Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ūkininkai: Derlių parduoti skuba ne visi

Derlių jau skaičiuoja ne tik grūdų augintojai, bet ir sodininkai. Tiesa, jį parduoti skuba ne visi. Kai kurie savo išaugintą turtą krauna į sandėlius ir laukia žiemos šalčių. Pavyzdžiui, pernai pelningiausias obuolių realizavimo laikas buvo sausį, kai jų nebeliko smulkiųjų ūkininkų sandėliuose.

Algirdas Jušinskas

Algirdas Jušinskas, Marijampolės sav. ūkininkas, riešutų augintojas

Auginu lazdynus ir graikinius riešutmedžius. Mano sode šiemet užderėjo gana geras riešutų derlius. Jis jau aruoduose.

Vadovaujuosi taisykle, kad riešutai turi nubyrėti, o aš juos turiu surinkti iki spalio pradžios. Graikinių riešutmedžių kokybę rodo jų derliaus laikas. Jeigu riešutai pradeda byrėti rugsėjo pradžioje ir baigia pirmomis spalio dienomis, vadinasi, medžiai geri. Yra ir vėlyvų veislių riešutų. Jie pradeda byrėti rugsėjo pabaigoje ir baigia tik spalio pabaigoje. Tokie riešutai nespėja išdžiūti, todėl jų kokybė menkėja.

Nusakyti riešutų derlingumo neįmanoma. Medžiai, palyginti su kitais metais, buvo derlingi. Pirmiausia atrenku riešutus sėklai, o paskui valgymui. Sėklai tinkamų buvo pakankamai – mano ūkiui tikrai užteks.

Dar vis plečiu riešutyną ir pats auginu sodinukus. Mano sode obelų mažėja, o riešutmedžių daugėja. Prižiūrėti vaismedžius daug darbo, man tai per sunkus, o ir obuolių nėra kur dėti. Riešutais  žmonės labiau domisi, nori patys auginti riešutmedžių. Triūsą šiek tiek atperka sodinukų pardavimas. Svarbiausia, kad medeliai būtų atsparūs, o vėliau jų išauginti vaisiai – kokybiški. Mūsiškes žiemas jie tikrai atlaiko.

Riešutų realizuoti dar nepradėjau, bet paklausa didelė. Kad tik tiek turėčiau, kiek yra norinčiųjų gauti naujojo derliaus riešutų. Į turgų vežti nereikia – pirkėjai užsisako ir paima iš namų.

PaškevičiusA.

Arvydas Paškevičius, Pasvalio r. UAB „Aukštikalnių sodai“ vadovas

Palyginti su praėjusias metais, kai skynėme labai gerą derlių, šiųmetinis mažesnis. Tačiau skųstis negalime – išaugo kokybiški ir gražūs desertiniai obuoliai. Gerai, kad mažiau turime krituolių, be to, jų kaina menka – 7 centai už kg. Taigi, šiemet rinkti ir parduoti sultims spausti skirtus obuolius – darbas dėl darbo.

Nedidelė ir desertinių obuolių kaina. Kaip įprastai, rudenį būna šių vaisių perteklius. Tačiau šiemet situacija obuolių rinkoje ypatinga tuo, kad gerai užderėjo ne tik gyventojų, bet ir smulkiųjų ūkininkų sodai, atsigavę po kelerių metų nederliaus. Be to, rinka pripildyta pigių lenkiškų obuolių. Visa tai turi įtakos ir kainai – obuolių kg supirkimo kaina svyruoja nuo 15 iki 25 centų.

Mūsų sodo derliaus pagrindiniai pardavimai prasideda žiemą. Pernai prekyba obuoliais iš saugyklų prasidėjo sausio pradžioje, kai stipriau atšalo. Spustelėjęs didesnis speigas sušaldė menkesniuose sandėliuose laikomus obuolius, todėl padidėjo moderniose saugyklose laikomo derliaus paklausa. Pagrindiniai mūsų obuolių supirkėjai – didieji prekybos centrai, tačiau bendradarbiaujame ir su mažesniais supirkėjais.

Mūsų sodų derlingumas siekia nuo 25 t iki 50 t iš ha ir daugiau. Iš vieno ha esame priskynę net 68 t. Tokį gausų derlių skynėme 3 ha plote. Derlius priklauso ir nuo mūsų taikomų technologijų, ir nuo gamtos. Bendrovė deklaruoja apie 190 ha sodo. Plotų nedidiname, bet kasmet sodą atnaujiname.

S.DAMBRAUSKAS

Saulius Dambrauskas, Kėdainių rajono ūkininkas

Šių metų javų derlius vidutinis. Žieminių rapsų – mažesnis nei vidutinis. Javapjūtės metu vyravo ir dabar tebevyrauja žemos kviečių supirkimo kainos. Tai nedžiugina ūkininkų. Du sausringi laikotarpiai pakenkė pupoms ir žirniams. Jų derlius taip pat buvo menkas.

Šiemet sulaukėme didesnio nei vidutinio vėlyvųjų bulvių derliaus. Dabartinė jų kokybė nebloga, tačiau neaišku, ar ateityje ji nesuprastės, nes rudenį vyravo drėgni orai. Mūsų rinkoje daug lenkiškų bulvių, todėl bulvių supirkimo kaina yra žema – 0,11 euro už kg. Menka ir svogūnų supirkimo kaina – 0,14 euro už kg.

 

Kalbino Rima Kazakevičienė, Vida Tavorienė, Jolita Žurauskienė

 

 

 

 

Rekomenduojami video