose kurortuose. Paprastai kelialapiai buvo suteikiami visai šeimai, užtekdavo visiems norintiems. Nebūta problemų ir dėl ekskursijų į Sankt Peterburgą, Jerevaną, Rygą, Taliną. Darbuotojų nuotraukų albumuose gausu fotografijų, kuriose dominuoja „skydinių“ turistinės kelionės. Daugeliui įsiminė vasaros šventės prie Talokių ežero. Prie Giedvardžio ežero įmonė turėjo įrengusi 60 vietų poilsio bazę.
Dauguma žmonių pradėjo dirbti kombinate dėl galimybės lengvai gauti butą ar bendrabutį. Tad „skydiniai“, vadovaujant B.J.Janoniui, savo darbuotojus aprūpino darbu, gyvenamąja vieta, saviveikla ir „pramogomis“. Kombinate veikė keturios valgyklos, kuriose vienu metu galėjo pavalgyti 450 darbuotojų. Buvo ir kavinė, maisto prekių parduotuvė, du medicinos punktai, kuriuose dirbo 16 gydytojų ir medicinos seserų, du stomatologijos kabinetai. Darbuotojų paslaugoms – gydomojo pobūdžio relaksacijos, gimnastikos salės, fizioterapijos bei masažo kabinetai, aprūpinti nauja įranga, hidroterapijos profilaktoriumas. Kombinato vadovybė stengėsi, kad kiekvienas darbuotojas pasinaudotų įvairiomis buitinio aptarnavimo paslaugomis neišėjęs iš teritorijos, negaišdamas laiko. Čia veikė moterų ir vyrų kirpyklos, mezgimo, siuvimo atelje, avalynės taisykla, skalbykla, cheminė valykla, firminė parduotuvė „Medis“.
Generaliniam direktoriui rūpėjo įsigyti modernesnius, tikslesnius įrenginius
1990
m. kombinatas užėmė 130 ha plotą ir sudarė kompleksą iš 6
gamyklų, 2 savarankiškų cechų, autotransporto ūkio ir 14
pagalbinių cechų ir tarnybų. Stambiausia kombinate stalių
gaminių gamykla. Jos produkcija – langų ir durų blokai,
parketlentės, grindų ir palangių lentos.
Nuo 1986 m. į
kombinatą įsijungė Jūrės statybinių konstrukcijų gamykla.
Pagrindinė jos produkcija – įvairios klijuotos
konstrukcijos. Visų padalinių produkcija atkeliaudavo į
namų konstrukcijų gamyklą. Per dieną čia buvo surenkama 7–8
skydinės konstrukcijos namai.
***
Pirmas vaizdinys, kuris atplaukia iš mano ankstyvos vaikystės – klebonija ar kunigo butas. Mane sodina prie fortepijono, ant kėdės padėta pagalvė, kad lengviau pasiekčiau klavišus. Ir aš juos daužau rankytėmis. Gal tai ir buvo pradžia meilės muzikai, noro groti. Labai rimtai svarstau, kad gal būčiau buvęs geresnis muzikantas negu buvau inžinierius.
***
Manau, buvau jautrus vaikas. Pokario vaikas. Mėgau vienatvę, daug skaičiau. Buvau labai stiprus, energingas ir žaibiškos reakcijos. Septynerius metus, iki 22-jų, žaidžiau krepšinį. Buvau kviečiamas – ir ne kartą – į „Žalgirį“, o sykį į TSRS rinktinę. Sportas padėjo man susiformuoti, sustiprino valią, išugdė norą pirmauti. Aš negaliu būti ne pirmas. Bet karjeros aš siekiau ne dėl pinigų. Nusipelnęs inžinierius, nusipelnęs kultūros darbuotojas – bet ne garbėtroška. Man darbas buvo tarsi sporto šaka. Aš turėjau laimėti. Ir ne daugiau.
***
Jau daug kas pasikeitė: savęs saugoti nemoku, o kartais ir nenoriu. Jaučiu, kad buvau vertas geresnės senatvės. Bet čia ne pinigai. Aš gyvenau kaip asmenybė, gal gera, gal bloga, bet man reikėjo žmonių įvertinimo, norėjosi ką nors padaryti dėl jų. Niekada negyvenau kaip piktžolė.
Ištraukos iš a.a. Bronislavo Jono Janonio užrašų „Mano samprotavimai“