Šiuo metu Alytaus kultūros centre galima pamatyti Živilės Steniukynaitės-Fornari parodą „Nenutrūkstantis ryšys“, o pati jaunoji menininkė šią savaitę išvyksta į Indiją, kur mokysis augalų dažymo meno. Kelionė išvakarėse ji mielai sutiko atsakyti į „Alytaus naujienų“ klausimus.
– Živile, papasakokite prašau apie save. Ar esate alytiškė?
– Gimiau ir užaugau Alytuje. Baigiau Adolfo Ramanausko-Vanago gimnaziją. Visada buvau labai aktyvi, smalsi ir turėjau didelį norą pažinti pasaulį savo akimis. Po mokyklos įstojau į Vilniaus universitetą, kur studijavau lietuvių ir ispanų kalbos filologiją. Tačiau ilgai ten neištvėriau, po mažiau nei trijų mėnesių išvykau į Ispaniją, dalyvauti Au Pair (tarptautinių auklių) programoje. Ten išmokau ispanų kalbą ir prasidėjo mano savarankiškos kelionės po Europą. Vėliau įstojau į menų studijas Jungtinėje Karalystėje, praleidau metus menų akademijoje Bolonijoje, Italijoje, pagal Erasmus programą. Baigusi studijas mokiausi tradicinių tekstilės marginimo menų Indonezijoje. Vėliau meilė atvedė mane į Kopenhagą, kur tapau mama. Šiuo metu su šeima gyvename Ispanijoje.
– Kas paskatino rinktis menų studijas ir kuo juos buvo ypatingos?
– Manau, tiesiog neįsivaizdavau savęs darant nieko kito. Po bandymo studijuoti „rimtą“ dalyką supratau, kad toks kelias yra ne man. Ieškojau laisvės, naujų horizontų, pasaulėžiūros. Menų studijos Jungtinėje Karalystėje labai lanksčios ir orientuotos į studento savimotyvaciją. Būtent tai mane ir traukė, nenorėjau savęs talpinti į skulptoriaus, tapytojo rėmus. Studijos buvo išties labai įdomios ir pilnos savęs paieškų, kartais nepasitikėjimo, kartais – euforijos. Studijų metu dirbau su performansu, stiklu, skulptūra, net laimėjau piešimo konkursą, paragavau ir akademinės aplinkos Italijoje.
– Turbūt baigėte ir Alytaus dailės mokyklą?
– Dailės mokyklą baigiau ir nešiojuosi nuostabius prisiminimus iš ten. Tuo metu nesupratau, bet tikiu, kad būtent ten gimė pasitikėjimas savimi, supratimas, kad netilpti į normas ar socialinius rėmus nėra nieko baisaus. Mano asmeninius sprendimus įtakojo patirtis, besipinanti su mane supančių žmonių kuriama atmosfera, idėjomis. Jaučiu, kad sprendimas studijuoti menus nebuvo labai racionalus žingsnis, labiau inpulsas, atsidavimas vidinei intuicijai. Iki šiol girdžiu Redo Diržio frazę: „Jeigu gali nebūti menininku – nebūk!“
– Kaip apibūdintumėte save kaip menininkę?
– Esu labai intuityvi ir impulsyvi, leidžiu procesui mane vesti ir pakreipti pradinę viziją. Šiuo metu mano kūrybinė praktika sutelkta į tekstilės meną, kur tradicinės technikos supinamos su modernia estetika, o spalvos ir pigmentai išgaunami iš augalų.
Manau, vienas didžiausių iššūkių man, kaip ir daugeliui menininkų, yra gebėjimas laisvai kurti ir pragyventi iš savo meno. Bandau balansuoti tarp to, šeimos, kūrybos. Viena didžiausių svajonių – surasti harmoniją tarp šių trijų aspektų.
– Jaunojo menininko stipendija gimtajame Alytuje. Ar buvo svarbu, kad ją gavote? Kokio rezultato siekėte, ar esate patenkinta?
– Esu labai laiminga, kad pavyko gauti Jaunojo menininko stipendiją, nes tai buvo viena iš šių metų kūrybos motyvacijų. Po sūnaus gimimo savo menininko darbų aplanką buvau paslėpusi ir galvojau, kad daugiau jo ir neprireiks. Bet jam augant suprantu, kad noriu kurti! Tad galimybė gauti, nors ir nedidelę paramą buvo labai svarbi. Džiaugiuosi, kad stipendijos dėka pavyko surengti pirmąją personalinę parodą.
– Naudojate savo kūryboje labai įdomia techniką, man net sunku ją įvardinti. Kaip ji atsirado Jūsų kūryboje ir kaip susiliečia su tradiciniais liaudiškais amatais – siuvinėjimu, audimu, dažymu natūraliomis medžiagomis? Jums svarbi senoji liaudiškoji kultūra kaip inspiracija?
– Šiuo metu daugiausia dirbu su įvairiais audiniais, kuriuos dažau augalais. Medžiagas ir audinius kūryboje naudoju gana seniai, mane visada traukė audinio lengvumas, formos nepastovumas ir noras sustabdyti, įskulptūrinti laisvą kritimą. Artimiausias prisilietimas prie tradicinių tekstilės marginimo menų įvyko Indonezijoje, kur metus praleidau mokydamasi batikos, tekstilės dažymo ypatumų naudojant vašką. Grįžusi į Europą meną ir tekstilę padėjau į šalį ir pradėjau gaminti natūralius muilus, domėtis augalais ir jų savybėmis. Neilgai trukus mano puoduose jau virė įvairūs lapai, šaknys. Gimdavo nuostabiausios, ryškios, netikėtos spalvos. Pradėjau domėtis tekstilės marginimo istorija, jos svarba pasaulio ekonomikos raidai ir žmonių kultūrai. Tekstilės ir natūralių dažų pasaulis mane žavi ir įkvepia. Juk tik truputėlį daugiau negu prieš 100 metų visa tekstilė buvo dažoma augalais, tik mes jau spėjome tai pamiršti. Darbas su senosiomis technikomis, tokiomis kaip audimas, siuvinėjimas – tarsi prisilietimas prie mano ir kolektyvinių šaknų, mūsų rankos žino, kaip tai daryti. Ir ne veltui iki šių dienų nėra nei vienos automatizuotos siuvimo mašinos, nes tik žmogaus rankos pakankamai jautrios dirbti su sunkiai suvaldomu audiniu.
– Taip suprantu, kad artimiausiuose planuose vėl yra kūrybinė kelionė. Papasakokite apie ją plačiau.
– Taip, jau netrukus keliauju į Indiją mokytis tekstilės dažymo su mediniais blokeliais ir pasinerti į augalų dažymo meną, nes šioje šalyje jis vis dar labai gyvas. Nekantriai laukiu šios kelionės, nes tai jau daugelį metų buvo didelė mano svajonė. Tikrai parsivešiu daug naujų idėjų, spalvų ir patirties, kuria norėsiu pasidalinti.
– Toks tradicinis – (ne)tradicinis klausimas: Alytuje save kuriančią įsivaizduojate? Ar galbūt šiuolaikinio menininko kūrybos vieta – fizine prasme yra visiškai nebesvarbi?
– Sunkus klausimas, nes man tai didelė dilema. Gaila, bet kol kas neturiu atsakymo, ar įsivaizduoju kuriančią save Alytuje. Bet taip pat neturiu atsakymo, kur save įsivaizduoju ir ar įsivaizduoju. Jaučiuosi pasaulio piliete, visur galinčia kurti ir gyventi. Manau, kai žengi iš savo komforto zonos, gimtinės ar lizdo, sunku sugrįžti, bet jis visada traukia. Taip pat suprantu, kad man gyvybiškai svarbu periodiškai pakeisti aplinką, nes tai padeda pasižiūrėti į savo gyvenimą iš šalies. Pailsėti, prisikvėpuoti gaivaus oro ir sugrįžti naujai. Tikriausiai nėra vieno sėkmės recepto ir kiekvienas kūrėjas turi savo kelią ir tikslą.
– Ko sau palinkėtumėte?
– Nesustoti mokytis, nebijoti, pasitikėti.
– Ačiū!