Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Atskirk pelus nuo grūdų
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Už pirmąsias braškes prašys iki 10 eurų

Šią savaitę pirkėjams keliauja pirmosios lietuviškos braškės, išaugintos šiltnamiuose. Jų pardavimo kaina – 8–10 eurų. Augintojai tikina, kad netrukus į turgavietes pradės plūsti lenkiška produkcija. Tuomet uogų pardavimo kainos kris kelis kartus.

Sezono pradžia

Tauragiškis Raimondas Beskė braškes augina 18 metų. Jis teigė, kad pirmas šių metų uogų derlius šiek tiek vėlyvesnis nei būna tradiciškai. Braškes, auginamas šiltnamyje, pirkėjams jis žada pateikti šią savaitę. „Koks bus visas braškių derlius, dabar sunku nuspėti. Jį lems orai“, – sakė uogų augintojas. Pasak R.Beskės, žemdirbiai kiekvienais metais dėl įvairių gamtos išdaigų, praranda mažiausiai 30 proc. derliaus. Tai normalūs praradimai. Į klausimą „Kokia bus pirmųjų braškių kaina?“ pašnekovas atsakė: „Nenoriu kalbėti, kad nesukelčiau ažiotažo kaip su kalafiorais.“ Tačiau, pasak R.Beskės, pirmųjų uogų kol kas yra labai mažai. Kaina paaiškės tada, kai braškių bus daugiau.

Šiaulių rajone ūkininkaujantys Ineta ir Dainius Servos braškes augina 10 metų. Sutuoktiniai pirmąsias uogas skina tuo pačiu metu – gegužės 24–25 d. „Tikimės gero derliaus, tačiau jį lems orai. Jei bus daugiau drėgmės, bus daugiau uogų“, – sakė Ineta. Braškių augintojai atviravo, kad už pirmųjų uogų kilogramą jie planuoja prašyti apie 8 eurus, vėliau kainą pakoreguos rinka ir tai, kiek derliaus atveš lenkai.

Daugiau nei pernai

Lazdijų rajone gyvenantis Kęstutis Matulevičius pirmosiomis braškėmis planuoja pradėti prekiauti po 2 savaičių. Pasak pašnekovo, šių metų braškių sezonas, palyginti su ankstesniais metais, nebus vėlyvesnis. Nors Lazdijų rajono braškynams, ypač jauniems, kurie buvo sodinti rudenį, pakenkė šaltis, o rudenį – sausra, tikimasi neblogo derliaus. „Pernai braškių daigams pakenkė sausra ir uogų buvo mažiau, manau, šiais metais derlius turėtų būti didesnis nei pernykštis“, – prognozavo K.Matulevičius. Per sezoną iš 80 arų braškyno augintojas tikisi priskinti 8–10 tonų uogų. „Vidutinė praėjusių metų braškių pardavimo kaina buvo 2 eurai už kilogramą. Šiais metais turguje lenkiškos braškės kainuoja 3 eurus. Kadangi gyvename šalia Lenkijos, stengiamės daug ankstyvųjų uogų neauginti. Kai baigiasi lenkiškos uogos, pirkėjams pateikiame vėlyvesnių“, – apie tai, kaip išvengia konkurencijos su kaimynais, atviravo uogininkas.

Braškių augintojas iš Radviliškio Vigantas Šlėvė uogas dengia daržo plėvele, todėl derlius būna keliomis savaitėmis anksčiau. Pirmo derliaus jis tikisi sulaukti birželio 1–7 d. Iš 1 ha augintojas priskina 15–16 tonų braškių. Šiais metais jis tikisi sulaukti panašaus derliaus. „Manau, kad pirmąsias uogas pavyks parduoti po 6–7 eurus“, – sakė V.Šlėvė. Anot jo, per kelerius pastaruosius metus braškių kainos yra nusistovėjusios: ankstyvosios kainuoja iki 7,5 Eur už kilogramą, vėlyvosios – apie 2 Eur už kilogramą.

Gamtos išbandymai

Ukmergės rajono ūkininkas Vladas Guzelis šias uogas augina daugiau nei dvidešimt metų. Jis teigė, kad pastarieji metai braškininkams nebuvo sėkmingi. Prieš dvejus metus šaltis jo laukuose suniokojo 10 ha braškyno, kurį reikėjo atkurti, praėjusiais metais trūko drėgmės. Pasak ūkininko, antroje sezono pusėje sausra taip išdžiovino uogas, kad jos tiesiog trupėjo rankose. „Kai tikėjausi gausiausio derliaus, jo visiškai neturėjau. Šiais metais įšalas pakilojo rudenį pasodintus jaunų braškių daigus. Todėl daug jų reikėjo atsodinti pavasarį“, – teigė Ukmergės rajono ūkininkas. V.Guzelis tikisi, kad pirmas šių metų derlius nebus vėlyvas. Kuo ankstyvesnis derlius, tuo didesnė kaina. „Pirmąsias uogas, dengtas daržo plėvele, išauginu ir pirkėjams vežu gegužės pabaigoje. Tikiuosi ir šiais metais uogų sulaukti panašiu laiku. Manau, kad jau šalnų nebus, nors vienais metais gegužės 25 d. šalna nušaldė braškynus“, – paminėjo vyras. Pasak V.Guzelio, didžiausias jo ekologiškai auginamų uogų priešas – grambuolių lervos, kurios kenkia ir naikina braškynus. Kalbėdamas apie kainas, braškių augintojas paminėjo, kad jos nedžiugina. Pirmąsias uogas pavyksta parduoti šiek tiek brangiau, o vėliau neįmanoma konkuruoti su lenkiška produkcija. „Kai mes sulaukiame pirmųjų uogų, lenkiškų uogų derlius jau būna didžiausias. Tai kokia gali būti konkurencija? Tuo metu ši produkcija būna pati pigiausia. Praėjusiais metais savame ūkyje išaugintas braškes pardaviau urmine kaina – po 1 eurą“, – atviravo pašnekovas. Pasak V.Guzelio, jei šiais metais gamta pamalonins uogų augintojus, tikimasi sulaukti neblogo derliaus. Jo 8 ha braškyne noksta pirmų ir antrų metų derlius. Todėl uogos turi būti ne tik didesnės, bet ir skanesnės. Ūkininkas jau išbandė ir ne vieną braškių veislę, pasirinko geriausias. Pasak pašnekovo, ūkyje auginamos ankstyvosios, vidutinio ankstyvumo, vidutinio vėlyvumo ir vėlyvosios uogos. Todėl braškės skinamos beveik pusantro mėnesio. V.Guzelis sakė, kad po Joninių už gerokai mažesnę kainą nei turgavietėse bus galima įsigyti uogų Obelių kaime esančiame braškyne, tačiau jas teks skintis patiems.

Nors pirmosios šiltnamiuose augintos braškės kainuoja iki 10 eurų už kilogramą, sezonui įsisiūbavus, jų kaina krenta iki 2 eurų, o didelius uogų kiekius galima pirkti ir po eurą.

Europinės kainos

Vidas Juodsnukis

Lietuvos šeimos ūkininkų sąjungos pirmininkas

Braškynai nuo šalčių nukentėjo Vilkaviškio ir Marijampolės rajonuose, kitur peržiemojo neblogai. Prekyboje jau pasirodė pirmųjų uogų, išaugintų šiltnamiuose. Tačiau netrukus pasirodys ir uogų, užaugintų po daržo plėvele. Pirmųjų lietuviškų braškių kilogramo pardavimo kaina – 5–10 eurai. Praėjusiais metais kaina buvo panaši. Pirkėjų ji negąsdina, žinoma, žmonės perka ne kilogramais, o mažesniais kiekiais. Manau, lietuviai turi suprasti, kad pirmųjų uogų savikaina didžiulė (dviguba danga, natūralios trąšos ir t. t.). Dabartinės uogų paradavimo kainos susilygino su europinėmis kainomis. Todėl vėlyvesnio derliaus kainos, manau, bus 5–6 eurai. Uogų savikaina – 1,5 euro, todėl pigiau parduoti neišeina.

Rekomenduojami video