Lietuvos samariečių bendrijos Alytaus skyriaus vadovę Virginiją Montvilaitę vis didesnis alytiškių ir Alytaus rajono gyventojų būrys vadina gerąja samariete. Nors samariečių veikla Alytuje dar negali kaip kitos labdaros organizacijos pasigirti savo ilgaamžiškumu, tačiau jos pirmieji metai palieka žmonių širdyse džiaugsmo ir dėkingumo. V.Montvilaitę kalbina Aldona KUDZIENĖ.
Apie gerąjį samarietį
Vienas žmogus keliavo iš Jeruzalės į Jerichą ir pakliuvo į plėšikų rankas. Tie išrengė jį, sumušė ir nuėjo sau, palikdami pusgyvį. Atsitiktinai tuo pačiu keliu ėjo vienas kunigas ir, pamatęs jį, praėjo kita kelio puse.
Taip pat ir levitas, pro tą vietą eidamas, jį pamatė ir praėjo kita kelio puse. O vienas samarietis keliaudamas užtiko jį ir pasigailėjo.
Priėjęs jis aprišo jo žaizdas, užpildamas aliejaus ir vyno, užkėlė ant savo gyvulio, nugabeno į užeigą ir slaugė jį. Kitą dieną iškeliaudamas jis išsiėmė du denarus, padavė užeigos šeimininkui ir tarė: „Slaugyk jį, o jeigu ką išleisi viršaus, sugrįžęs atsilyginsiu“...
Pagal evangelistą Luką, Naujasis Testamentas
– Samariečių istorija turtinga, įdomi. Kiek tai sietina su gerojo samariečio elgesiu, kuris minimas Biblijoje?
– Mūsų samariečių bendruomenė ypatinga, vien tik pavadinimu įpareigota pateisinti taip gerai žinomą Biblijoje gerojo samariečio vardą.
Tuo pavyzdžiu nurodoma ir darbų kryptis, kuria net nesusimąstydami turime eiti ir einame, darome tik gerus darbus ir tuo gerumu dalijamės su visais ir visus užkrečiame gerumo dvasia. Tik taip mes pateisinsime gerojo samariečio vardą. Tuo labai džiaugiamės, nes žmonės, išgirdę tik pavadinimą, jau žino, kad mes jiems padėsime kuo galėsime, tai labai skatina geriems darbams.
– Lietuvoje samariečių bendrija įsikūrė 1992 metų pradžioje Kaune, Šv. Kryžiaus, kitaip vadinamoje Karmelitų, bažnyčios klebonijoje. Kada ir kokiomis aplinkybėmis radosi Alytaus samariečiai?
– Alytaus samariečiai atsirado man labai neįprastai, apie tai papasakosiu vėliau ir plačiau. Trumpai būtų tiek: susiklosčius aplinkybėms, vieną dieną atvažiavo Lietuvos samariečių bendrijos prezidentas Sigytas Klimas pasikalbėti, įsitikinti, kad šiam darbui tinku. O aš to tik ir laukiau, ir stačia galva puoliau kurti naują Alytaus skyrių. Nieko nesupratau, nežinojau net nuo ko pradėti, konsultavausi su visais, kas tik susiję su labdaros ir paramos darbu. Iš prigimties esu optimistė, tikėjausi, kad tik spragtelsiu pirštais ir jau viskas, jau dirbu, padedu vargstantiems žmonėms, kam reikia pagalbos ir t. t.
Gerai, kad buvo šalia ir savo patarimais bei ramybe mane palaikė Kauno labdaros ir paramos asmeninio fondo „Vilties sala“ direktorius Saulius Andrašiūnas.
Taigi, veiklos pradžia – Vilties gatvėje esančio darželio patalpose, už kurias turiu dėkoti miesto savivaldybei. Ten ir pradėjau kurtis ir dirbti nuo 2019 metų vasario 13 dienos. Mes dar labai jauni gerieji samariečiai.
– Mažai kas žino apie Jūsų organizacijos veiklą, skirtą padėti alytiškiams. Kam skiriate savo pagalbą ir kokia ji?
– Mes žinomi ir nežinomi, niekas mūsų nefinansuoja ir iki šiol neturėjome rėmėjų. Tik šį lapkritį mus pasiekė pirmųjų rėmėjų ištiesta pagalbos ranka – tai Alytaus miesto ZONTA klubo dosni ranka. Tiesiog dirbome kaip galėjome, bet labai norėjome daryti gerus darbus ir mums pagaliau pasisekė, išsipildė svajonė. Štai jūs paruošite apie mus publikaciją ir mes jau būsime dar daugiau žinomi.
O mūsų bendrijos misija – nuolatinė kova su skurdu, neįgaliųjų bei vienišų žmonių atskirtimi, humanitarinė pagalba socialinėms reikmėms, darbas su jaunimu, socialinė prevencija, globa ir socialinių programų įgyvendinimas.
Galiu pasigirti: nuo šių metų spalio dalyvaujame Užimtumo tarnybos europiniame projekte „Užimtumo skatinimo ir motyvavimo paslaugų nedirbantiems ir socialinę paramą gaunantiems asmenims modelis“.
Veiklą pradėjome nuo prisistatymo Alytaus miestui ir rajonui, važiavome į rajono bibliotekas ir joms dovanojome naujų knygų.
Visai mūsų veiklai įsibėgėti labai trukdo karantinai, kadangi mūsų bendruomenės nariai praktiškai yra rizikos grupėje, mums vis buvo kažkiek surišamos rankos, stabdoma veikla.
O pagrindiniai darbai, tai maisto, rūbų, buitinių ir higieninių priemonių dalijimas, vaikštynių, neįgaliųjų vežimėlių, ramentų skolinimas, taip pat jau turime ir elektrinę lovą, ji skirta skolinti. Ligonius ir senelius bei neįgaliuosius vežimėliuose palydime į polikliniką ir atgal, taip pat vieninteliai Alytuje teikiame ligonių ir neįgaliųjų, kurie yra gulintys ar sėdi neįgaliojo vežimėlyje, nunešimo ir užnešimo paslaugą.
Ne tiek ir mažai jau darome, svarbiausia tai darome kokybiškai ir gerai pagal gerojo samariečio mums parodytą pavyzdį.
– Kur dabar yra Jūsų organizacijos būstinė ir su kokiomis kitomis organizacijomis bendraujate, palaikote ryšius?
– Dabar mus galite rasti Savanorių g. 8A, Alytuje. Paaiškinsiu, kodėl mes išsikraustėme iš Vilties gatvės. Mūsų veiklos niekas nefinansavo, atsirado įsiskolinimas savivaldybei už patalpas ir būtume atsidūrę bėdoje, bet čia vėl mums ištiesė pagalbos ranką „Carito“ ikona – Aldutė Vasiliauskienė.
Ji patarė kreiptis pagalbos į Šv. Angelų Sargų bažnyčios kleboną, dekaną Arūną Užupį. Šis geraširdis, nuostabus dvasininkas mus priglaudė po savo tėvišku sparnu, leido įsikurti baltajame namelyje viename kieme su „Caritu“. Taip prasidėjo mūsų bendradarbiavimas.
Juk lengviau išgyventi sunkiu laikotarpiu dviem padedant vienas kitam, negu kiekvienam atskirai. Nuo šiol jaučiuosi savo rogėse, jeigu pasidaro sunku, visada kreipiuosi į dekaną Arūną Užupį, jeigu nedrįstu kreiptis, tada jis pats visada paklaus, ar gali kuo nors padėti. Galiu tik širdingai dekanui padėkoti visų Alytaus samariečių vardu.
Tuo metu, kai dar tik mokėmės dirbti, susiradome draugų ir bendradarbiaujame iki šiol. Tie draugai – tai „Maisto bankas“, Lietuvos probacijos tarnybos Kauno regiono skyriaus darbuotojai, „Tėviškės namai“, Vaikų dienos centras „Gali“, Šv. Angelų Sargų bažnyčios „Caritas“, Alytaus miesto bendruomenės centras, Alytaus miesto moterų krizių centras, draugaujame su Raudonuoju Kryžiumi. Šiuo metu bičiulių turime tiek, bet tai tik pradžia.
Puoselėju svajonę, kad tarpusavyje bendradarbiautų visos Alytuje esančios nevyriausybinės organizacijos, juk mes dirbame naudingą darbą tam pačiam žmogui, kuriam reikia mūsų pagalbos. Kodėl negalime draugauti, dalytis tuo, kuo galime pasidalyti, apsikeisti patirtimis. Norėčiau, kad būtų draugiški tarpusavio santykiai, o ne vienam kitame matyti „konkuruojančią firmą“. Daug daugiau padarytume dėl žmogaus draugaudami, bendradarbiaudami. Manau, jog kada nors ir ši svajonė išsipildys.
– Devizą Jūsų organizacija turi?
– Taip, mes turime savo devizą. Jis skamba taip – „Skubėkime daryti gera!“
– Yra žmonių, kurie aukoja reguliariai, yra, kurie nusiteikę prieš aukojimą. Visada rasi žmonių, kurie laikosi vadinamosios Folsterio dešimtinės, kada dešimtą procentą pajamų žmogus skiria pasirinktai organizacijai ar žmogui. Aukoti, dalytis yra gražu ir prasminga.
– Labdaringą darbą dirbu dar labai trumpai, tik antrus metus. Susidurti su tokiais rėmėjais, kurie aukotų stabiliai paskirtą sumą, dar neteko, bet labai svajoju ir tikiuosi ateityje turėti tokių rėmėjų, atsirastų daugiau galimybių visapusiškai padėti vargstantiems.
Tokių, kurie neaukoja ir priešiškai nusistatę, sutikau nuo pirmos darbo dienos, bet tai žmonių pasirinkimo teisė. Visada gerbiu bet kokią žmonių nuomonę. Ją išklausau, bet pasilieku prie savosios. Žinau, kad ateis tokia valanda, kai žmogus supras, o mums ir vienas centas tolygus didesnėms galimybėms.
– Visuomet džiaugiuosi žmonėmis, kurie atsiliepia į pagalbos šauksmą. Bent šiuo metu – ar nėra svarbiausia paaukoti savo laiko? Juk statistika baugina – kas trečias senjoriško amžiaus žmogus yra vienišas.
– Iš tiesų jūs visiškai teisi. Dabar vienišų žmonių skaičius ne mažėja, bet auga. Susidūrusi su šia problema aš taip pat ilgai galvojau, kodėl taip yra. Manau, kad pati pradžia buvo padaryta, kai žmonės susikraustė gyventi į daugiaaukščius namus, juos tiesiog pavadinkime narveliais.
Pradžioje dar buvo išlikęs įprotis bendrauti su kaimynais, lankyti draugus, bet po truputį greitėjant gyvenimo tempui, viskas ėmė keistis į blogąją pusę. Dar prisidėjo mažėjantis gimstamumas, jam turėjo įtakos tie patys narveliai, labai patogu – grįžau namo, užsidariau duris ir nieko nereikia, ilsiuosi. Draugas – televizorius. Toliau sekė kompiuterizacija, vėl patogu – tavo draugai yra dėžutėje, kam eiti kur nors, ieškoti ko nepametęs.
Žmonės juk sensta, mažėja draugų ratas, ir tada pradeda suprasti, kad liko vienas tik su televizoriumi ir kompiuteriu. O su kuo pasikalbėti, nes kalbėtis tai gali, bet tau niekas neatsakys. Bendravimo įpročiai pasikeitę, taip ir susiduriama su vienatve.
Turbūt didžiausia problema ne mandagus pokalbis su kaimynais, svetimais žmonėmis, bet kad nėra su kuo pasibarti, pasipykti, išsikrauti. Juk nesipyksi su kaimynu, jeigu bėda – tu jo neprisišauksi.
Viską kaupiantys savyje tampa piktais, niekur nelaukiamais žmonėmis ir reziumė – vienatvė.
Iš tiesų žmonės dabar neprašo rūbų, maisto – minimaliai, bet jie prašo bendravimo. Jie man skambintų rytą vakarą, stengiuosi, kiek galiu, bendrauti su jais, bet vienas lauke ne karys, ieškai savanorių, kurie mokėtų bendrauti su tokiais žmonėmis.
Po truputį daugėja savanorių, bet ne taip ir tiek, kiek norėtųsi. Juk savanoris darbą turi atlikti neatlygintinai, bet gerai. Dažniausiai visi norėtų, bet neturi laiko. Neapmokamas laikas tiesiog tapo prabanga. Paprasčiau – atvežiau, padaviau ir pamiršau. Bet nepagalvojama, o jeigu aš pats nuveščiau tą gėrį asmeniškai tam žmogučiui, pasikalbėčiau porą valandų ir duočiau jam daug daugiau negu tik atlikusius daiktus ir rūbus. Tiesiog, visi galvojame apie save, o ne apie tokį patį, bet kitą.
– Pastebėjau, kad labai patinka vaikams aukoti kitiems. Vadinasi, auga atjautesnė karta?
– Jaunoji karta visiškai kitokia, ji mokykloje mokoma savanoriauti, mato savanoriavimo pavyzdžių, tad visai kitaip žiūri į seną pasiligojusį žmogų. Iš tiesų man labai patinka jaunoji karta, ne visi juos suprantame, pykstame, kad jie ne tokie, kaip mes buvome savo laiku, bet jie šaunūs. Kiek teko susidurti su jaunąja karta, ar tai būtų vaikinai, ar merginos, jie mielai aukoja ir nedideles sumas pinigų. Kažkaip viską savaime supranta, kad reikia padėti seneliams, ligoniams.
Jiems viskas aišku, reikia tai reikia. Visada jais galiu pasitikėti, jeigu paprašysiu pagalbos ir jos reikės seneliams, jie labai atsakingai tai atliks. Visada atlikdami užduotį prisimena savo senelius ar pasiligojusius savus artimuosius. Pasipasakoja apie tai. Žiūri, kaip jie guldo į lovą nevaikščiojančią senutę, tai gali ir ašarą išspausti.
Labai smagu dirbti su vyrukais virš 20-ies metų. Atrodo vyrukai, jiems tie ligoniai ir seneliai nė motais, ir kaip klystame, jie tai atliks daug atsakingiau negu bet kuris suaugęs vyras. Žodžiu, nenurašykime mūsų jaunosios kartos, jie labiau pažengę už mus savanorystėje ir atjautoje. Tą sakau labai atsakingai.
– Aš vis nerandu atsakymo į tokį klausimą: be valstybės, tiek organizacijų rūpinasi sunkiai besiverčiančiais žmonėmis, o jų vis daugėja. Kodėl?
– Čia turiu savo nuomonę. Tiesiog, Europos ir mūsų valstybės tokia politika. Kam dirbti, jeigu gaunu pašalpą, iš jos minimaliai tenkindamas savo poreikius išgyvenu. O su laiku pasikeičia ir poreikiai, jie vis mažėja. Visi mokame skaičiuoti, ne tik svetimus pinigus, bet ir savus. Kam eiti dirbti už mizerinį minimumą, geriau prisidursiu iš šono ir taip sau tyliai išgyvensiu.
Toliau šitie žmogučiai įsigudrina eiti per visas labdaringas organizacijas, vienoje šio, kitoje to gauna, ir vėl jis laimingai sulaukia savo pašalpų dienos. Taip ir sukasi, nesukdamas sau galvos, atpranta dirbti, užsisėdi užimtumo tarnyboje, iškrenta iš darbo rinkos, praranda darbo įgūdžius, atsilieka nuo technologijų.
Ir kas jam belieka, toliau tūnoti be jokios veiklos ir pradėti degraduoti. Paskui stebimės, kodėl jis nedirba? Pykstame, tegul eina dirbti. Jau šaukštai po pietų, jis prarastas, valstybei padedant. Tada valstybė vėl investuoja į jį pinigus sugrąžinti į darbo rinką, bet tą galima taikyti tik tiems, kurie patys nori sugrįžti į normalų gyvenimą, kitiems tas jau nebeįmanoma, traukinys nuvažiavo.
Man patinka dirbti su rajono žmonėmis. Pažiūrėkime, kas dedasi kaimuose? Jie tiesiog miršta. O žmonės ką ten veikia? Ogi visiškai nieko, nes net neturi ką veikti, jokio darbo. Tada vėl paklauskime, kas kaltas? Kaltas žmogus? Ne, kalta valstybės politika. Nenoriu lįsti ir diskutuoti politinėmis temomis, bet, mano galva, tik taip ir yra. Reikia gelbėti žmogų, o kas gelbės, valstybė? Ne. Žmogus paliekamas likimo valiai, gerai jeigu kas pataria kreiptis į labdaringas organizacijas, didelis ačiū, tai bent žmogus turi ką pavalgyti ir apsirengti.
– Visi žmonės nori būti laimingi. Kada Jūs jaučiatės laiminga? Daugiau papasakokite apie save.
– Kada aš esu laiminga? Dabar esu labai laiminga, nes turiu šį Dievo siųstą darbą, su kuriuo pasikeitė visas mano gyvenimas. Taip, galite juoktis, galite galvoti, kad aš išprotėjau, bet tai tiesa. Visiems pasakoju šį stebuklą. Juk plačiau pakalbėti apie samariečių atsiradimą Alytuje žadėjau pokalbio pradžioje.
O buvo taip. Būna žmogaus gyvenime lūžio taškas, sako, kad jis būna kas septyneri metai. Ko gero, taip ir man buvo. Viskas ritosi į dugną, nenorėčiau taip sakyti, tiesiog ritosi žemyn į blogąją pusę. Jau ir pati galvojau, kad teks emigruoti pas dukras į užsienį, Lietuvoje laikė tik seni tėvai, galvojau neištvers, jeigu aš juos paliksiu čia, o pati išvažiuosiu.
Ir vieną dieną būdama neviltyje dėl savo tokio gyvenimo, parašiau Dievui laišką, buvau apie tai skaičiusi psichologinėse knygose. Galvoju, ir aš tai padarysiu, nes toliau jau nėra kur kristi.
Surašiau kokio darbo norėčiau, ir būtent aprašiau labdaringąjį darbą, nes nuo vaikystės mano geriausi draugai buvo seneliai ir vieniši žmonės, buvau labai bendrauti mylinti mergytė. Mama sakydavo, tave daugiau žmonių sveikinasi negu mane ir tie, kurių net aš nepažįstu.
Dirbdama versle, stengiausi rinkti viską, ką mano turtingos klientės norėdavo išmesti, veždavau tiems žmonėms, kam to reikėdavo ir trūkdavo.
Na, parašiau ir pamiršau tą laišką. Draugė manęs gailėdama, kad nesusirgčiau depresija, pasiėmė į Vilnių buhalteriauti, nors aš nemėgstu tokio darbo, bet buvo padėtis be išeities, kaip tada atrodė. Ir po trijų dienų, man būnant Vilniuje, paskambina labai gera mano draugė ir sako, man siūlė tokį ir tokį darbą, aš nesutikau, bet pagalvojau apie tave, tu labai tinkama jam. Ar galiu duoti tavo telefono numerį jiems? Aš sutikau. Po dienos man paskambina iš Kauno Lietuvos samariečių bendrijos prezidentas Sigytas Klimas, pasikalbame, susitariame susitikti kitą savaitę. Tą dieną aš ir planavau grįžti į Alytų. Susitikome, vėl pasikalbėjome, ir štai aš turiu svajonių darbą, ar tai ne stebuklas? Vadinasi, stebuklų dar būna! Žmonės, stebuklų vis dar būna, tikėkit Visagaliu ir jūsų gyvenimas pasikeis 360 laipsnių kampu!
Pradėjau dirbti. Tada prasidėjo šou, stebėjau draugių reakciją, vienos iš mandagumo linksėjo galva, kitos reiškė savo nuomonę, trečios laikė visiška kvaiša... Dirbau ir iki šiol dirbu savanore. Bet man buvo gera daryti žmonėms gera, padėti jiems, jų išklausyti. Kai sulaukdavau jų šypsenų, dėkingumo, ir sunkumai kažkur dingdavo. Bet niekada net minties nebuvo mesti šį darbą.
Dabar esu ten, kur esu, savo rogėse. Tai Dievo dovana man už visus sunkumus ir išgyvenimus, kiek jų buvo mano spalvingam gyvenime. Myliu savo darbą, visus tuos žmones, kuriuos sutinku savo darbe, ir tik džiaugiuosi, kad galiu jiems padėti, kad jie manimi pasitiki, patiki savo gyvenimiškas paslaptis. Susikūriau tokią bendruomenę, kokia esu pati, tad galite pagal tai ir mane vertinti.
Jeigu trumpai apie save, tai esu paprasta suvalkietė, meilės emigrantė Alytuje. Meilės neliko, bet aš likau Alytuje, nes man čia gera. Čia patys geriausi mano draugai, geriausi mane supantys žmonės. Mamytė dzūkė, kilusi iš Simno, tėvelis kilęs iš Kazlų Rūdos, sesė su broliu gimė Alytuje, o aš gimiau Kazlų Rūdoje, bet tik aš gyvenu Alytuje. Kai vertėsi mano gyvenimas, nebuvo jokios minties išvykti iš Alytaus, jaučiau, kad jis mane įsiurbė į save, bet aš čia laiminga.
Tai gal tiek apie mane pačią.
Galite didelėmis raidėmis parašyti: „Esu laiminga dirbdama šį Dievo siųstą darbą.“
– Džiugu tą girdėti. Tad pokalbio pabaigoje paprašysiu, ką mėgstu daryti – atsakyti į klausimą, kurio nepaklausiau, o Jums norisi apie tai pakalbėti.
– Atsakydama į jūsų klausimus, aš jau išsiliejau, gal kur ir nusikalbėjau, nes esu tas žmogus, kuriam geriau neduokit valgyti, bet duokite pakalbėti.
Norėčiau padėkoti visiems savo bendruomenės nariams, kurie manimi patikėjo, kad aš, būdama visiškai žalia šiame darbe, galiu jiems kažkuo padėti. Man tai labai daug reiškė tuo metu.
Noriu dar kartą padėkoti Šv. Angelų Sargų bažnyčios klebonui, dekanui Arūnui Užupiui, kad priglaudė vargšus samariečius po savo tėvišku sparnu, kad saugo ir globoja.
Didelis dėkui Šv. Angelų Sargų bažnyčios „Carito“ vadovei Aldutei Vasiliauskienei, kuri nepalieka neviltyje ir dalijasi patirtimi, ypač tuomet, kai būna labai sunku.
Taip pat dėkoju savo ištikimiems savanoriams Gintarui, Laimutei, Loretai ir Mindaugui, kurie aukoja sekmadienius, kad pagelbėtų man išdalyti maistą mūsų bendruomenės nariams, kurių pastaruoju metu ypač sparčiai daugėja. Savanoriai supranta, kaip juos vertinu, nes be jų aš kaip be rankų.
Tai toks mano gerosios samarietės gyvenimas.