Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Veterinarai gyvūnus augintinius privalo ženklinti ir registruoti pagal reikalavimus

Marijampolėje dirbančiam privačiam veterinarijos gydytojui apribota teisė registruoti ir ženklinti gyvūnus augintinius, daryti įrašus jų pasuose ir jungtis prie nacionalinio Gyvūnų augintinių registro.

Griežtas sprendimas priimtas po Marijampolės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (Marijampolės VMVT) neplaninio patikrinimo, atlikto gavus nevyriausybinių organizacijų pranešimą apie įtarimus, kad veterinaras ruošė augintinių išvežimo dokumentus galimai pažeisdamas reikalavimus, suvedė netikslius duomenis į Gyvūnų augintinių registrą.

Patikrinimo metu nurodyti faktai pasitvirtino. Nustatyta, kad veterinarijos gydytojas nesilaikė gyvūnų augintinių ženklinimo ir registravimo tvarkos, klastojo įrašus ir netvarkingai pildė privalomuosius apskaitos dokumentus. Informacija dėl galimos nusikalstamos veikos – dokumentų klastojimo perduota teisėsaugos institucijoms.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) nuolat tikrina veterinarijos paslaugų teikėjus, vertina gyvūnų veisėjų riziką, kovoja su neteisėta gyvūnų augintinių prekybai mūsų šalies ir tarptautiniu mastu. Lietuvoje dirba apie 900 veterinarijos gydytojų, turinčių teisę ženklinti ir registruoti gyvūnus augintinius. Per pastaruosius tris metus VMVT patikrino daugiau kaip 200 šių gydytojų veiklą. 15 atvejų buvo taikytos administracinės poveikio priemonės (įspėjimai ar baudos) dėl neteisingo gyvūnų ženklinimo, pasų išdavimo ar įforminimo, 1 atveju buvo panaikinta veterinarijos praktikos licencija.

„Nors pažeidimų atvejų procentas ir nedidelis, jis netoleruotinas. Augintinių ženklinimas ir registravimas tiesiogiai susijęs su jų laikytojų pareigomis bei užkrečiamųjų ligų kontrole. Augintinių keliavimo atvejais tai esminė prevencinė priemonė siekiant apsaugoti žmones ir gyvūnus nuo užkrečiamųjų ligų (pasiutligės, echinokokozės ir kt.) platinimo“, – sakė VMVT Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus vedėjo pavaduotoja Rasa Sirutkaitytė.

Pasak R. Sirutkaitytės, šių metų birželio mėnesį VMVT atstovai Baltarusijoje su veterinarijos specialistais aptarė šunų ir kačių įvežimo į Lietuvą klausimą, sutarė bendradarbiauti ir griežtinti kontrolę, kad būtų užkirstas kelias nelegaliai prekybai gyvūnų augintinių jaunikliais iš trečiųjų šalių. Be to, bendradarbiaujant su Muitinės departamentu, šiemet patvirtintas teisės aktas, kuriuo nustatyta, kad į Lietuvą iš kaimyninių šalių (Baltarusijos ir Rusijos) bus leidžiama įvežti tik vyresnius kaip 12 savaičių amžiaus ir vakcinuotus nuo pasiutligės šunis, kates ir šeškus.

Specialistės teigimu, gyvūnų augintinių veisimo, pardavimo, prekybos, dokumentų išdavimo klausimai nuolatos aptariami su veterinarijos gydytojų asociacija, nevyriausybinių organizacijų ir kinologų atstovais. Atnaujinti teisės aktai, apibrėžiantys gyvūnų augintinių veisimo, prekybos reikalavimus, gyvūnų pasų išdavimo ir įforminimo tvarką. Taip pat organizuojami tiksliniai mokymai valstybės institucijų (VMVT, Muitinės ir Sienos apsaugos) pareigūnams, susijusiems su įvežamų gyvūnų kontrole.

Šių metų birželio viduryje VMVT ir Lietuvos kinologijos draugija pasirašė sutartį dėl bendradarbiavimo ruošiant, platinant, skleidžiant bei aiškinant informaciją visuomenei, organizuojant mokymus apie šunų sveikatą ir gerovę, gyvūnų laikymo, veisimo, prekybos ir kitus reikalavimus. VMVT nuolat rengia ir publikuoja tinklapyje ( www.vmvt.lt ) pranešimus spaudai apie keliavimą su gyvūnais augintiniais, primena žmonėms apie atsakingą požiūrį į jų įsigijimą ir laikymą.

2016 m. rugsėjo 29-30 d. Vilniuje kartu su Europos Komisija organizuotoje tarptautinėje konferencijoje gyvūnų augintinių gerovės ir apsaugos klausimais VMVT pristatė augintinių prekybos kontrolės strategiją ir dalyvavo diskusijoje gyvūnų vežimo ir pasų kontrolės stiprinimo klausimais.

„Ateityje veterinarijos gydytojų kontrolę planuojama vykdyti ne tik atliekant veiklos patikrinimus, bet ir pasitelkiant informacines sistemas. Jau pradėtos diskusijos dėl išduodamų ir pildomų gyvūnų augintinių pasų apskaitos bei veisėjų priežiūros sistemų įdiegimo Gyvūnų augintinių registre“, – teigė R. Sirutkaitytė.

Rekomenduojami video