– Mokykloje Jus irgi supa Jus mylintys jauni žmonės...
– Mano profesija man labai patinka. Neįsivaizduoju savęs kitur... Na, nebent būčiau gailestingoji seselė (kaip dabar sako – slaugytoja)... Neįsivaizduoju ir kitos mokyklos nei mūsų gimnazija. Čia mane supa gebantys įdomiai bendrauti, drąsūs ir humoro jausmo nestokojantys mokiniai ir protingos, taktiškos kolegės. Vadovas – tolerantiškas, suprantantis, ramus, niekada nekeliantis balso. Mano dėstomas dalykas jau nebe toks kaip anksčiau – liko tik rusų kalba, nebėra literatūros dėstymo... Džiaugiuosi, kad niekada neteko išgirsti nuostatų prieš rusų kalbą. Kalba ir politika – du skirtingi dalykai. Aš niekada nesiveliu į politiką. Atvažiavusi į Biržus, dar gerai nemokėjau lietuvių kalbos. Esu dėkinga lietuviams, kurie vis pataisydavo klaidas. Jei būčiau gimusi Lietuvoje, turbūt būčiau studijavusi lietuvių kalbą ir literatūrą. Aš esu Lietuvos patriotė. Dabar jau ne tik kalbu, bet ir mąstau lietuviškai...– Kur Jūsų vaikystės žemė?
– Gimiau Baltarusijoje, Gardino apskrityje, kaime netoli Lydos, aštuoni kilometrai nuo Lietuvos sienos. Tėvai – lenkai, bet mano pase įrašas skelbė, jog esu baltarusė. Kai ėmiau klausinėti, kodėl taip įrašė, sulaukiau atsakymo: „Jei netinka, važiuok iš Baltarusijos“. Dabar širdy jaučiuosi tik Lietuvos piliete.– Kas Jus atvedė į Lietuvą?
– Kai Baltarusijoje baigiau vidurinę mokyklą, stojau į Minsko Užsienio kalbų instituto Vertėjų fakultetą. Pristigo vieno balo... Priėmė Vilniaus pedagoginis institutas su tais pačiais balais į Rusų kalbos fakultetą. Taip ir atvažiavau į Lietuvą. Studijuodama stengiausi išmokti kalbėti lietuvių kalba. Labai stengiausi. Ir man pavyko. Paskyrė dirbti į Molėtus. Paskui su vyru atvažiavome į Biržų rajoną, įsikūrėme Pabiržėje, senajame klebonijos pastate, dirbau Pabiržės vidurinėje mokykloje. Mano tėveliui tai atrodė kaip tremtis. Bet mes džiaugėmės, kad turėjome savo būstą, nors ir apipelijusiomis sienomis... Vėliau, 1995-aisiais metais, mane dirbti pakvietė į Biržų „Saulės“ gimnaziją.– Ar kada skaičiavote, kiek auklėtinių laidų išlydėjote į gyvenimą? Ar dabar neliūdna būti be auklėtinių klasės?
– Kiek laidų išleidau, neprisimenu, reiktų skaičiuoti... Dabar man be klasės geriau. Ilsiuosi. Galiu daugiau laiko skirti dėstomam dalykui. Vaikams reikia gyvybingo, labai gyvybingo auklėtojo, kad su jais keliautų, daug bendrautų... Be to, mokiniai dabar patys daug keliauja vieni ir su tėvais... Jie visko turi. Būdamas auklėtoju, išgyveni dėl kiekvieno vaiko, dėl jo šeimos problemų, dėl jo nusivylimų meilėje. Kiekviena mokinių problema tampa tavo problema. O metai daro savo... Mane aplanko buvę auklėtiniai, buvę mokiniai. Jie nori pasidžiaugti, apie savo gyvenimus pasipasakoti. Galimybė būti auklėtoju dovanoja daug pliusų. Jų yra daugiau nei minusų. Tu nesensti... Man auklėtiniai ir patarimų duodavo. Pavyzdžiui, patardavo, jog jau laikas pasikeisti pasenusį telefoną madingesniu, prašydavo nesinervinti (juk net jų tėvai visai nesinervina), pastebėdavo, jog pamiršau, kad jau metas įsigyti naujus auskariukus...– Iš ko mokėtės išskirtinio moteriškumo, elegancijos?..
– Iš savo močiutės – tėvelio mamos Marijos Juzefos, kuri Sankt Peterburge dirbo aukle. Ji rengdavosi išskirtinai, mėgo klasikinį stilių (nieko per daug, viskas švariai), kalbėjo prancūziškai, mokėjo iš seno sukurti naują... Ji sakydavo: „Moters rankos turi būti švarios, batai blizgūs, o plaukai nesuvelti“. Ji manimi rūpinosi iki mokyklos. Išmokė tiesiai sėdėti. Jei prie stalo nebūdavo šeimos galvos (mano tėvelio), mes nepradėdavome valgyti, nors ir būdavome labai alkani. Močiutė liepdavo laikytis švaros, tvarkos ir skaityti knygas. Nuo tų laikų namai man – pagrindinė vertybė. Nepamenu, kad mano tėvai būtų vienas kitą žeminę, kad mama būtų kalbėjusi pakeltu tonu. Anūkės dažnai prašo papasakoti apie mano vaikystę.– Jūsų knygų knyga?
– Michailo Bulgakovo „Meistras ir Margarita“. Ji tokia unikali. Joje telpa penki žanrai – ir meilės romanas, ir fantastinė apysaka, ir istorinis pasakojimas, ir satyrinis kalbėjimas, ir Biblijos išmintis... Žavi ir paties M. Bulgakovo likimas. Margaritos ir Meistro meilė išskirtinė, jos atsidavimas talentui – nerealus. Dar patinka serijos „Siluetai“ knygos apie pasaulio įžymius žmones, išskirtines asmenybes.– Jūsų moters idealas?
– Pirmoji šalies ponia Alma Adamkienė. Teko būti kartu viename jubiliejuje. Žavi jos elegancija, ji moka net senti. Šilta, maloni moteris.– Kas telpa į moteriškumo sąvoką?
– Tai mokėjimas suprasti ir užjausti. Tai gebėjimas nesigėdyti tikrų jausmų. Moteriškumas – tai ir mokėjimas patylėti...– Ką mėgstate veikti laisvalaikiu?
– Labai patinka būti gamtoje – daug vaikštau, sodyboje mėgstu dirbti darže, sode, auginti daržoves... Dar labai patinka keliauti. Dabar lankome Lietuvos dvarus. Savo išskirtine aura mane labiausiai vilioja Ilzenbergo dvaras (Rokiškio r.). Dar labai patinka Adomynė (prie Kupiškio). Mane vilioja klasikinės muzikos koncertai Biržų pilyje. Tai mano mylima vieta.– Mylimiausi atlikėjai, grupės?
– Labai patinka italų muzika, jų muzikos fenomenas grupė „Il Volo“ („Skrydis“). Iš klasikos – italų dainininkas, dainų autorius ir atlikėjas, kompozitorius Andrea Bocelli...– Teko girdėti, jog mėgstate šeimininkauti virtuvėje... Jūsų gardžiausias patiekalas?
– Mėgstu gaminti. Labiausiai – žuvies patiekalus. Gardžiausias? Lašiša su daržovėmis grietinėlės padaže.– Mums nepažįstama Jadvyga Džiugienė?
– Baili. Kartais baiminuosi, jog galiu pasielgti neprognozuotai. Ak, tas dvynių neryžtingumas... Tas dvilypumas. Sunku priimti sprendimus. Blaškausi tarp noriu-nenoriu, tinka-netinka. Esu per daug jautri. Gal to ir nematyti iš šono, bet savyje labai išgyvenu...– Jūsų neišsipildžiusi svajonė?
– Būti vertėja... Iš lietuvių į rusų. Ką versčiau? Galbūt tai galėtų būti pasakos vaikams. Man labai patinka vaikai, ypač maži. Jų pasaulis nuoširdus, atviras, be melo. Jie ką galvoja, tą ir sako. Vaikai – atskiras pasaulis, kurį mes, suaugusieji, sugadiname.– Jadvygos gyvenimo credo?
– Vadovaujuosi posakiu: „Nedaryk blogo kitam žmogui, nes tas blogis sugrįš tau“. Tai tiesa. Kaip žemė yra apvali, taip gyvenimas eina ratu.– Ar švenčiate Kovo 8-ąją?
– Nešvenčiu. Niekada nešvenčiu. Bet visada gaunu gėlių. Kovo 8-oji – tarptautinė šventė. Nieko blogo, jei moteris būna dar kartą pagerbta. Moteriai niekada nebūna per daug pagarbos.– Kokias gėles labiausiai mylite?
– Kuo paprastesnes! Kaip ir žmones... Pavasarį – tulpes, pakalnutes, vasarą – ramunes, rugiagėles, rudenį – jurginus ir astras, net žiemą visada mano namuose žydi gyvos gėlės. Ačiū už pokalbį, už atvirumą... Tegul visos Jūsų dienos būna gražios!