Manoma, kad gėlių darželiai Lietuvos kaimuose atsirado sekant dvarų, vienuolynų ir klebonijų pavyzdžiu. Istoriniai šaltiniai rodo, kad darželiai pradėti kurti praėjus keliasdešimčiai metų po dvarų atsiradimo Lietuvoje, apie XV–XVI amžių, Dzūkijoje irgi panašiu laiku. Pirmiausia sodinti tokie augalai, kurie pasižymėjo ne tik grožiu, bet ir kitomis naudingomis savybėmis: buvo kvapnūs, vaistingi arba naudojami maistui, dažymui, ritualinėms apeigoms. Dvarų parkuose, vienuolynų soduose ir daržuose buvo auginami svetimžemiai augalai.
Žiemos sodai pradėti kurti XVII–XVIII amžiuje, kai suaktyvėjo egzotinių augalų introdukcija iš įvairių pasaulio kraštų. Jiems šildyti iš plytų buvo mūrijami spiraliniai kaminai, kūrenta akmens anglimi. Centrinis šildymas vandeniu pirmą kartą buvo panaudotas Olandijoje XIX amžiuje ir plačiai taikomas dabar. Maždaug tuo pat metu žmonės pradėjo auginti augalus ir savo namuose ant palangių. Seniausi kambariniai augalai – alavijas, fikusas, mirta.
Niekas šiandien nesiims ginčytis, kad atitinkamai parinkti augalai labai praturtina namų erdves, teikia gerų emocijų, šaltuoju metų laiku įneša mums taip reikalingos gamtos gaivos. Bet prižiūrėti kambarinius augalus, kad jie būtų gražūs, teiktų gerą nuotaiką – nėra lengva. Šiandien pristatome įstaigas, kurių interjere – keliasdešimt gėliapuodžių su gražiai prižiūrimais visžaliais augalais.
„Tai ta pati palmė, kokia ji jau didelė“
Kaip teigia Alytaus medicininės reabilitacijos ir sporto centro administratorė Jurgita Vyšniauskienė, kiekvienam iš mūsų gėlės teikia skirtingas asociacijas.
Dažnam jos asocijuojasi su pavasariu, gamtos pabudimu, šventėmis, stalo dekoravimu, namų interjero dalimi, bet tikriausiai nė vienas iš mūsų neįsivaizduojame namų, kuriuose nevešėtų gėlės. Jų gausu ir Alytaus medicininės reabilitacijos ir sporto centro Globos skyriuje. Pasak administratorės, apsilankius gyventojų kambariuose ant palangių galima pamatyti bent po keletą vazonų.
„Užsukusių lankytojų, gyventojų artimųjų akį patraukia Globos skyriaus užimtumo kambarys, kuriame ypač daug kambarinių augalų rūšių. Visais jais rūpinasi, kiekvieną rytą užsuka pasisveikinti ilgiausiai Globos skyriuje gyvenanti Marijona Bukaitė. Ji teigia, kad augalai vien dėl to ir žydi nuolatos, nes ji su jais bendrauja kaip su žmonėmis, reikalui esant, kai mato augalą nuliūdusį, ji jį ir subara.
Negalime praeiti ir pro mūsų centro simboliu tapusį palmę, kuris įstaigoje, toje pačioje vietoje, tik kitame gėliapuodyje, gyvena jau daugiau kaip 20 metų. Labai smagu girdėti atvykusių pacientų, senų alytiškių reakcijas: tai ta pati palmė, kokia ji jau didelė“, – pasakoja J.Vyšniauskienė.
Pirktais bei pačių prisidaigintais augalais tik atšilus orams skubama papuošti ir centro teritoriją, kad čia esantiems gyventojams, pacientams aplinka būtu jauki ir graži. Administratorė teigia, kad matydami centro teritoriją, išpuoselėtą įvairiais žydinčiais augalais, daugelis klausia – kas visa tuo rūpinasi? To klausiame ir mes.
„Tą darbą atlieka vasaros metu dirbanti lauko darbuotoja. Augaliukais prie Globos skyriaus teritorijos, padedamos socialinių darbuotojų, rūpinasi šio skyriaus gyventojos, o visais augalais, esančiais centro viduje, – patys darbuotojai. Juk norint, kad būtų gražu, turime stengtis visi.
Menant tuos laikus, kada centro dar nebuvo, šioje vietoje šalia Alytaus šilumos tinklų administracijos pastato stovėjo trys dideli šiltnamiai.
Ilgametės mūsų centro darbuotojos puikiai pamena tą laiką, kai gėlės šiltnamiuose augdavo žiemą vasarą. Buvo auginamos rožės, kalijos, amariliai, gvazdikai ir netgi tais laikais mažai žinomos alstromerijos ir frezijos. Šiltnamiuose buvo auginamos bei dauginamos ir kambarinės gėlės. Pasidomėjus, o kurgi dėdavo tuos užaugintus augalus, moterys linksmai atsakė, kad vyrai eidami iš darbo turėjo galimybę namo grįžti su gėlėmis, nes augalais prekiaudavo čia pat veikiančioje valgykloje. Šiltnamių būta didelių, todėl gėles pristatydavo ir į miesto turgavietes“, – J.Vyšniauskienė supažindina ne tik su dabar centrą puošiančiais augalais, bet ir su jau į istoriją nugrimzdusiais čia buvusiais šiltnamiais, plačią gėlių įvairovę anuomet teikusiais ne tik mūsų miestui.
Žaliasis kampelis Alytaus kultūros centre – tikrai gyvas ir besikeičiantis
Iš Alytaus kultūros centro renginių lankytojų teko girdėti, kad ne vienas žmogus prieš renginį ar pertraukos metu susižavėjęs apžiūri gėliapuodžius su augalais, pasigėri žydinčiais ir tikina, kad jaučiasi labai smagiai.
Kiti gi sako, kad visuomet pasisveikina su savais, kuriuos padovanojo įstaigai, nes nebeturėjo galimybių namuose toliau auginti. Domimės, o kokių atsiliepimų sulaukia šio centro darbuotojai?
Atsiliepimų tikrai sulaukiame ir tai džiugina. Kultūros centro lankytojai neretai gėrisi čia augančiomis gėlėmis, ypatingai aukščiausiomis. Didelėse centro erdvėse gėlės tampa puikiu interjero akcentu. Visuomet siekiame, jog mūsų lankytojai centre jaustųsi kuo geriau, o jauki aplinka yra vienas iš aspektų, kuris padeda tą jausmą sukurti“, – sako Sandra Anušauskienė, Alytaus kultūros centro rinkodaros ir komunikacijos specialistė.
Sandra teigia, kad skaičiavimų, kiek ir kokių augalų centro erdvės talpina, neteko atlikti, o ir gėlių skaičius nuolat kinta – turimas kiekis pasipildo naujais egzemplioriais, kai kurių yra atsisakoma.
„Žaliasis kampelis Alytaus kultūros centre – tikrai gyvas ir besikeičiantis.
Didžioji dalis centro augalų, kurie čia puikiai jaučiasi, žaliuoja ir veši, yra padovanoti. 2005 metais, Alytaus kultūros centrui pradėjus veiklą, erdvę norėjosi užpildyti jaukumu, gyvybe. Tad buvo suorganizuota akcija, kurios metu miestelėnai buvo kviečiami padovanoti savo augalus. Dalį jų padovanojo ir patys darbuotojai. Dabar atvykę į Alytaus kultūros centre vykstančius renginius po kurio laiko gali matyti pokytį, pasidžiaugti.
Kas prižiūri augalus ir kiek ta priežiūra įstaigai kainuoja? Didžiausia investicija – darbuotojų skiriamas laikas. Augalus prižiūri kelios darbuotojos, kurioms augalai – miela veikla, pomėgis ir aistra. Gal todėl gėlės Alytaus kultūros centro erdvėse taip puikiai veši ir plečiasi. Kartais yra pasitelkiama ir ekspertų pagalba, bet tik išskirtinais atvejais.
Atvykstantieji į Alytaus kultūros centro renginius išvys aplinkos pokyčių. Šiemet reprezentacines erdves atnaujinome keletu naujų augalų. Norime, kad erdvės, kuriose lankytojai laukia renginių pradžios, leidžia laiką pertraukų metu, būtų dar jaukesnės“, – kalba S.Anušauskienė.
Yra jaunimo, mylinčio žalumą, norinčio stebėti jos augimą, besiskleidžiančius pumpurus, ar net kalbėtis su jais
Alytaus miesto bendruomenės centre gėlėmis rūpinasi jaunimas. Kaip pastebi su juo dirbanti socialinė darbuotoja Rasa Raštikienė, entuziastų, triūsiančių prie augalų, dabar nestinga. Patarimus dalijančių draugų taip pat. O visa prasidėjo nuo minties – kaip centro erdves padaryti dar nuostabesnes? Ar įmanoma kuo nors nustebinti save ar draugą? Ir jie pasakė – galima. Pamilus augalus galima įkvėpti kurti ir kitus.
„Norėdami sukurti tobulas Atviro jaunimo centro „Be rėmų“ erdves lankytojui, tikrai nesuklydome paprašydami miestelėnų padovanoti augalų. Čia besirenkantys jaunuoliai praleidžia didžiąją dalį savo dienos, atranda įvairiausių pomėgių: piešti, groti, sportuoti... Todėl labai svarbu, kad aplinka nevargintų, neslėgtų, o įkvėptų produktyviam darbui, kūrybai, gerai nuotaikai, žvaliai savijautai.
Gerą atmosferą darbe sukuria žmonės, tačiau ne mažiau svarbu ir apčiuopiami, matomi dalykai – interjeras, spalvos, baldai ir gėlės. Dovanoti augalai padarė mūsų erdves mielesnes, modernesnes, jaukesnes ir net sveikesnes.
Kad augalai gerina oro kokybę, mes girdėjome, kad skatina žvalią mūsų savijautą, mes pajutome! Puoselėti augalus norime ne vien dėl to, kad aplinkiniai tai pastebėtų ir pagirtų. Tiesiog, yra jaunimo, mylinčio žalumą, norinčio stebėti jos augimą, besiskleidžiančius pumpurus, ar net kalbėtis su jais. Augalai išsiduoda, jei jie yra apipilti meile ir dėmesiu“, – pasakoja R.Raštikienė.
Kai kurias dovanotas gėles teko iškart persodinti, kai kurias išgenėti. Dar kitų atskirti ir pasodinti naujas atžalas. Deja, kai kurių dovanotų augalų nepavyko išsaugoti, galbūt trūko patirties, žinių.
„Gėlės, augalai – tai mano pomėgis. Apskritai, labai myliu gėles“, – pasakoja jaunuolė, lankanti Atvirą jaunimo centrą „Be rėmų“. Ji dar kalbėjo, kad, prižiūrėdami augalus, jaunuoliai mokosi tinkamai įvertinti sąlygas, kuriose auga gėlė, apšvietimą, šviesos kiekį, pasiskirsto, kas ir kada laistys, persodins, apkarpys senus sudžiūvusius lapelius.
Pašnekovai pastebi, kad vasaromis Alytaus miesto bendruomenės centro kieme visada atsiras vietos dekoratyviniam krūmui, gėlei, iš kur jie beatkeliautų – močiutės daržo, ankštoko alytiškio buto...
„Kreipiamės į žmones paprastai, tiesiog sakome – jeigu turite gėlių, kurių ketinate atsisakyti, padovanokite mums, kreipkitės į įstaigos socialinę darbuotoją Rasą tel. +370 656 50212. Įstaigos adresas Jaunimo g. 3, Alytus“, – Rasa ragina neišmesti iš savo buto nusibodusių, išstypusių ar per daug vietos užimančių vešlių augalų.