Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ylos lenda iš maišo: Vilkaviškio rajone darbas – tik socdemams

Kybartų kultūros centre darbą gauti gali tik socialdemokratai. Ir tai – ne vienintelė tokia vieta Vilkaviškio rajone, kur karaliauja buvusio premjero Algirdo Butkevičiaus partija. Toks vaizdas susidaro pasikalbėjus su Kybartų gyventojais. Yla pradėjo lįsti iš maišo, kai buvo paskelbtas konkursas į direktoriaus pavaduotojo koncertinei veiklai vietą Kybartų Kultūros centre.

Reikalavimai minėtoms pareigoms buvo tokie specifiniai, kad susidarė vaizdas, kad čia taikoma konkrečiam žmogui. Pavyzdžiui, buvo reikalauta, kad aukštąjį išsilavinimą kandidatas būtų įgavęs iki 1995 metų. Taip pat buvo sakoma, kad kandidatas bus atsakingas už Kybartų kultūros centro darbuotojų saugą ir sveikatą, civilinę saugą, priešgaisrinės būklės kontrolę ir iš kandidato iš anksto prašomi dokumentai, įrodantys, kad jis gali atlikti šias pareigas. Paprastai iš pradžių žmogus įdarbinimas, ir tik po to einama civilinės saugos, priešgaisrinės būklės kontrolės apmokymai.

06099bd5f395638192028f15a0e705cf

Įsidarbina tik socialdemokratai

Apie situaciją Kybartų kultūros centre tv3.lt papasakojo viena kybartietė, nenorėjusi atskleisti savo vardo ir pavardės (sakė, kad bijo, nes apie tai viešai niekas nekalba).

„Čia yra vieša paslaptis, kad Kybartų kultūros centre įsidarbinti gali tik socialdemokratų partijai priklausantis asmuo. Aš manau, kad žmogus savo darbe turėtų vadovautis laisvais sprendimais, kad jam nedarytų įtakos tai, kad jis turi kažkokiai partijai priklausyti.

Kai į socialdemokratų partiją ateina naujas narys – ką matome per viešą tinklapį – tuomet jis įsidarbina vienoje ar kitoje Kybartų institucijoje. Kitas dalykas – dabar Kultūros centre yra labai daug darbuotojų, bet sunku pasakyti, ką jie veikia. Techninio personalo yra daugiau nei žmonių, matomų scenoje. O pats Kultūros centro darbas yra kiek apsnūdęs“, – pasakojo moteris. Kybartų kultūros centras turi, pavyzdžiui, fotografą, žmogų, atsakingą už saugą, ko analogiško dydžio ar net didesni kultūros centrai Lietuvoje neturi.

Kybartietė nurodo, kad į Kybartų kultūros centrą, nepaisant išpūsto darbuotojų skaičiaus, atvyksta ne tokie solidūs atlikėjai kaip į gretimus miestelius. Be to, kybartietė nurodo, kad miestelis turi ir šaunų ansamblį, tačiau jų vadovė kažkodėl negauna etato Kybartų kultūros centre ir laidoje „Gero ūpo“ ansamblis atstovauja ją priglaudusią Marijampolę.

Tačiau didžiausią problemą kybartietė visgi iškelia tai, kad ne socialdemokratui įsidarbinti Centre yra kone neįmanoma: „Kartais bendrauju su kokiu žmogumi renginyje ir klausiu jo: tai ir tu jau į partiją socialdemokratų įstojai? Jis man ir atsako: taip, o ką daryti, aš noriu darbą turėti“, – kalba moteris.

Nori nusikratyti

Dabartinė Kybartų kultūros centro pavaduotoja koncertinei veiklai Neringa Bičkovaitė-Kanclerė, į kurios vietą buvo ieškomas kitas asmuo, nurodė, kad po šių įvykių ji kreipėsi į vietos žiniasklaidą, pati išsiuntė savo kandidatūrą savivaldybei, ir konkursas dėl šių pareigų buvo išimtas.

„Vienu metu sukvietė visus darbuotojus, įvyko susirinkimas ir Vilkaviškio vicemeras pasakė, kad jis mato vienintelę bėdą – mane. Sako: „jeigu tau nepatinka dirbti, jei tave visi myli, dirbk privačiai.“ Ir visi kolegos plojo. Jie kažkaip nori padaryti, kad manęs nereikėtų tame Centre – jie krovė darbus, kad aš patrūkčiau, jie suorganizavo tą susirinkimą“, – kalbėjo moteris.

Jos teigimu, didžiausios centro bėdos yra tos, kad šeštadieniai ir šventinės dienos kartais apmokamos, o kartais ne. Be to, moteris sako šiuo metu patirianti ir moralinį spaudimą, nuvertinimą iš Centro direktoriaus.

 

Neringa Bičkovaitė-Kanclerė (nuotr. asm. archyvo)

Neringa taip pat priklauso socialdemokratų partijai.

Visame Vilkaviškyje – tas pats

Vilkaviškio rajono tarybos narys, liberalas Gintautas Plečkaitis tv3.lt nurodė, kad visame Vilkaviškio rajone situacija ta pati: ne socialdemokratui darbą gauti valdiškose įstaigose yra labai sudėtinga. „Kybartai nėra išskirtiniai, visur Vilkaviškyje – ta pati padėtis. Dabar yra paskelbtas skelbimas dėl muziejaus vadovo darbo. Visi kalba, kad bus vicemero žmona, kuriai iki pensijos nieko nelikę. Reikalavimai tai pozicijai – įstatymų išmanymas, vadovaujančio darbo trejų metų patirtis, išsilavinimui – nulis dėmesio.

Kalbant apie Kybartų kultūros centrą – tikrai jis yra apsnūdęs. Ne viešai žmonės apie tai tikrai labai daug šneka, bet garsiai pasisakyti bijo“, – sako G. Plečkaitis. Pasak jo, jau daugybę metų Vilkaviškio rajone karaliauja socialdemokratai visuose valdiškuose darbuose, o dėl žmonių baimės kalbėti, prarasti darbą, niekas nesisprendžia. „Aš turiu savo verslą ir sakiau, kad niekad nelįsiu į politikas ar tarybas, bet trečia kadencija esu taryboje, nes dievaži, norisi kažką pakeisti. Ir padėtis kažkiek gal ir keičiasi, bet labai silpnai, nes didžiausia problema – žmonių baimė. Bent jau pasiekimas yra tas, kad žiniasklaida šiais reikalais po truputį pradeda domėtis“, – pasakoja G. Plečkaitis.

Viskas vyksta pagal įstatymus

Vilkaviškio apygardoje išrinktas Valstiečių ir žaliųjų partijos atstovas Kęstutis Smirnovas tv3.lt nurodė apie situaciją ten – kad socialdemokratai užėmę pagrindines valdiškas darbovietes – jis žino, tačiau, jo teigimu, pirmiausia turi atsirasti gyventojų skundai, kad padėtis pasikeistų. „Visi valstybės tarnyboje pareigas užima pagal konkurso sąlygas. Jeigu tokie įstatymai yra, ir įstatymai sudaro galimybę užimti pareigas, tai ir užima. Aš negaliu pasakyti jums, ar vienos partijos dirba, ar kitos. Žmonės sako vienaip, bet kitąsyk pasako kitaip“, – kalbėjo K. Smirnovas, paskui pripažinęs, kad apie šią problemą yra girdėjęs. Politikas teigia, kad žmonių priėmimas – darbdavių, o ne Seimo narių reikalas ir jis kaip Seimo narys negali daryti įtakos sprendimų priėmimui.

Ne vien socialdemokratai

Kybartų kultūros centro direktorius Saulius Juozapas Černevičius tv3.lt atsakė, kad sąlyga, jog kandidatas į Centro pavaduotojus turi būti įgijęs išsilavinimą iki 1995 m. taikyta todėl, kad taip, anot jo, būtų pritraukta daugiau kandidatų. „Paskelbtame konkurse direktoriaus pavaduotojo koncertinei veiklai ir bendriems reikalams pareigoms užimti buvo įtraukta viena iš sąlygų, kad turėti ne mažesnį kaip aukštesnįjį išsilavinimą, įgytą iki 1995 m. (iki 1995 m. technikumas, dabar kolegija). Tuo buvo siekiama sulaukti daugiau pretendentų.

Iš kultūros centro darbuotojų padavusi prašymą dalyvauti konkurse yra tik viena kultūros darbuotoja“, – kalba jis. S. J. Černevičius neigia, kad tik socialdemokratai gali įsidarbinti Centre. „Tai netiesa. Partiniu principu darbuotojai tikrai nepriimami. Ne mažai darbuotojų yra priimti dirbti rekomendavus darbo biržai (su šia įstaiga vyksta pastovus bendradarbiavimas). Aš asmeniškai vertinu darbštumą ir kompetencijas bei siekiamybę puikiai vykdyti darbuotojui patikėtas pareigas. Socialdemokratų įstaigoje yra tikrai ženkli mažuma. Kad būtų aiškiau pateikiu statistiką: iš 12 įstaigoje dirbančių kolektyvų vadovų, tik 1 yra LSDP narys“, – sako S. J. Černevičius.

Direktorius patvirtino, kad jo paties netenkina ta situacija, kad į Kybartus neatvyksta pramoginės muzikos profesionalai. „Atlikėjai reikalauja finansinių įsipareigojimų nepriklausomai nuo žiūrovų skaičiaus, o dėl įvairių priežasčių žiūrovas lanko koncertus neskaitlingai. Šiais metais teko 2 muzikinėms grupėms primokėti už koncertus. Tai silpnoji įstaigos veiklos vieta ir ši situacija mūsų netenkino, todėl buvo nutarta, kad reikalinga iš kultūrinių renginių organizatoriaus veiklos išimti pramoginės muzikos profesionalų ir profesionaliojo meno atstovų koncertų organizavimą ir šį darbą patikėti atskiram darbuotojui.

Dėl šios priežasties ir sukurta direktoriaus pavaduotojo koncertinei veiklai ir bendriems reikalams pareigybė, kurią užėmęs darbuotojas bus atsakingas konkrečiai už atlikėjų samdą, siūlomo koncerto pardavimą žiūrovui bei salės, scenos, garso ir šviesos įrangos nepriekaištingą funkcionavimą koncerto metu. Fotografo pareigybė panaikinta jau pavasarį“, – kalba S. J. Černevičius.

Rekomenduojami video