„Kai labai nori, viskas pavyksta savaime“, – šešiais nuoširdžiais žodžiais „Šilaičių“ pirmininkė Dalia Kazakevičienė anonsuoja nesuskaičiuojamą skaičių jos vadovaujamos bendruomenės narių atliktų įvairiaspalvių darbų. Sunkiau šeimininkaujantys Mikalavo senjorai jiems svarbių švenčių – Kalėdų – išvakarėse jautriausiai turbūt priėmė bendruomenės dovaną – kaimišką, krosnyje keptą pyragą, su kitomis kalėdinėmis lauktuvėmis sudėtą į bendruomenės moterų siūtus spalvingus kalėdinius daugkartinius krepšius. Mikalaviškiams žinoma, kad savus nusistatymus turintiems senoliams jokie parduotuviniai skanėstai neatstos pagal senovinį būdą iškepto naminio pyrago kvapo ir skonio. Didelis menas iš tiesų pradžiuginti kitą, nuoširdžiai pradžiuginti...
Apie „Šilaičių“ bendruomenės atliekamus darbus, planus ir įvertinimus – Aldonos KUDZIENĖS pokalbis su Dalia KAZAKEVIČIENE.
– Miela Dalia, nepaisant užimtumo tiesioginiame darbe, juk esate Alytaus rajono savivaldybės administracijos Buhalterinės apskaitos skyriaus vedėja, randate laiko ir visuomeninei veiklai. Papasakokite, kaip gimė idėja suburti Mikalavo kaimo gyventojus į bendruomenę? Ir kodėl „Šilaičiai“? Gal Mikalavas – šilų kraštas?
– Kodėl ,,Šilaičiai“? Mikalavas yra biednas kraštas, neturintis garsių žmonių, turtingų verslininkų, įdomių vietų. Turime tik vieną visiems mielą Šilaičių miškelį, kuris tais laikais, kai buvo didelė bedarbystė ir Mikalavo žmonės neturėjo darbo, savo grybų ir uogų gausa padėjo žmonėms pragyventi.
Todėl ir mūsų įkurtą bendruomenę pavadinome Šilaičių vardu. Ir nesigailime, nes mūsų bendruomenė – turtinga. Turtinga žmonių nuoširdumo, darbštumo ir gerumo.
Suburti bendruomenę idėja kilo kaimo senjoroms. Kadangi gretimame Junčionių kaime jau buvo susiburta, tai moterys tiesiog man sakydavo, kad jos irgi nori kaip Junčionys susiburti, padainuoti, pavakaroti.
Jokie renginiai išardžius kolūkius kaime nevyko ir tiesiog visi norėjo išeiti iš namų bendriems pasibuvimams. Senjoros nedavė man ramybės ir vis ragino greičiau tai daryti, pažadėjo padėti visokiuose darbuose ir veiklose. Ir, žinoma, jos savo duotą žodį ištesėjo.
Suprasdama, kad bendruomenės sukūrimas yra kur kas daugiau nei bendri pasibuvimai, vakaronės, dainos ir šokiai, aš, pasitarusi su Alytaus rajono savivaldybės meru Algirdu Vrubliausku ir Pivašiūnų seniūne Rima Čelkoniene, vis dėlto ryžausi parašyti įstatus ir įkurti bendruomenę.
Įkūrus bendruomenę pirmininke netapau savo noru dėl tam tikrų priežasčių – niekada nenorėjau būti dėmesio centre, nesu daug kalbanti ir maniau, kad vieši pasisakymai man bus kliūtis.
Ruošiau visus reikiamus dokumentus, tvarkiau buhalterinę apskaitą, rašiau projektus, juos padėjau įgyvendinti, stipriai prisidėjau prie renginių ruošimo. Ir žinot, aš tiesiog susirgau bendruomene. Dvejus metus pirmininke buvo Virginija Šalomskienė, tačiau, pablogėjus sveikatai, bendruomenės vairą perdavė man.
– Dar vienas Mikalavo kaimas yra netoliese, jis prisišliejęs prie Alovės seniūnijos. Ar dažni atvejai, kai supainiojami Mikalavai? Gal net įdomių nutikimų yra buvę?
– Esu girdėjusi, kai dar buvo nesuteikti gatvėms pavadinimai, tai žmogus, gyvenantis mūsų Mikalave, gavo šaukimą į teismą, nors šaukimas buvo skirtas Alovės seniūnijos Mikalavo gyventojui su tokia pačia pavarde ir vardu, skyrė tik amžius.
– Mikalavo kaimas niekada nebuvo gausiai apgyvendintas žmonių. Sekant kaimo demografinę raidą, gausiausiai – 225 gyventojai – gyveno 1959 metais. Gal „Šilaičiai“ apjungė ir gretimus kaimus?
– Mikalavo kaimas niekada nebuvo gausiai apgyvendintas, bet žmonės čia aktyvūs ir ypač darbštūs gyvena.
Dar kolūkių laikais, maždaug 1969-aisiais, kai Pivašiūnų kolūkis teturėjo vieną kombainą, Mikalavas jau turėjo du, kas bylotų apie čia gyvenančių žmonių didelius užmojus, planus, darbštumą.
– Pagal statistiką, kaimiškose šalies vietovėse gyvena trečdalis Lietuvos. Kaimiška erdvė užima 97 procentus šalies teritorijos. Turbūt šiandien kaimo problema – ne tik žemės ūkis, bet ir spartus kaimo gyventojų senėjimas, socialinių bei kitų paslaugų stoka? Jūsų bendruomenė daug jaunimo turi?
– Taip, visuomenės senėjimas – neatsiejama ir mūsų bendruomenės kasdienybė. Visada senjorus įtraukiame į visuomeninę veiklą. Turime savo dainininkių kolektyvą, dažnai vykstame į renginius kaimyninėse bendruomenėse, renkamės pavakaroti.
Mažiau aktyvius senjorus dažniau aplankome, stengiamės įsigilinti į jų problemas, padėti kuo galime, pradžiuginti. Pavyzdžiui, Kalėdų proga bendruomenės Kalėdų Senelis su Snieguole aplankė seniausius ir mažiausius, atveždamas dovanų: kam knygutę, kam saldainių, senjorams – kaimišką, pečiuje keptą bulką, malonių smulkmenų. Dovanos buvo sudėtos į bendruomenės moterų siūtus spalvingus kalėdinius daugkartinius krepšius.
Jaunimas bendruomenėje irgi turi ką veikti – renkasi vakarais žiūrėti varžybų, žaisti tenisą. Kieme turime treniruoklius. Dažnai su bendruomenės nariais organizuojame žygius, poilsines keliones, nepamirštame susirinkti pasveikinti jubiliatų, švenčiame įvairias kitas šventes.
– Alytaus rajone apie 60 kaimo bendruomenių. Jūsų vadovaujama bendruomenė – viena iš veikliausių. Susibūrę į bendruomenę kokių talentų atradote?
– Kiekvienas žmogus savaip talentingas. Reikia tik tą talentą pažadinti, jį puoselėti ir įdėti daug darbo, kad gautum norimą rezultatą. Mūsų bendruomenės žmonės be galo darbštūs. Visi projektai ir idėjos įgyvendintos darbščių bendruomenės narių pastangomis. Stengiamės kitus sužavėti paprastumu, originalumu, idėjų įvairove. Tik šauna kokia nors mintis į galvą, mes jau darom, vieni kitus papildydami, įsiklausydami į pastabas. Jeigu labai nori, gali padaryti viską.
Prieš pandemiją su jaunimu buvome pastatę spektaklį pagal Liudvikos Didžiulienės-Žmonos pjesę „Paskubėjo“. Ir kaip puikiai pavyko, net pačios merginos nesitikėjo, kad tokios šaunios aktorės yra. Tačiau pandemija pakišo koją ir mūsų pasirodymai nevyksta. Paatvirausiu, ne vien pandemija, trys mūsų aktorės ,,prisivaidino“ ir dabar mūsų bendruomenę papildė dvi mergytės ir berniukas. Kai vaikučiai šiek tiek paūgės, mes ir vėl vaidinsim.
Turime
vieną įdomesnę bendruomenės narę Vitą Zykutę. Įdomesnė savo idėjomis, darbais, kolekcijomis. Ne visą laiką jos idėjos mums priimtinos, tačiau kai jas įgyvendiname, tada pamatome, kad tai – vaaau. Džiaugiuosi ir branginu kiekvieną bendruomenės narį.
– Už pilietiškumą esate įvertinti Vidaus reikalų ministerijos padėka. Ką tokio išskirtinio nudirbote?
– Bendruomenė jau ketverius metus įgyvendina projektą „Bendruomeniniai šeimos namai“, skirtą vietos žmonių socialiniams, bendravimo įgūdžiams, psichologinei sveikatai stiprinti. „Iki karantino veikė šeimos klubas, vyko diskusijos, susitikimai, paskaitos, psichologo konsultacijos, kurios karantino metu teikiamos per nuotolį. Norėjome, kad žmonės lengviau išgyventų šį laikotarpį.
Karantino laikotarpiu teikėme maisto produktų, vaistų, higienos ir kitų būtinųjų prekių nupirkimo ir pristatymo paslaugą. Paslauga buvo teikiama asmenims, kurie yra vyresni negu 65 metų ar turi negalią, kurie priklauso didesnės rizikos susirgti sunkia COVID-19 forma grupei. Ir mums pavyko.
Dar ir šiandieną aplankome vienišus senelius, nuvežame nupirkę duonos, maisto produktų, surenkame skalbinius, juos išskalaujame, išdžioviname ir grąžiname švarius.
Širdį džiugina ne tik gautas Vidaus reikalų ministerijos įvertinimas, bet ir tai, kad žmonės mūsų laukia, pasitinka plačiai atverdami duris ir išlydi su plačia šypsena. Ir blogai jautiesi, jeigu kurią nors savaitę nenuvyksti pas žmogų, lyg būtum kažkuo nusikaltęs.
– Bet kartais, kaip ir minėjote, pražygiuojate ilgoką kelio atkarpą bendruomeniškai?
– Mėgstame iššūkius. Ne kartą sakiau, kad mūsų bendruomenė yra kitokia, mes esame truputėlį keistesni. Kiekvienus metus vasarą palydime kitaip. 2019 metais buvo rengiamas 30-ies kilometrų žygis pėsčiomis Punia–Mikalavas, skirtas Mikalave pastatyto kryžiaus trisdešimtmečiui paminėti. Ir ką jūs manote, būrys įveikusių šią atkarpą dar iki paryčių sukosi šokių aikštelėje. Praėjusią vasarą palydėjome irgi kitaip – su šokiais iki vidurnakčio nesiliaujančiame lietuje ir nieks to lietaus nepabūgo.
Na, ir bendruomenės jubiliejų šventėme ne 5 metų, bet 6. Ir, ar tai – blogai? Šventė buvo labai šauni.
– „Šilaičiai“ įsijungę į Alytaus rajono vietos veiklos grupę. Ar ši bendrystė praturtino Jūsų vadovaujamos bendruomenės veiklą?
– Alytaus rajono vietos veiklos grupė labai praturtino mūsų bendruomenės veiklą. Visą laiką jaučiame grupės vadovės Vidos Vrubliauskienės palaikymą ir globą.
– Kaimo bendruomenėms valdžios palaikymas turbūt taip pat yra labai svarbus?
– Visoms bendruomenėms valdžios palaikymas yra labai svarbus. Tačiau pati bendruomenė turi parodyti norą veikti, dirbti, dalyvauti, tada ir valdžios palaikymas ateina savaime. Neturėdami valdžios palaikymo ir patys nesiversdami per galvą, tikrai tiek būtumėm nepasiekę.
– Kuris iš Jūsų bendruomenės vykdytų projektų (švenčių) Jums pačiai buvo įdomiausias?
– Visos bendruomenės šventės ir projektai yra labai įdomūs. Vykdome daug veiklų ir įgyvendiname daug idėjų. Tai ir šimtmečio šeimų šiltnamis, ir trispalvės spalvomis konservuotos daržovės, teatralizuotas Motinos dienos minėjimas, ir šiaudų vazos, vasaros palydėjimo šventės, advento šventės, Kalėdų Senelio lankymasis pas senelius bei vaikus ir pandemijos laikotarpiu. Savaip paminėjome Kovo 11-ąją, pakabindami paukščius eglėse prie Atminties ženklo žuvusiems partizanams.
Tačiau pati įdomiausia ir įspūdingiausia – Mikalavo kaime žuvusiems partizanams paminklo atidarymo ceremonija. Partizanai Rišardas Golšteinas-Lordas, Adomas Kamendulis-Nykštukas, Alfonsas Mikailionis-Raktelis ir Petras Plytnikas-Vytenis žuvo 1946 metais sovietams juos aptikus Mikalavo kaimo gyventojo Broniaus Sabaičio sodyboje įrengtame bunkeryje. Sodybos šeimininkas buvo suimtas ir mirė lageryje.
Į partizanams atminti paminklinio kryžiaus atidengimo renginį iš Italijos atvyko vieno iš žuvusių partizanų – R.Golšteino-Lordo sūnus Algirdas Golšteinas su giminėmis.
Aidėjo salvės ir Didžiosios kunigaikštienės Birutės būrio orkestro garsai. Bendruomenės feisbuke yra daugiau informacijos.
– Nominantais tapote ir aplinkos tvarkymo konkurse?
– Labai puoselėjame savo bendruomenės aplinką. Jau antrą kartą tapome nugalėtojais. Kiekvienais metais sukurtą gėlyną papildome, atnaujiname. Mūsų teritorija vis gražėja ir gražėja. Įdedame daug triūso, tačiau viską atperka grožis.
Pernai auginome braškes ir gėles statinėse, sukūrėme jaunimo gojelį, kuriame pasodinome raudonuosius ąžuolus, šermukšnius, raudonąsias ievas ir stiebines hortenzijas. Šiais metais dar sodinsime, kad pasiektumėme norimą rezultatą.
Sukasi naujų idėjų ir šiltnamiui. Dvejus metus augalus šiltnamyje auginome kitaip, maišuose, ir labai pavyko. Šiais metais turime sugalvoję kitokį variantą.
– Laikotės tvarumo principų, ketinate šeimininkes atgręžti į močiučių virtuves, tai yra po Užgavėnių šventės, bendruomenės namuose, visą kovo mėnesį planuojate demonstruoti 99-nių keptuvių kolekciją. Ne bet kokių, o senovinių, suvožtinių, kurias savo asmeninėje kolekcijoje surinkusi Vita Zykutė. Bent aš tikrai labai laukiu tos dienos. Papasakokite plačiau apie būsimą renginį ir keptuvių kolekciją.
– Paroda pavadinta „99-nios keptuvės“ nes, kaip autorė sako – vienos jai visada trūksta, norisi dar ir dar tokių, kokių ji neturi. Keptuvių bus tikrai daug daugiau.
Pasak autorės, skirtingų suvožiamų keptuvių ir kepimo formų ji turi arti pusantro šimto. Parodos atidarymas, susitikimas su autore, organizuojamas kovo 5 dieną 12–15 valandomis. Ragausim keptuvėse keptų grybukų, vaišinsimės pečiuje kepta kaimiška bulka, klausysimės parodos autorės pasakojimų apie keptuves, dalysimės istorijomis apie jas. Paroda vyks visą kovo mėnesį (išskyrus pirmadienius ir sekmadienius).
– Visi tikimės, kad pandemija atsitrauks ir būsime sveiki. Kokią žymę ji jau palikusi Jūsų kaimui?
– Pandemija negailestingai palietė mūsų bendruomenę. Kaimas išgyvena skaudžią netektį. Jauno vyro gyvybę pasiglemžė COVID-19.
Neįvyko daug renginių, kuriuos planavome, pandemijos laikotarpiu. Teko atsisakyti šventės Kalėdų proga, jau porąkart atidėti jubiliatų šventes, atsisakyta Užgavėnių suėjimo. Bet mes labai tikimės, kad ši situacija greit išsispręs ir vėl galėsime visi susiburti.
Štai ir dabar – organizuojame parodą, kad nors kažkokiu būdu mūsų bendruomenei būtų smagu, vyktų nors kažkoks renginys, pritraukiantis dėmesį, ištraukiantis iš namų. Kartais organizuojame renginį lauke, kaip, pavyzdžiui, Vasario 16-osios proga – planuojame aplankyti Atminties ženklą Mikalave žuvusiems partizanams, uždegti žvakutes taip paminėdami svarbią mums visiems datą. Vėliau, bendruomenės kieme, gryname ore, išsivirti sriubos, pabendrauti.
– Bendruomenės pirmininkės darbas reikalauja pašaukimo, meilės žmonėms, didesnės atsakomybės, atjautos ir noro bendrauti. Ar visus savo seniūnaitijos žmones pažįstate? Kuo jie užsiima?
– Pažįstu visus savo seniūnaitijos žmones. Žinau, kaip kas gyvena. Kam reikia pagalbos. Visą laiką stengiuosi suprasti žmogų, tačiau ne visą laiką pavyksta.
Turbūt turiu ir priešų. Ne veltui sakoma: visiems geras nebūsi. Nors nenoriu aš žmonėms būti gera, noriu jiems būti naudinga.
– Ar Mikalavo kaimo keliu kursuoja autobusų? Ar žmonėms paprasta pasiekti Pivašiūnus, Alytų? Kaip žiemą gyvena vieniši, sunkiai vaikštantys žmonės, juk ne tik apsipirkti, bet ir pas daktarus nukakti reikia?
– Pro mūsų kaimą važiuoja maršrutiniai autobusai. Grafikas įvairus, svyruoja nuo dviejų iki keturių kartų per dieną, iš Alytaus pro – Daugus, į Pivašiūnus. Tik šeštadieniais nevažiuoja. Tad susisiekimą turime. O ir žmonės draugiški – užtenka automobilyje vietos ir kaimynui į darbą pavežti, ir kaimynę pas gydytoją. Nesunku gi.
Galbūt kiek sunkiau žiemą tolimesnėse sodybose gyvenantiems, bet dauguma iš jų turi automobilius, kitiems – stengiamės surasti galimybę padėti.
– Kokį Mikalavo kaimą norėtumėte matyti po 10–20 metų?
– Nors Mikalavas ne gimtasis mano kaimas, tačiau gyvendama čia aš esu laiminga.
Norėčiau, kad šis kaimas būtų šviesus, pasipildęs naujomis sodybomis, naujais jaunais žmonėmis, pasipuošęs gražiomis erdvėmis, kuriose skambėtų vaikų juokas.
Noriu, kad Mikalave kunkuliuotų gyvenimas, žmonės turėtų darbo, pinigų, turėtų laiko pramogoms, mokėtų linksmintis ir būtų laimingi.
– Jūs į darbą važiuojate 26 kilometrus. Su kokiomis mintimis keliaujate pirmyn ir atgal?
– Kadangi į darbą važiuoju viena ir kelionė trunka apie 30 minučių, tai pirmiausia apgalvoju, kokius darbus nudirbsiu per dieną. Darbo visą laiką turiu sočiai. Vieni turi būti padaryti tuoj pat, kad nepavėluotų ataskaitos, kitus gali truputėlį atidėti. Apgalvoju, ką veiksiu pietų pertraukos metu. Kadangi papietauti galima per 15 minučių, tai tikslingai išnaudojant laiką, gali dar daug ką nuveikti: parašyti žinutę bendruomenės nariams, paskambinti vaikams, feisbuke panaršyti, na, ir į parduotuvę dar nubėgti gali.
Žinoma, pagalvoju ir apie visuomeninę veiklą, ką naujo būtų galima nuveikti bendruomenės labui, kokių idėjų dar galima pasiūlyti Mikalavui, ką grįžusi po darbo aplankysiu.
Važiuojant namo sukasi mintys apie tai, kaip praėjo darbo diena, ką galėjau padaryti kitaip, ko nepadariau.
– O kiek Jums laiko lieka savo pomėgiams, šeimai?
– Didžiausias mano pomėgis – bendruomenė. Šeima šį mano pomėgį supranta ir palaiko mano vykdomas veiklas. Vaikai užaugę. Vyriausias sūnus Ernestas sukūręs šeimą gyvena Vilniuje, augina sūnelį Noelį, Erneidui – 25 metai, jis taip pat ruošiasi išvykti gyventi į Vilnių. Dukra Rusnė – Lietuvos sveikatos mokslų universiteto studentė, studijuoja veterinariją.
Bendruomenė lyg ketvirtas vaikas, šiuo metu reikalaujantis daugiausia dėmesio, triūso ir atsidavimo. Vyras Raimondas supranta, ką man reiškia veikla bendruomenėje, stipriai palaiko. Ir anyta Dalia Kazakevičienė, gyvenanti kartu su mumis, savo auksines rankas prie ne vieno pasirodymo ar šventės apdaro pridėjusi.
Dalį savo laisvalaikio praleidžiu tvarkydama bendruomenės reikalus. Dalyvaujame daugelyje projektų, daug ir dokumentų sutvarkyti reikia, paskui įvykdyti veiklas, prižiūrėti aplinką, sodinti gėles.
Kartais nuo visa to ir pavargstu, kartais pamąstau, kas bus, jei ta meilė bendruomenei ims ir išblės? Kokios tuomet veiklos imsiuos?
– Įspūdis toks, kad savo kaimui duodate tokių dalykų, kurių jam reikia, o ne tų, kurių kai kam norisi. Juk dažnai norai prasilenkia su realybe, ir tuomet atsiranda tuštuma. Svarbu, kad mokote tvarumo, daug ką pasigaminate savo rankomis. Iš kokių versmių semiatės tos nuovokos, supratimo, brandos?
– Kai labai nori, viskas pavyksta savaime.