„Greitai reikės sėti pomidorus. Praėjusiais metais auginau daug įvairių veislių šių šiltnaminių daržovių, tačiau derlius buvo menkas. Patarkite, kokių veislių pomidorus rinktis, kad jie nesirgtų ir būtų derlingi. Ar tiesa, kad dabar jau kuriamos genetiškai modifikuotų pomidorų veislės? Girdėjau, kad viena moteris, pasėjusi iš hibridinių pomidorų išimtas sėklas, užaugino augalus, panašius į morkas, o ne į pomidorus?“ – klausia Aldona iš Marijampolės.
Atsako UAB „Sėkluva“ direktoriaus pavaduotoja biologė Rasa Davidavičienė.
Iš tiesų jau metas rinktis, ką auginsime šiltnamyje. Vieniems mielos senos patikrintos veislės, kiti ieško naujovių. Norintiesiems gero derliaus patarčiau rinktis hibridus. Juos kurdami, mokslininkai dirba labai daug ir kruopščiai, kad atrinktų geriausias augalų savybes. Visos hibridinės veislės turi „tėvo“ ir „motinos“ linijas. Iš „tėvo“, pavyzdžiui, gali būti „paimtas“ atsparumas ligoms, o iš „motinos“ – derlingumas, augumas. Hibridinės veislės žymimos raide F. Antros kartos hibridai gali neblogai derėti, bet auginantieji pomidorus ar paprikas iš praėjusiais metais užaugintų hibridų sėklų visada rizikuoja. Galbūt augalas perims tik vieno kurio nors – „tėvo“ ar „motinos“ – savybes, pavyzdžiui, bus labai vešlus, bet menkai derės. Baimes dėl genetiškai modifikuotų pomidorų veislių laikau visiškai nepagrįstomis. Tai draudžia galiojantys teisės aktai. Europoje draudžiama prekiauti modifikuotų daržovių sėklomis. Todėl legalioje rinkoje jų nėra.
Turintiesiems erdvų aukštą šiltnamį patarčiau vis dėlto rinktis indeterminantinius (neriboto augimo) hibridus. Tada bus išnaudojama visa šiltnamio erdvė. Šie pomidorai gali užaugti daugiau nei tris metrus. Visada reikia turėti ir labai ankstyvų, ir vėlyvesnių veislių. Nepatarčiau rinktis vėlyvų, nes jų vaisiai mūsų klimato sąlygomis derės vėliau ir galime nesulaukti tokio derliaus, kokio tikėjomės.Iš ankstyviausių pomidorų veislių verta rinktis ‚Gourmandia F1‘. Šio hibrido vaisiai panašūs į „buivolo širdį“, yra mėsingi ir skanūs. Ankstyvasis hibridas ‚Dartagnan F1‘ dera dailiomis kekėmis. Augalai laibi, nevešlūs, bet derlius puikus. Vaisiai ištempto ovalo formos, labai skanūs. Daug kas jau pamėgo vidutiniškai ankstyvus ‚Corazon F1‘. Briaunotus, kriaušės formos vaisius daug kas vadina buterbrodiniais, mat jie idealiai tinka dėti ant sumuštinių. Mėgstančioms konservuoti patarčiau rinktis vidutiniškai ankstyvą ‚Colibri F1‘. Šio hibrido vaisiai ovalūs, tvirti, puikaus skonio, tinkami ilgiau laikyti. Mėgstantiems vynuoginius pomidorus verta išbandyti ‚Santasian F1‘. Jų vaisiai iki 20 g, forma panašūs į mažas slyvutes, labai saldūs ir tvirti. Ypatingu skoniu pasižymi ‚Fenda F1‘. Šie skanūs ankstyvi pomidorai išsiskiria avietine spalva, plona blizge odele, mėsingu ir kvapniu minkštimu.