Alytaus rajono savivaldybės kultūros centro Miroslavo skyriaus renginių organizatorė Audronė Granskienė septyniolika metų vadovauja ir Kumečių kaimo bendruomenei. Sunku būtų įsivaizduoti Kumečių kraštą be šios veiklios kultūrininkės, dar sunkiau būtų suskaičiuoti jos atliktus darbus. Kokia turi būti kaimo kultūrinių renginių organizatorės kūrybos virtuvės aplinka, kad joje gimtų tiek daug idėjų?
Aldonos KUDZIENĖS pokalbis su A.GRANSKIENE.
– Tai koks tas gyvenimas Kumečiuose šiandien? Ar žmonės iš tiesų bijo žmonių?
– Kumečiuose, kaip ir visur šiuo sunkmečiu, gyvenimas yra neįprastas. Jaučiamės suvaržyti – uždaryti, atskirti nuo artimųjų, draugų, kolegų... O žmonės šiais laikais ir taip susvetimėję, ne tokie kaip buvo mūsų jaunystėje. Žinau, jog praeitis negrįžta, bet dirbdama su žmonėmis pastebiu, kad nėra tokių šiltų susitikimų, nėra tokių spacierių su draugėm kaimo takeliais kaip mano jaunystėje.
Kadangi giedu bažnyčios chore, tai matau, kaip po pamaldų skuba visi prie savo automobilių, ne taip kaip mūs jaunystės laikais – pasisėdėjimas šventoriuje ant suoliuko su draugais ar ant pievos pasitiesus divoną.
O dabar pandemija žmones įbaugino dar labiau, kad vieni kitų lankyti net negali. Pajauti, koks geras dalykas yra telefonas, tai nors tokiu būdu galime pabendrauti.
– Pandemija sutrikdė ir kultūrinio gyvenimo tėkmę. Ar Jūsų pasaulis smarkiai susitraukė? Gyvenate kūryba ar... atostogaujate? Projektiniai reikalai turbūt tvarkomi ir karantino metu?
– Tikrai pandemija labai sutrikdė mūsų kultūrinio gyvenimo tėkmę. Labai trūksta susiėjimų, renginių, gražios bendrystės. Tik džiaugiuosi, kad mano svajonė išsipildė ir prieš vienuolika metų subūriau liaudiškos muzikos kapelą „Kaimynai“. Kapelą sudaro 16 įvairaus amžiaus mėgėjų dainininkų, muzikantų iš įvairių kaimų ir Alytaus miesto. Penkiolikmečiai jaunuoliai – būgnininkas Domantas Švipas ir trombonininkas Gustas Nikulinas atvyksta iš Alytaus.
Galiu pasidžiaugti šiais jaunuoliais, kad jie nesigėdija, nes šiais laikais jaunus nelabai prisikviesi su pagyvenusiais žmonėmis kartu muzikuoti. Džiaugiuosi šio kolektyvo žmonėmis, tikrai nenutraukiame tos šeimyninės gijos – bendraujame nuotoliniu būdu, nes be galo vieni kitų pasiilgstame.
Manęs kūryboje pandemija tikrai nesustabdė, dabar yra laiko apmąstyti, pagalvoti apie įvairesnes veiklas, ką galėtume, vos tik atlaisvinus karantiną, kaip iš strėlės iššauti (juokauju).
Atostogauti taip pat neturiu kada, nes dirbu dar ir Alytaus rajono savivaldybės kultūros centro Miroslavo skyriuje renginių organizatore, bet kultūrinę veiklą vykdau Kumečiuose. Šiuo metu dirbu nuotoliniu būdu.
Kalbant apie projektus, tai šiame reikale irgi nenuleidau rankų. Vos paskelbus Nacionalinei mokėjimo agentūrai prie Žemės ūkio ministerijos projektą nacionalinei paramai bendruomenėms, vasarį pateikiau projektą „Renginių organizavimas“. Juk esame numatę liepos mėnesį tęsti tradicinę XVII kraštiečių šventę „Kaip gyveni, kaimyne?“.
Kiekvienais metais teikiame paraiškas Alytaus rajono savivaldybės skelbiamiems projektams.
– Kažkiek renginių dėl pandemijos neįvyko. Dėl kokio neįvykusio renginio Jums labiausiai skauda širdį?
– Labiausiai skauda širdį dėl praeitais metais neįvykusio tradicinio tęstinio, jau šešiolikto rudens ir bendruomenių draugystės „Pailsėkim susiėję po darbų“ renginio.
Gaila, kad pandemija pasiglemžė šį nuostabų renginį. Tai visų laukiama šventė, kurioje – rudens gėrybių paroda, meninė programa ne tik mūsų rajono, bet ir kitų regionų bendruomenių, pagerbimas ūkininkų, auginančių mums kasdieninę duoną, ir dar daug visko.
– Kas Jums šiandien, pandemijos metu, yra paguoda? Kas Jus palaiko?
– Didžiausia paguoda pandemijos metu – tai yra mano vyras, kuris šalia kiekvieną dieną. Taip pat mano vaikai ir anūkai, nors labai skauda širdį, kad galime pabendrauti tik nuotoliniu būdu, nes negalime pagal šio karantino taisykles susieiti iš kelių ūkių.
O kas palaiko? Tikrai būtų liūdna, jeigu nejausčiau savo bendruomenės žmonių palaikymo, mano šauniosios kapelos „Kaimynai“ muzikantų bei dainininkų ir, žinoma, savo šeimos. Juk viena nepajėgčiau traukti bendruomenės vežimo 17 metų, jeigu neturėčiau pagalbininkų ir šeimos palaikymo.
– Dauguma kaimų turi centrus. Ar Kumečiuose yra vieta, kurią esate įpratę vadinti centru? Papasakokite daugiau apie žmones ypač žiemą viliojančios užtvankos atsiradimą. Kokių planų turite jos ateičiai?
– Kultūros prasme centrų Alytaus rajono savivaldybėje yra tik vienas – Kultūros centras, kurį sudaro skyriai. Šiaip kaimuose jau buvusių kultūros namų nėra. Ir Kumečiuose tokių nėra. Džiaugiamės, kad turime vietą buvusioje Kumečių mokykloje, kurioje galime naudotis patalpomis, nes bendruomenės namų patalpos yra nedidelės, tinkančios tik mažam susibūrimui.
Visa bendruomenė dėkinga Alytaus rajono savivaldybės merui ir administracijai, kad mums suteikia tokias paslaugas, nes kitu atveju kaimas liktų merdėti. Dabar po vienu stogu yra biblioteka, Dienos centras, na, ir aš glaudžiuosi kaip Kultūros centro darbuotoja.
O dėl Kumečių krioklio, tai tikrai yra graži vieta prie tvenkinio ir privačios pirtelės. Šioje vietoje bendruomenė organizuoja šventes.
Esame padarę suoliukų, šiokią tokią savo rankų darbo pavėsinę. Šiaip šis vadinamasis Kumečių krioklys pastaruoju metu labai pamėgtas lankytojų. Sakyčiau, gal dėl to, kad anksčiau nebuvo tokios informacijos, o atsiradus technologijoms, žinia paplito.
Labai didelių konkrečių planų dėl krioklio neturime, kadangi pats tvenkinys išnuomotas, yra savininkas. Taip pat nemažai žemės teritorijos priklauso Metelių regioniniam parkui, dalis valstybei ir dalis privati.
Tik mus labai nerimą kelia, kad visą gražų vaizdą gadina pastatas „baisuoklis“ – buvęs kolūkio laikų malūnas, kuris kelia grėsmę lankytojams. Jis pat yra privatizuotas.
Rašėme raštus savivaldybės specialistams, siuntėme fotonuotraukas, bet jiems nepavyko sutarti su savininkais. Vis dar turime viltį, kad valdžia ras išeitį. Gal bausti savininkus, ar tiesiog nusavinti turtą, kuriuo šie nesirūpina? Tada tikrai būtų galima padaryti nuostabią lankymo vietą Kumečiuose.
– Ponia Audrone, esate bendraujantis ir linksmas žmogus. Turite labai daug bičiulių visoje šalyje. Ar su jų kolektyvais palaikote ryšius? Turbūt labai išsiilgote gyvo bendravimo ir su gerbėjais?
– Ačiū už komplimentą, bet nesigirsiu, kad tikrai daug turiu bičiulių ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų. Tikrai nuostabiai bendraujame ir bendradarbiaujame. Mano vadovaujama kapela „Kaimynai“ ir trio „Jaunystės godos“ su menine programa dalyvavo ne tik savo krašte, bet ir kituose regionuose, taip pat bendraujame su Seinų lietuvių namų bendruomene, vieni kitiems padedame.
Esame koncertavę Žemaitijos, Aukštaitijos, Suvalkijos, Dzūkijos regionų renginiuose, taip pat, kaip minėjau, Lenkijoje, Seinų lietuvių namuose ir „Žiburio“ mokykloje.
Be galo visi laukiame karantino atlaisvinimo ir gražaus susiėjimo. O dabar, bendraudama su žmonėmis nuotoliniu būdu, pajuokauju, kad gal nemokėsiu bendrauti, gal vieni kitų tuoj bijosime? Bet pradžiugina telefone išgirstas ,,Pasiilgom“!
– Vieni kaimai plečiasi, kiti mažėja, yra apskritai išnykusių. Kokia padėtis Kumečiuose?
– Sutinku su Jumis, kad kaimai jau mažėja, vyksta sodybų tuštėjimo metas. Jaunimas išvyksta svetur dirbti ar mokytis, dauguma į užsienį, o kaime, jau galima sakyti, kad beveik tik pagyvenę žmonės tejuda.
Pagal namų skaičių Kumečiai gana nemažas kaimukas, bet kaip mintyse paskaičiuoji, tai trobose dauguma po vienišą žmogų ir daugiausia našlės moterys. O vyras našlys tik vienas kaime.
– Menate sovietmetį, kokia tuomet buvo kultūra? Apskritai, koks kultūros kelias Jus vedė iki šiandienos?
– Tikrai menu sovietmečio laikų kultūrą: vykdavo gegužinės, poilsio vakarai, sausakimšos salės koncertų metu.
Mano polinkis į kultūrą prasidėjo nuo vaikystės. Jau pradinėse klasėse save susiejau su meno saviveikla. Dainavau, šokau, o būnant ketvirtoje klasėje mane mokykla rekomendavo mokytis solinio dainavimo ir išsiuntė pereiti komisiją Druskininkuose.
Nuo mažens turėjau klausą, balsą ir ta komisija mane įvertino teigiamai. Gal po mėnesio gavau laišką su kvietimu atvykti mokytis į Vilnių, tik dabar nepamenu, kaip vadinosi tais laikais ta mokykla, nes praėjo daug metų. Aš dar nelabai ką ir supratau anais laikais, tačiau tėvai manęs neleido. Sako, išvažiuosi tokia maža, vaikeli, taip toli, o jeigu neramūs laikai kokie būtų, tai kur mes tave ir rasim. Kaip šiandien šiuos mamos žodžius pamenu.
O gal pabijojo, kad nelabai turtingai ir gyvenome? Taip ir tęsiau savo meninę veiklą Leipalingio vidurinėje mokykloje, kol baigiau vienuolika klasių. Mano meno veikla prigeso, kai ištekėjau ir gimė vaikai.
Vaikams paūgėjus, vėl tęsiau savo mėgstamą veiklą. Kur gyvenau, visur dalyvavau meno saviveikloje. 1985 metų gruodį atvykau gyventi ir dirbti valgyklos vedėja į Kumečius. Jau kitais metais kovo mėnesį dainavau Kumečių kultūros namų moterų ansamblyje, vėliau duete su Gintautu Laučiu.
Dar vėliau, tik metų nepamenu, Kultūros namuose dirbusi Irena Norkūnienė, kuri buvo baigusi režisūrą, sukūrė mėgėjų teatrą „Kauko ašara“. Su šiuo teatru ant scenos praleidau 20 metų, buvau apdovanota už geriausią moters vaidmenį.
Įsijungiau ir į kitus kultūros namų meno kolektyvus.
2004 metais, kada susikūrė bendruomenė ir mane išrinko pirmininke, griebiausi savo pomėgio, žinoma, mėgėjiško, nes nesu profesionalė. Reikėjo bendrauti su žmonėmis, nors aš juos per tiek metų daugiau mažiau pažinojau, bet kaime yra ir pasyvių žmonių, kurie gyvena tarsi nuo visų atsiskyrę.
Stengiesi juos sudominti, įtikinti, kad gyvenime yra ne tik darbas, bet reikia ir poilsio, atsipalaidavimo, gražaus bendravimo su kaimo žmonėmis. Griebiausi kultūrinės veiklos, vyliausi, kad tai padės išjudinti žmones. Pasitarus su bendruomenės taryba, nutarėme dar 2005-ųjų vasarą suorganizuoti pirmą kaimo šventę.
Prasidėjo nemigo naktys, juk pirmą kartą reikėjo pačiai kurti scenarijų, vesti renginį, ieškoti rėmėjų, kalbinti žmones, nes supratau, kad ne tie laikai, kai salės būdavo sausakimšos nuo žiūrovų, dabar reikia mokėti kiekvieną asmeniškai pakviesti. Tai man buvo didelis iššūkis.
Pirmiausia subūriau moterų ansamblį, kuriam akordeonu akompanavo Peršėkininkų kaimo muzikantas Gintas Zubrus.
Ansamblį pavadinome „Saulėgrąža“, juk mūsų bendruomenės herbas – saulėgrąžos žiedas. Pirmas kartas, tai visai neblogai pavyko. Tada jau ramiai miegoti negalėjau. Norėjosi verstis per galvą, kad tik viskas gerai būtų. Ko tik neprigalvojau. Pradėjau kurti humoreskas, kurios virsdavo vaidinimais.
Prisimenu, pirmas pasirodymas buvo pavadintas „Ligoninės priimamasis“, jame dalyvavo kaimo žmonės: Lina Kandrotienė, Asta Pilvelienė, Gintas Zubrus, Bronius Misevičius ir aš pati. Aplodismentai nuaidėjo.
Tada subūriau humoro grupę „Rykštė“. Grupė minimali – aš ir Lina Kandrotienė. Stengiausi išlaikyti ir senovines tradicijas – įkūriau etnografinį ansamblį „Radasta“, kuriame dainavo garbaus amžiaus moterys. Jau ir renginių pradėjome daugiau organizuoti. Tada pasakiau sau, kad ne aš būsiu, jeigu kaimo kapelos nesubursiu.
Ir man pavyko: 2010 metų pavasarį gimė išsvajota kapela, kurią pavadinome „Kaimynai“. Pavadinimą irgi pritaikėme pagal tai, kad joje dalyvavo iš Kumečių, Peršėkininkų, Buckūnų, Viešnagių kaimų ir Simno bei Alytaus miestų dainininkai ir muzikantai.
Labai džiaugiuosi šiuo kolektyvu, mes visi kaip viena šeima, kaip aš mėgstu sakyti – ir prie tanciaus, ir prie rožančiaus. Bet etnografinio ansamblio moterims sveikata nelabai leido toliau dalyvauti repeticijose, tai jų vietoje gimė trio „Jaunystės godos“.
Tai va, toks mano darbas meno kultūroje, kuris dar vyksta iki šių dienų ir laukiu nesulaukiu, kada mes vėl visi galėsime susieiti, apsikabinti ir tęsti savo veiklą. Laiko dabar turiu, veltui jo nešvaistau ir toliau ruošiu repertuarą savo kolektyvams, juk liepos mėnesį, kaip minėjau, numatyta tradicinė XVII kraštiečių šventė „Kaip gyveni, kaimyne?“
– Nepriekaištingai rūpinatės ir savo sodybos aplinka. Kuo šiemet žadate nustebinti kumetiškius šiame veiklos bare?
– Tikrai labai mėgstu tupinėti apie savo sodybą, puoselėti grožį. Nesuvaldoma mano meilė gėlėms. Joms reikia daug dėmesio, kas mėgsta gėles, mane supranta.
Vis kalbu savo šeimai, kad jau kitais metais tai tiek nesodinsiu, bet ateina kitų metų pavasaris ir negaliu sustoti. Vis kažkokios naujos idėjos gimsta, kažkuo nauju norisi paįvairinti pernykštį vaizdą. Aišku, daug kas tenka vyro pečiams.
Galiu pajuokauti, kad aš tik brėžinuką, o vyrui lieka atlikti darbuką. Vasarą aš savo gėlėmis puošiu sodybą, o žiemą vyras savo rankų darbu – įvairiais vėjo suktukais, eglutėm, kad ir žiemą būtų galima kažkuo pasidžiaugti.
Kumetiškių tikrai nenoriu niekuo išskirtiniau nustebinti, kadangi mūsų Kumečių kaimas yra pavyzdingas, sodybos visų išpuoselėtos. Džiugu, kad į kaimą atvyksta nauji gyventojai ir atgaivina jau seniai negyvenamas sodybas. Todėl visiems linkiu sveikatos ir nenuleisti rankų savo sodybos puoselėjimui.
– Dar pakalbėkime apie tai, ką Jums reiškia dirbti savo namų aplinkoje, gėlynuose, lysvėse.
– Tai mano sielos atgaiva, kada gali kiekvieną žiedelį ar augalėlį savo rankomis pačiupinėti ir pabėgti nuo visų kitų darbų. Kitą kartą būna ir taip, kad per tą bėgimą – skubėjimą nesuspėji ir laiku palaistyti. Ko gero, kiekvienam savo sodybos kampeliai – atgaiva.
– Pasvarstykime ir apie tai: paroje yra 24 valandos, bet matant Jūsų atliktus darbus, girdint planus ir norus, kirba mintis, kad Jūsų paroje valandų turbūt daug daugiau. Kaip viską suspėjate atlikti?
– Jeigu tas darbas – prie širdies ir nori pasiekti savo tikslą, tikrai gal ir tų 24 valandų prireikia. Jeigu ką užsibrėžiu, tai jau tada tikrai būna bemiegės naktys, o ypač organizuojant renginį ar vykstant su kolektyvais koncertuoti kažkur svetur.
Juk reikia kiekvieną dalelę apgalvoti. Pasiimi užrašų knygą ir tada rašai, braukai, rašai, braukai. Kažką naktį prisiminus, šoku iš lovos ir užsirašau, nes galiu ryte neprisiminti.
Su mano charakteriu taip jau nutinka, kad ir įtampą imu jausti. Esu gal kažkiek smulkmeniška. Man labai svarbu mano kolektyvų dalyvių išvaizda, tai tiesiog pasakau, kas kaip turi būti apsirengęs. Gal jiems ir nepatinka, bet man neprieštarauja ir visada lieka patenkinti. Taip tos mano 24 valandos ir sukasi galvoje įvairiais reikalais.
Klausiate, kaip viską suspėju atlikti? Deja, ne viską, nes daugiausia nukenčia namai ir šeima per mano lėkimą ir rūpestį kitais reikalais.
Galėtume kalbėtis ir kalbėtis, bet tikrai visko neįmanoma išpasakoti, nes tikrai per mano amželį tų nuveiktų darbų yra be galo daug.