Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
„Zona“: nuo telefonų – iki riaušių

 Kalinių mintys apie nelaisvėje draudžiamus turėti daiktus – kaip ir maisto poreikis. Dauguma kalinčiųjų nuolat mąsto, kaip ir ką iš laisvės gauti. Vieni – kad mažiau jaustųsi esantys anapus tvoros, kiti – kad galėtų prieš kitus vaizduoti esantys „kieti“, treti – kad galėtų užsidirbti arba skolą atiduoti, ketvirti – kad paprasčiausiai įdomiau leistų laiką, ir t.t.

Iškalbingi skaičiai

Ir nors nuteistųjų Lietuvos įkalinimo įstaigose mažėja – štai sausio 1-ąją „zonoje“ gyveno 6500 kalinių, o birželio 1-ąją – jau 6340, tačiau nuteistiesiems draudžiamų turėti daiktų statistika nešvelnėja. Vieni skaičiai išlieka panašūs kaip pernai, kiti – netgi didesni. Pavyzdžiui, pernai per visus metus vien iš nuteistųjų pareigūnai paėmė rastus 143 eurus (o juk dar bando įnešti ir lankytojai), o šiemet vien per 7 mėnesius – jau 158 eurus. Pernai kaliniai buvo priversti atiduoti pareigūnams 1142 gramus kvaišalų, aptiktų pas juos, o per 7 šių metų mėnesius – 934 gramus, tai yra daugiau negu pernai per tokį pat laikotarpį. Įvairūs statistikos skaičiai liudija ir apie mobiliuosius telefonus, nelegaliai patenkančius į „zoną“, ir apie SIM korteles, bevielio ryšio modemus, ir apie alkoholį bei raugą alkoholiui gaminti, duriančius ir pjaunančius daiktus.

Šių metų statistika rodo, kad populiariausi iš draudžiamų daiktų „zonoje“ išlieka mobilieji telefonai ir raugas alkoholiui gaminti. Šio skysčio pernai šalies kaliniai neteko 11 516 litrų, nes pareigūnai radę paėmė jį iš kalinių. O šiais metais, per 7 mėnesius, raugo kaliniai slapta turėjo 4182 litrus, bet dėl kratų nespėjo jo suvartoti. Skaičiai rodo mažėjimą. Gali būti, kad tai susiję ir su faktu, jog „zonoje“ veikiančiose parduotuvėse ribojama maisto produktų, kurie tinka raugui gaminti, prekyba.

Toliau – mobiliojo ryšio telefonai. Iki rugpjūčio 1-osios šalies įkalinimo įstaigų pareigūnai paėmė 3062 telefonus iš kalinių ir 1995 – iš asmenų, kurie bandė pasitarnauti kaliniams, gyvendami laisvėje. Paskaičiuokime: jeigu visi šie telefonai (per 5050) būtų slapta patekę už grotų, būtų galima daryti išvadą, kad per 80 procentų šalies kalinių turi po mobiliojo ryšio telefoną, nors šis daiktas jiems yra draudžiamas.

Paklusnios moterys

Mobilieji telefonai kalinius, kaip ir anksčiau, dažniausiai pasiekia įšovus juos per tvorą savadarbėmis suspausto slėgio „patrankomis“ ir kitais panašaus veikimo prietaisais. Bet tebėra ir kitokių kelių – būna įvairių bandymų.

Neretai kaliniams tarnauja ir pataikauja arba jų reikalavimus vykdo žmonos (ir kitos artimos moterys, turinčios teisę į pasimatymus „zonoje“) – jos vis dar ryžtasi draudžiamų daiktų paketėlius savo kalintiems vyrams gabenti įsikišusios į lytinius organus arba į išeinamąją angą. Tokios moterys tiki, kad jos, atvykusios į pataisos namus, nei mimika, nei elgesiu neišsiduos su jomis bendrausiantiems pareigūnams ir todėl nebus tikrinamos, nes žino, kad žmogaus kūno ertmių patikrinimas vyksta tik pareigūnams turint neabejotinos informacijos apie gabenamus draudžiamus daiktus. Mat jeigu per tokį tikrinimą nieko draudžiamo kūne nebūtų rasta, apžiūrėtasis žmogus galėtų kreiptis į teismą dėl orumo ir įrodinėti, kad buvo esą pažemintas, įžeistas.

Bet dažniausiai tokios kurjerės išsiduoda, vos tik susiduria su įkalinimo įstaigos pareigūnais ir iš jų gauna klausimų bei sutinka aktyviai tiriančius pareigūnų žvilgsnius. „Akistata“ jau ne kartą yra pasakojusi, kuo baigiasi toks moterų paklusnumas kaliniams – ogi ilgu laisvės atėmimu, jeigu bandyta perduoti kaliniams kvaišalų. Tik nuo kvaišalų sudėties ir kiekio priklauso, kiek metų kalėti skirs teismas tokiai moteriai.

Vis dėlto vis dar pasitaiko „drąsuolių“, arba kvailelių, kurios savo intymiausiose kūno vietose gabena „dovanėles“ vyrams į „zoną“. Štai ir visai neseniai Marijampolės pataisos namuose įkliuvo nuteistojo A. S. žmona L. S. (39 m.), atvykusi į planuotą ilgalaikį pasimatymą iš Šiaulių. Moteris, beje, teista už sukčiavimą, prieš pasimatymą buvo tikrinama, nes pareigūnai turėjo žvalgybinės informacijos. Tikrinant naudotas metalo ieškiklis – jis reagavo į šiaulietės sėdmenis. Tuomet moteriai liepta išsiimti iš kūno ertmių draudžiamus daiktus. Ji iš išeinamosios angos išsitraukė paketėlį su neaiškiu turiniu. Įtariama, kad tai narkotinė medžiaga. Ar tikrai, turi nustatyti ikiteisminio tyrimo pareigūnai.

Įsikiša ir vyrai

Išeinamoji anga kaip slėptuvė tarnauja ir vyrams. Neseniai tuose pačiuose Marijampolės pataisos namuose buvo sulaikytas nuteistasis D. S. (40 m.), ką tik atsisveikinęs su savo žmona po ilgalaikio pasimatymo. Pareigūnai įtarė, kad vyras slapta nešasi į gyvenamąjį sektorių 3 mobiliuosius telefonus. Žinoma, ne rankose. Pats kalinys tai neigė, bet metalo detektorius sureagavo į nuteistojo sėdmenis. Beliko tik ištraukti slepiamus daiktus.

Nuteistasis D. S. kategoriškai prieštaravo, kad jo kūno ertmes apžiūrėtų gydytojas. Dėl to vyras buvo patalpintas į laikino sulaikymo kamerą ir visą laiką stebimas, su juo daug kalbėjo Kriminalinės žvalgybos skyriaus pareigūnas. Maždaug po trijų valandų kalinys pats išsitraukė iš išeinamosios angos paketą – prezervatyvą, kurio viduje buvo 2 mobilieji telefonai, – ir pateikė jį pareigūnui. Tačiau turėta duomenų, kad kalinys neša 3 telefonus, todėl jam ir pasakyta, jog atiduotų ir trečiąjį. Nuteistasis vėl spyriojosi – kratėsi gydytojo apžiūros, nenorėjo vykti į sveikatos priežiūros įstaigą tikrintis rentgeno aparatu, tikino, kad dar neketina ir išsituštinti. Todėl vėl buvo nutarta vyrą laikyti laikino sulaikymo kameroje ir nuolat stebėti. Pareigūnas kalinį vėl įkalbinėjo. Tai truko ilgai – kol D. S. pavargo ir suprato nebeišsisuksiąs. Tuomet jis pats išsitraukė iš išeinamosios angos dar vieną telefoną ir galiausiai sutiko, kad būtų apžiūrėtos jo kūno ertmės.

Tai ne pirmas vyras Marijampolės pataisos namuose, savo išeinamąją angą pavartęs slėptuve.

Už bandymą įsinešti draudžiamų daiktų kaliniui gali būti skiriama tik drausminė nuobauda, o kalinio žmona, per pasimatymą perdavusi sutuoktiniui tuos telefonus, nors prieš pasimatymą pareigūnų buvo pražiūrėta, patraukta administracinėn atsakomybėn. Beje, per ilgalaikius nuteistųjų pasimatymus su savo artimaisiais jie nėra stebimi – tą skirtą laiką jie tiesiog gyvena savo gyvenimą.

Kaliniai nepatenkinti

Žinoma, tuo, kad turėti draudžiami daiktai patenka į pareigūnų rankas, kaliniai yra labai nepatenkinti. Erzina juos ir kratos, organizuojamos gana dažnai. Pataisos namų pareigūnai žino, kad tokiais atvejais jie – tarsi aršiausi nuteistųjų priešai, todėl galima daug ko tikėtis.

Neseniai savo nepasitenkinimą kratomis Kybartų pataisos namų kaliniai išliejo bandydami sukelti riaušes.

Įstaigos vadovybė nusprendė po vakarinio patikrinimo atlikti kratą dviejuose būriuose, kuriuose bendrabučio tipo patalpose bausmę atlieka 101 nuteistasis. Dėl pareigūnų, atliekančių vakarinį patikrinimą ir kratą, saugumo buvo pasitelktos Kalėjimų departamento prevencinės grupės ir Viešojo saugumo tarnybos jungtinės pajėgos.

Tuo metu buvo prastas oras – lietus, vėjas. Nuteistieji, būdami lauke, dėl to pradėjo triukšmauti, protestuoti. Atmosfera kaito. Dalis kalinių savavališkai grįžo į gyvenamąsias patalpas dar nesibaigus patikrinimui. Vis dėlto, į įstaigą atvykus jos vadovybei, kaliniai pakluso ir vakarinis patikrinimas įvyko. Tuomet buvo atliktos patalpų kratos. Jų metu rasta ir paimta nuteistiesiems draudžiamų turėti daiktų.

Atlikus kratas, kai jungtinės pareigūnų pajėgos buvo bepaliekančios pataisos namų lokalinį sektorių, nuteistieji per langus pradėjo kelti neramumus, visaip keikė pareigūnus, kurstė vieni kitus priešintis ir atkeršyti už kratas.

Netrukus apie 20–30 agresyviai nusiteikusių nuteistųjų iš bendrabučio įsiveržė į kiemą, kuriame buvo minėti Kalėjimų departamento prevencinės grupės ir Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai. Šie žaibiškai reagavo į nuteistųjų neteisėtus veiksmus ir pareikalavo juos nutraukti, įspėjo naudosią fizinę jėgą ir specialiąsias priemones. Tačiau nuteistieji to nepaisė ir toliau priešinosi jėga. Tik panaudojus specialiąsias priemones, situaciją pavyko suvaldyti.

Prieš vidurnaktį jungtinės pareigūnų pajėgos atkūrė viešąją tvarką. Nuteistieji buvo patikrinti vietos medikų – rimtų sužalojimų nenustatyta.

Dėl bandymo sukelti masines riaušes pradėtas ikiteisminis tyrimas, kaltiesiems gresia ir nelaisvė iki 6 metų. Neabejojama, kad bent keli Kybartų „zonos“ nuteistieji, tąkart veikę aktyviausiai, ir bus nuteisti – prasitęs savo laiką už grotų.

Tokia yra gyvenimo už grotų kasdienybė.

 

Irena ZUBRICKIENĖ

 

Rekomenduojami video