Šią savaitę Vidzgirio bibliotekoje (Likiškėlių g. 12) galima pamatyti S.Žadeikienės kūrybinių darbų parodą „Girios lalaunykai“. Joje eksponuojami autoriniai rankdarbiai iš džinso.
„Žaislus siuvu daugiau kaip keturias dešimtis metų ir iš pačių įvairiausių audinių, bet apie rankdarbius iš džinsų iki šiol negalvojau. Nors džinsas labai patvarus, bet žaislų siuvimas turi savo specifiką: reikia sukirpti, susiūti, prikimšti, o sunkiausia – išversti, nes šis audinys storas. Pasirinkau džinsą, nes norėjau pieštų žaislų, o ši medžiaga labai tinka tapybai ant jo“, – pasakoja Svetlana.
Pasirodo, džinsinių žaislų parodos nebūtų buvę, tačiau prieš kelerius metus alytiškė dovanų gavo visą maišą džinsų: „Pati sau įsipareigojau parodyti, ką iš šios dovanos sukūriau. Pirmoji mintis buvo siūti kartu su rankdarbių klubo moterimis, bet pandemija pakoregavo planus. Iš džinso esame siuvusios pirkinių krepšius, prijuostes, rankines mergaitėms, bet tai buvo pavieniai siuviniai. Dabar kartu su Rūtos Jasionienės dovanotais džinsais atėjo ir sprendimas, ką iš jų padaryti. Moku daug rankdarbių rūšių, bet, apsukusi ratą, visada grįžtu prie žaislų, man jie mieliausi. Ir šįkart nutiko būtent taip“, – prisipažįsta pašnekovė.
„Ar išmesc? Sovietmeciu, kap krautuvėsna visko trūko, tai pacios siuvom, mezgėm, nėrėm parėdus ir žaislukus, o dar gyvenam vartotojiškon visuomenėn, visko pylna. Ale aš gal senoviškai mislinu, kad smagiau kap pats pasdarai, o ir gamtų mažiau terši. Prisiuvau žsislukų iš senų džynsų ir padariau parodų, kad ir kitus paskacytau nesiskubyc išmesc. Kas akvacysit pamatyc, o negalėsit ateic, tai indedu cia, akim paganyc“, – dzūkuoja pašnekovė, kuri šiuo metu yra susidomėjusi lėlių, pagamintų sendinimo technika, bet su rankdarbiai jos gyvenime konkuruoja ir kiti darbai – dzūkų tarmės žodynas, kurį nori išleisti. Širdžiai mielų užsiėmimų – tik spėk suktis.
„Dvejus metus trukęs karantinas sutapo su mano trauma, todėl atstatinėjau sveikatą, reikėjo iš naujo sukurti save“, – apie nelengvą gyvenimo laiką S.Žadeikienė kalba taupiai. Prieš porą metų ji buvo užpulta ir sunkiai sužalota savo namų laiptinėje. Medikai išgelbėjo gyvybę, o tvirta valia padėjo sugrįžti į visavertį gyvenimą. Svetlana šiuo metu ne tik vadovauja „Alytaus rankdarbių“ klubui, bet ir dalyvauja folkloro ansamblio „Žvangucis“ veikloje, o dar yra septynių anūkų močiutė, jiems taip pat reikia dėmesio.
Aktyvi S.Žadeikienė buvo visą gyvenimą, alytiškiai puikiai mena, kad ji – pirmosios ir vienintelės privačios mokyklos Alytuje steigėja. Tokia privati mokykla – iki šiol unikalus reiškinys Alytaus švietimo istorijoje. Šalia pradinės mokyklos buvo įsteigusi Estetinio lavinimo mokyklėlę vaikams. Deja, nesutapo S.Žadeikienės ir valdininkų požiūriai į ugdymo procesus, mokykla buvo uždaryta.
Pomėgis siūti žaislus atėjo iš Svetlanos vaikystės, kurioje lėlė išliko kaip svajonių žaislas. Ji yra surengusi ne vieną savo autorinę siūtų žaislų parodą, o iš viso žaislų yra sukūrusi daugiau kaip kelis šimtus. Velykų išvakarėse jas papildė ir būrys jaukių spalvingų džinsinukų.
S.Žadeikienės sukurti žaislai yra labai funkcionalūs ir džiugina ne tik Lietuvos vaikus. Žaislus siuva pagal Rudolfo Štainerio metodiką, jie tvirti ir saugūs, nesuplyšta.
Svetlana puikia pažįstama alytiškiams ir kaip dzūkų tarmės puoselėtoja. Yra išleidusi dzūkų tarme parašytas knygeles „Dzūkiškos pasakutės“, „Pasakutės prie čierkutės“ ir knygelę vaikams „Ateik, vaikuci, in mano sodų“. Dzūkų tarmė pašnekovę sužavėjo dar vaikystėje, besisvečiuojant pas giminaičius Alovės kaime. Sužinojusi, kad dzūkų tarmė yra sparčiausiai nykstanti iš kitų Lietuvos tarmių, ji nusprendė parašyti dzūkų tarmės žodyną. Jis bus ne įprastas, abėcėlinis, o sudėliotas pagal temas. Autorė nė tik užrašo, kaip žodžiai skambėjo anksčiau, bet ir paaiškina jų tikrąją prasmę.