Prieš kelias dienas kalbinau dvi moteris – Aldoną Minialgaitę-Svirskienę ir Angelę Narkunienę. Aldonai šiais metais bus aštuoniasdešimt, o Angelei – šešiasdešimt penkeri. Moterys dalijosi sovietmečio prisiminimais. Šis laikotarpis jas abi palietė itin stipriai. Pašnekovės kalbėjo turėdamos tikslą – pasidalyti istorijomis, kurios svarbios ir dabar.
Džiaugiuosi, kad mano šeima buvo rami, mąstanti ir nepalūžo
Pokalbis su Aldona
– Kaip prasidėjo Jūsų istorija?
– (Atsidūsta). Labai gerai prisimenu, 1948 metais buvau mokinukė, pirmokė. Atvažiavo labai pikti žmonės, barškėjo ginklai, o aš buvau įsikibusi už mamos rankos... Tokiame sąmyšyje mama rinko rūbus, patalynę, rišo maišus. Tėtis mėgino bėgti. Pabėgo iki miškelio, tačiau grįžo atgal, nes pagalvojo, kad vieni liks vaikai ir septyniolika metų už jį jaunesnė žmona.
– Kaip klojosi Jūsų kelionė?
– Prisimenu, kai sėdėjome prekiniame traukinyje. Apačioje buvo sudėti maišai su drabužiais, o mes sėdėjome ant „naro“. Traukinys tik „tuk tuk, tuk tuk, tuk tuk...“ važiavo. O kai sustodavo stotelėse, tai atidarydavo duris ir, kas norėdavo atlikti žmogiškus reikalus, tai po vagonais, vienas po kito, nusidriekdavo eilė. Taip jau buvo. Žmogiškas reiškinys, jo nepaslėpsi ir neuždengsi (šypsosi).
– Ką gerai įsiminėte jau nukeliavus į Sibirą?
– Pirmąsias Velykas sutikome jau ten. Tėtis nuėjo į turgų ir parnešė raugintų kopūstų. Mama išvirė raugintų kopūstų sriubos. Taip buvo švęstos mūsų pirmosios Velykos svetur.
–Ar buvo gyvas Stalino kultas Sibire?
– Taip! Kai ėjau į pradines klases, tai pamenu, kad mokytoja pasakė, jog mirė Stalinas. Buvo duotas „gudok“ (švilpimo) signalas. Visi atsistojom, nuleidom galvas žemyn ir tyliai gedėjom tą minutę. Tada nutraukė pamokas, paleido vaikus namo ir paskelbė gedulą.
– Ar gyvenimas palaipsniui Sibire gerėjo?
– Aha. Kai mus apgyvendino kolūkio namelyje, tai tėvelis nupirko karvę, kuri laukėsi mažiuko. Tada gaudavome pienuko ir sviesto. Taip pat laikėme vištų, todėl mane mažą siųsdavo į turgų pardavinėti kiaušinių ir sviesto.
– Kada grįžote į Lietuvą?
– Po dešimt metų nuo tremties. Lietuvoje man suėjo aštuoniolika metų. Buvau maištinga, o tėvai auklėjo drausmingai. Tad pabėgau iš namų (juokiasi).
– Pabėgote? Oho, juk tais laikais čia neregėtas įvykis!
– Taip. Pabėgau pas tetą, kuri gyveno Kretingoje. Teta įdarbino mane pašte. Vėliau atsikėliau gyventi į Alytų.
– Ar kasdienybėje įžvelgdavote komunistinio gėrio?
– Nė kiek. Namuose neprieštaravo, kalbos nebūdavo jokios. Nei kad valdžia bloga, nei kad ištrėmė mus. Tyku, ramu. Gyvenome, ėjome į mokyklą, užsiėmėme kasdieniniais rūpesčiais.
– Politinių temų neliesdavote?
– Visiškai neliesdavome.
– O kaip tikėjimo, religijos tema? Ar švęsdavote religines šventes?
– Velykas ir Kalėdas švęsdavome visada. Prieš valgį persižegnodavome ir visuomet kalbėdavome poterius. Tėvai kiek mokėjo, tiek ir įdiegė vaikams. Mes, vaikai, niekada neprieštaravome. Lietuviai patys kartais sueidavo, pasisakydavo, kad yra lietuviai ir kad tiki Dievą, ir viskas. Nebuvom tikintys išsišokėliai.
– Krikštijote pati savo vaikus?
– Krikštijau. Tyliai, ramiai, bet krikštijau.
– Ar jautėte spaudimą auklėti savo vaikus pagal komunistines vertybes?
– Ne. Tiesą pasakius, net nesusimąstydavome apie tai.
– Kaip apibūdintumėte to laikmečio žmones?
– Žmonės buvo pasyvūs ir ramūs. Jie gyveno savo gyvenimus, buvo paskendę kasdienybėje.
– Ar jautėtės laiminga metams bėgant komunistinėje santvarkoje?
– Na, žinai, turėjau darbą, kuris man patiko. Su vaikais buvome į Palangą nuvykę. Įmonė dažnai organizuodavo ekskursijas. Daug kur taip būdavo.
– Pasiilgstate to bendruomeniškumo?
– Buvo smagu.
– Ar pykstate dėl kažko ant komunizmo?
– Ne. Neturiu nei širdyje, nei prote, nei savo gyvenime pykčio. Atrodo, kad gyvenimas neturėjo būti kitoks, negalėjo būti kitoks. Nejaučiu kartėlio. Džiaugiuosi, kad mano šeima buvo rami, mąstanti ir nepalūžo.
– Už ką galėtumėte padėkoti praeičiai?
– Už gyvybę. Nepražudytą.
Parėjusi namo aš klausiau: „Kas ta trispalvė?“
Pokalbis su Angele
– Mieloji Angele, sakykite, kas esate?
– Esu Angelė, gimusi 1956 metais Irkutske. Mano abu tėvai buvo tremtiniai. Matyt, tėvų gyvenimas atsiliepė ir mano, pradžioje, darbinei veiklai. Dabartiniu metu gyvenu Alytaus mieste.
– O kai gyvenote Irkutske, ar ėjote ten į mokyklą?
– Ne, aš ten gyvenau iki trejų metų, todėl tik iš nuotraukų ir iš tėvų pasakojimų prisimenu. O į mokyklą jau ėjau Lietuvoje.
– Kaip atrodė Jūsų, kaip mergaitės rutina, kai ėjote į mokyklą?
– Kai lankiau pradinę mokyklą, tai ėjau pas žmogų kaime. Ko dabar tikrai nepamatysi. Mokytoja buvo labai šviesaus proto, o dabar, be abejo, šviesaus atminimo, kuri mokė daugiausia tik reikiamų dalykų. Istorinių pamokų neprisimenu. Namuose, kaip ir visi vaikai, žaidėme (šypsosi).
– Ar tekdavo dirbti kolūkyje?
– Ne, mano tėvai buvo ne kolūkiečiai. Jie buvo darbininkai, kurie dirbo plytinėje. O mano senelei tekdavo dirbti kolūkyje. Prisimenu, kad reikėjo ravėti labai didelius runkelių laukus, tad eidavau močiutei padėti.
– Kokio maždaug amžiaus tada buvote?
– Tada man buvo maždaug apie dešimt metų.
– O buvo taip, kad jaunesni vaikai eitų padėti į kolūkį?
– Eidavo, taip. Dirbdavo, ypač nuo penkiolikos metų. Kaimynų berniukas dirbo grūdų sandėlyje. Kasdavo grūdus.
– O jausdavote tada, kad dėl bendro gėrio dirbate?
– Ne, mes galvojome, kad tėveliams padedame. Dėl šeimos.
– O jūs pati tikėjote komunizmo idėja?
– Namuose, jeigu kalbant apie ankstesnius laikus, pas mus apie politiką buvo nekalbama. Dėl to, nes tėvai labai nukentėjo. Pavyzdžiui, tėvo tėvai buvo ūkininkai, juos išvežė. Mama išvis buvo našlaitė ir ją išvežė su dėde. Mamos vienas iš brolių buvo partizanas. Kitas dėdė taip pat pateko į kalėjimą Intoje. Politikos tema namuose buvo tabu.
– O kada ėmėte suvokti, kad gyvenate tokioje santvarkoje?
– Apie patį komunizmą ėmiau suvokti, kai mokiausi aukštojoje mokykloje, Vilniaus universitete.
– Ar buvo tarp Jūsų tokių žmonių, kurie nuoširdžiai tikėtų komunizmo šlove?
– Ne. Net vidurinėje mokykloje nebuvo tokių. Kaip tik pamenu, kad vidurinėje mokykloje pirmą kartą išgirdau apie tautinę vėliavą. Vieną rytą atėjus į mokyklą, prieš Vasario šešioliktą dieną, klasėje vaikai pradėjo šnibždėti, kad Alytuje virš vieno iš restoranų iškelta trispalvė. Tą žodį „trispalvė“ aš išgirdau pirmą kartą. Tuomet parėjusi namo aš klausiau: „Kas ta trispalvė?“ Tai įsivaizduokite, kaip tėvai tuo metu bijojo tuometinėje tarybinėje Lietuvoje kalbėti apie lietuvybę.
– Dauguma tuometinių žmonių buvo apolitiški. Jie mieliau nesikišdavo į valstybinius reikalus?
– Taip, jie buvo nukentėję. Jie labai bijojo ir mums, vaikams, kažką sakyti. Mamos brolis, tas, kuris kovojo už lietuvybę, o vėliau kalėjime sėdėjo, netgi tas sakydavo: „Būtinai tu būk pionere, komjaunuole, nes, žinok, prie tavęs labai visur kabinsis.“ Bet aš taip ir nesupratau kodėl. Nors tam pritarė ir mano tėvai. Ir buvau savu laiku. Kaklaraištis gražiai prie uniformos atrodė. Bet ideologiško tikėjimo nebuvo.
– O dabar pasuksime kiek kita tema. Jūs krikštyta?
– Taip.
– Kaip vykdavo religinės apeigos tuo metu?
– Dėl to, kad dirbau mokykloje, tai miestelio bažnyčioje savo pirmojo vaiko nekrikštijau. Važiavome į kitą bažnyčią. Ji buvo garsi tuo, kad kunigas paslapčia vaikus krikštydavo. Ten ir pakrikštijau.
– Geriau buvo tada ar dabar?
– Tada liežuvis visą laiką turėjo būti prikąstas. Nepasakysi nieko ant valdžios, viskas turėjo būti idealiai gerai. Na, dabar, žinoma, galima laisvai reikšti nuomonę, sakyti savo mintis apie vieną ar kitą partiją, nieko nebijant. Kai tik Lietuva atgavo nepriklausomybę, tai net ir tada buvo baisu pasakyti savo nuomonę apie vieną ar kitą partiją.
– Ar jaučiate nuoskaudą tiems laikams?
– Kadangi gerai mokiausi, tai aukštojoje mokykloje buvo pasiūlyta gerai besimokančius nusivežti į Vokietiją. Kiek džiaugsmo buvo... Parvažiavau namo, apsidžiaugiau, bet mama sakė: „Nežinia ar tave leis važiuoti.“ Na, tada auklėtoja liepė atnešti pasą. Ji, vos atsivertusi pasą, pamatė, kad gimiau Irkutske. Sakė: „Ne, tavęs ten neleis važiuoti.“ Tai štai tas laikotarpis man atmintyje įsirėžė kaip graudesio laikas.
Liepa Svirskaitė